1. 1.
  bundan yaklasşık 10 sene öncelerde satıldığını hatırladığım, hemen hemen tırnağım boyunda ve çeşitli renklerde kolonyayla dolu plastik kapsüller. çok ucuz fiyata satılan bu kapsüller sıkılmak suretiyle patlatılınca içinden az miktarda kolonya çıkar ve ufak çocuğun denyo gibi eğlenmesini sağlarlardı.
  7 ... tenpura
 2. 2.
  bi de o vardı dimi nidalarıyla karşıladığım başlık. bu kolonyaların içlerinden bir tanesi leş gibi kokardı ama hangisiydi hatırlamıyorum şimdi.
  1 -1 ... simitcikahvecigazozcu
 3. 3.
  prizma şeklindeki renkli naylonlar içinde bulunan eğlencelik. genellikle cepte kalan bozuk paralarla, heves edilip alınırdı. yanında da su fışkırtan yüzük alınır sulu şakalar yapılırdı.
  1 ... dünyayı kurtaran adam
 4. 4.
  (bkz: ilkokul yılları)
  (bkz: arı mayalı silgi)
  3 ... jano
 5. 5.
  geçmişi çok eskiye dayanan şimdi bakkallarda satılan materyaller kadar çok yönlü ve kaliteli olmasada, o zamanlar bize çok haz verdiğini hatırladığım minik ve renkli kolanyalar. öyle güzel bir zamanda çocuk olmuşuz ki böyle ufak şeylerden mutlu olmanın son demlerini yakalamışız.
  2 ... gelgit
 6. 6.
  minicik prizma şeklinde olan rengarenk bol su katkılı kolonyalar. *
  1 ... picnick
 7. 7.
  bu alındıktan sonra kırmızısı ağıza atılıp azı dişlerle çiğnemek suretiyle patlatılırdı. sonra surat buruşturularak bi kısmı yutulur bi kısmı tükürülürdü.

  diğer renklerinin tadı kırmızı kadar etkileyici değildi hatırladığım kadarıyla. onları elmize sıkardık sadece. ne günlerdi beah!
  1 ... osiris
 8. 8.
  içindekinin kolonya değil de meyve suyu olduğunu sanıp içenler vardır efendim bunları..
  (bkz: ben)

  tadı pek iğrenç, evet. kendimden tiksindim lan. o derece.
  2 ... don santino corleone
 9. 9.
  günümüzde bulunması çok zor olan küçük plastik.
  1 ... arabaciarabayatasget
 10. 10.
  genellikle ekmek parasının üstüyle alınırdı.
  1 ... zuluu