1. ?.
  kaybettikten sonra futbolcusuna saldırmayıp, üzüntü yaşasada bunu belirterek tüm bunlara rağmen takımının yanında olduğunu gösteren taraftarın durumudur.

  bu taraftarlar 19 ekim 2006 besiktas tottenham macinda takımları 2-0 yenik olmasına rağmen 90 dakika muhteşem bir şekilde oyuncularına destek vererek, maç sonunda tribünlere çağırmışlardır.

  https://video.uludagsozluk.com/v/beşiktaş-taraftarları-3782/

  &NR

  sahada mücadele eden futbolcular kazansalarda, kaybetselerde ömür boyunca tutulacak olan takımına sonuna kadar destek vermek kayıp değil, kazançtır. bu sene mutlu olunmaz, seneye olunmaz, ondan sonraki senede olunmaz ama desteğe yine bu taraftar var gücüyle devam eder.

  göztepe avrupa'da yarı final oynayan bir takımken, şimdi amatör kümede mücadele edecektir ve oyuncuları bir zamanlar avrupa'nın büyük takımlarının sahalarında mücadele ederken, şimdi toprak sahalarda top koşturacaklardır. ne yapsın göztepe taraftarı, bırakıp gitsin mi takımını? üzüldüğü halde üzüntüsünü belirtsede, destek olmaya devam etmesin mi?

  gereken yerde tepkiler konulur ama beşiktaş sevgisinin bitmesini gerektirecek bir durum yoktur. zaten bir insan takımı mağlubiyetler alınca takımını bırakıyorsa, şampiyonluk kazanılmayınca oyuncularına tepki gösteriyor o gerçek taraftar değildir.

  recep tayyip erdoğan'dan bunca şikayetçi olan vatandaşın yaşadığı bu ülkede yönetime hiç bir müdahalede bulunmayanlar ne yapıyor, ülkeyi terk mi ediyorlar? "bu ülke bizim atalarımızın kanlarıyla sulandı, nasıl yönetilirse yönetilsin, gitmiyoruz." diyorlar. bunların yaptığı hüzünbazlık gayet güzel, beşiktaş taraftarı "çok sevdik be abi", "sevinmek için sevmedik" diyince millete garip geliyor.

  ayrıca bunun garip geldiği kişiler, futbolcusunu döven takımın taraftarları..

  ve son olarak;

  gündoğdu hep uyandık stadlara dayandık
  gündoğdu hep uyandık stadlara dayandık
  beşiktaş'ın uğruna da bayraklara dolandık
  beşiktaş'ın uğruna da bayraklara dolandık

  semtimiz erkek semti aşık eder herkesi
  semtimiz erkek semti aşık eder herkesi
  üzerimden eksilmesin bayrağımın gölgesi
  üzerimden eksilmesin bayrağımın gölgesi

  "işte biz kötü günde hep omuz omuzayız"
  "işte biz kötü günde hep omuz omuzayız"
  övünmek gibi olmasın biz kara kartallıyız
  övünmek gibi olmasın biz kara kartallıyız

  kara kartal.. *edit: agresif bir yazı olsada, stevemcqueen ile dostluğumuz aynen devam etmektedir. zaten futbolun tüm kötülüklerini rağmen güzel olan en önemli noktası budur. beni deep bilir, pulp fiction bilir, steve bilir. zaten fenerbahçeli bu üç aklıselim kişinin bilmesi yeterlidir..

  son olarak stevemcqueen'e bir beşiktaş bestesi armağan edilmelidir;

  doğduk düştük peşine,
  rastlamadık eşine.
  seni sevdik kime ne?
  herkes baksın işine..

  jkljhkjklhrt * *
  #1616811 :)
 2. ?.
  sevinmek için sevmedik diyip maç sonrası "bu sene şampiyon olacaksınız, futbolcu katili etmeyin bizi" diye bağırmaktır ki bu hiç hoş bir durum, tutarlı bir davranış değildir. şu ulanlı tavırlar var bir de. "x ulan" kalıbı. onun da hastasıyız. hatta bir ekleme yapalım sonuna.

  fener ulan!
  #1616828 :)
 3. ?.
  o kadar ileri boyuttadir ki, beşiktaş şampiyon olacak olsa "biz neye üzüleceğiz lan şimdi" diyeceklerini düşündürür.
  #1616841 :)
 4. ?.
  bütün sezon "her zaman yanındayız" diyen taraftarın hüznüdür ancak aynı taraftar grubu maç sırasında takımı mağlup iken tribüne çağırmış ve "hepiniz o.çocuğusunuz" diye küfretmiştir. bununla da gurur duymuş, yaratıcılığının şanını arşa kadar yükseltmiştir.

  şehrin diğer yakasında ise 3-0 mağlup giden maçta tribünlere çağrılan futbolcular "bizler inandık, siz de inanın" demiştir. fark budur.

  (bkz: aynı malı deme corç)
  #1616872 :)
 5. ?.
  sadece beşiktaş olarak sınırlandırılmaması gereken, kötü durumda olan her takımın benzer davranışlarda bulunabileceği bir durumdur. o sebepten ic sıkan taraftar hüzünbazlığı şeklinde açılsa hem daha genele yayılmış olacak, hem de bu konuda başka takım taraftarları da durumu savunabileceklerdi. neyse..

  unutulmamalıdır ki; fenerbahçe trabzonspor'u yenerek şampiyon olduğu zaman o maça damgasını vuran, bırakın maçı sezona ve fenerbahçe'nin geçmişinde de fenerbahçe'ye önemli başarılar yaşatan aykut kocaman ve oğuz çetin bir çırpıda gönderilmişti. yani demek istediğim benzer olaylar her takımda yaşanmıştır, yaşanmaya devam edecektir.

  bundan 5-6 yıl öncesine kadar aziz yıldırım'ı istifaya davet edenler, 300 - 500 bilet alınca susmuş, şimdilerde ise bilet gelişi kesilince yine başkanlarına tavır almışlardır. yani yıldırım demirören zamanında serdar bilgili'yi göndermek için bir strateji izlediyse, benzer olaylar fenerbahçe'de de yaşanmaktadır.

  kartal gol gol gol demek takımına maç içerisinde destek vermektir, taraftarın maçı kazanma arzusunu göstermektedir. ne denmelidir yani? kartal gol atma atma, şeklinde bir tezahürat mı yapılmalıdır?

  roy keane hiç bir zaman Nottingham Forest'tan ayrılıp manchester united'a gittikten sonra Nottingham Forest taraftarına hareket yapmamıştır, o takımın oyuncularına agresif hareketlerde bulunmamıştır, o takımdan hiç bir zaman gitmeyeceği şeklinde basına demeçler vermemiştir. o yüzden durumlar tamamiyle farklıdır. ama bir figo'ya barcelona taraftarları domuz kafası atmıştır, o yüzden bu tür olaylarda dünyanın her yerinde olmaktadır.

  sonuç itibariyle dediğim gibi aynı b.kun pembesi olayı bu ülkede olduğu gibi, tüm dünyada vardır. fakat tabi ki sadece saat farkı olarak ileri olduğumuz avrupa ülkeleri bazı konularda bizden daha farklıdır..

  not: o değil de çok eskilere gidilmiş, hazır bunlar anlatılmışken en son kazanılan türkiye kupası hakkında bilgide verilseydi de, genç nesil biraz aydınlansaydı. o şampiyonlukta yaşananlar deep in turkiye kupasi heyecanini anlatma zirvesinde tamamen anlatılacak ama insanlar başka kişilerin ağzından da o gün yaşanan mutluluğu duymak istiyor. asuahalkjhatr
  #1616893 :)
 6. ?.
  kulubün bu yıl ki hedefini fenerbahçeyi 100. yılında şampiyon yapmamak olarak açıklayan bir başkana sahip olan taraftardan farklı bir davranış biçimi beklenmemelidir.
  #1617002 :)
 7. ?.
  şampiyon olamayınca "renklerine aşığız" diyebilmek, şampiyon olamayınca "bu sene roberto carlosu alacağız" ya da "şampiyon olamadık ama kezmanı aldık" avuntusundan ve "zenginliğine aşığız" demekten iyidir ve daha onurludur kanımca. sonuçta taraftarlık duygusal bağlar üzerine kurulmuş bir sistemdir ve bu yüzden beşiktaşlılar bir taraftar topluluğuyken fenerbahçeliler bir müşteri grubudur.
  ben müşteri değilim diyen fenerbahçeliler için: (bkz: hedef kitle)
  #1617088 :)
 8. 1.
  surekli konusan antipatik, seri eksi oy veren fenerbahce taraftarinin hicbir zaman olamayacagi gercek taraftarlik muessesine b.k atmasidir.

  (bkz: gereksiz fenerbahce taraftari)
  #1617121 :)
 9. 2.
  bir yandan üzer bu hüzün bazlık ama bir yandanda güldürür. ayrıca evet beşiktaşlılar bir taraftar topluluğudur müşteri değillerdir para vermeden maça girip saatlerce bağırırlar ama fenerbahçe taraftarı biletini alır maçını izler gerekirse bağırır aradaki farkta budur zaten. hatta beşiktaş taraftarının kızdığı yönetimine protestoda bulunmaları bile o biletsiz seyircilerin elindedir onlar protesto etmeyin derse edemiyorsunuz.* her taraftar aynı zamanda o takımın müşterisi olmalıdır takımı yükseklerde görmek istiyorsa. maça para vermeden girip gırtlağınıda patlatsan bir işine yaramıyor takımın bunu senelerdir görüyoruz. yaratıcıda olsan tanrıda olsan takımın şampiyon olamıyor beşiktaş taraftarı etrafa bok atarak laf sokarak bağırarak olmuyor bu işler.

  (bkz: gereksiz fenerbahçe taraftarı)*
  #1617125 :)
 10. 3.
  federasyondaki gizli güçler onlara sahte yıldız da takar, milattan önceki iki şampiyonluklarını da geçerli sayar, hakemleri de bağlar, en olmadı bu ülkede mafya denen birşey var, devreye girer ve herşeyi halleder...

  ulan madem şampiyonluğu takmıyorsunuz, "ama biz sevinmek için sevmedik ki" diyorsunuz, ne diye futbolcularınıza ana avrat küfür ederek, takımdan gönderilmelerine sebep oluyorsunuz, ne diye şampiyonluğun kaybedildiği maçta başkanınıza, ağzınızdan salyalar saçarak ana avrat küfür ediyorsunuz, ne diye "futbolcu katili yapmayın bizi" diye tezahüratlar yaparak, futbolcularınıza üç buçuk attırıyorsunuz, bu mudur sizin karşılıksız sevgi anlayışınız...

  bunlardan sanane kardeşim, takım bizim, futbolcular bizim, başkan bizim diyorsanız ona da amenna, amma velakin, o zaman da bizim sevgimiz başarıya endeksli değil diye dolaşmayın, çok komik oluyorsunuz...

  ama biz şerefimizle oynayıp hakkımızla kazanmak istiyoruz, o yüzden önümüzü tıkıyorlar, ayaklarına hele hiç hiç girmeyin, iki sene önce rize'ye ve sebat'a satılan maçlarla beraber, sizin şerefinizi de namusunuzu da alemi cihan gördü...
  #1617154 :)
 11. 4.
  olay sevginin başarıya endeksli olmasıysa türkiye'deki tek gerçek taraftar galatasaray taraftarıdır. Çünkü, başarı sadece galatasaraydadır.

  Beşiktaş taraftarı takımını sever, şampiyonluğu elbette ister ama olmazsa da olmuyordur.
  Fener müşterileri ise zengin başkanlarını ve pahalı futbolcularını sever. Yönetimine karşı gelmeye çalışan fenerli henüz mevcut değildir. Başarıyı önemsiyorum diyenlere neden galatasaraylı olmuyorsun o zaman diye sorulur.
  Galatasaray ve beşiktaşta ise takım taraftarındır. taraftar şampiyonluk ister, olmayınca da önemsizdi zaten diyebilir ama demeye de bilir. karar taraftarındır.
  Fener müşterisinin ise böyle bir hakkı yoktur. Pahalı bir transfer ve yeni çıkan formalar fenerseverler için yeterlidir.
  #1617177 :)
 12. 5.
  zoruna gidenin poposuna girmesi gereken huzunbazlık

  ulan! beşiktaş'a bok atanlara bak, başkanları kaçakçılıktan paranın .mına koyuyor, tesislerden çıkarken kulubun ve türkiye'nin en iyi kalecisini dövüyor, şereften bahsedip şerefsizce kazandıkları maçları unutup bir de gelip karı gibi arkadan dalıyorsun...

  madem bu kadar şereflisiniz acaba hiç düşündüzünüz mü neden size herkes küfür ediyor?

  neden başkanınız kendi memleketinde bile taşlanıyor?

  ulan! düşünsene bir sana her yerde sövülüyor acaba neden?

  adam olamamışların adamlık tasladığı, kendi aldıkları beleş biletleri tuvaletçi liderlerinin parayla ufak gruplara sattığını, daha sonradan beleş biletin önü kesilince maçlara gitmeyen bir insancıklar topluluğunun beşiktaş taraftarına beleşçi demesi ise komedinin önde gidenidir...

  son olarak tekrardan;
  o hüzünbaz taraftarlar her sene febe'nin stadında tribün şovu sergilemiştir...
  #1617178 :)
 13. 6.
  fenerbahçe taraftarının iç sıkan ağlamalarından yeğ olan hüzünbazlıklarıdır.

  (bkz: hüzünbaz sevişmeler)
  #1617208 :)
 14. 7.
  (bkz: iç burkan beşiktaş taraftarı hüzünbazlığı)

  (bkz: çoğ üzülüyom ben bu çocuğa)
  #1617261 :)
 15. 8.
  sadece bakınız inönü stadındaki emzikler daha bisey solemeye gerek varmi?
  #1617342 :)
 16. 9.
  futbolcusunu kendi özel otomobilinin içinde dövmek değil, sahada "formaları çıkarın s.ktirin gidin", "sizlere değil renklere aşığız" demektir... fenerbahçe taraftarının şampiyon olamayınca çıldırması normal.. bir gerçek var adamlar para veriyorlar... 100 ytl'ye forma alıyorlar, her sene stadın yarısını kombine alıyorlar... fenerbahçe büyük paralar harcayıp, adı büyük ancak kariyerinin düşüş dönemine geçen futbolcuları getirmekte... öyle veya böyle fenerbahçe taraftarı verdiği paranın karşılığını almak istiyor... beşiktaş ise duyduğu sevginin karşılığını istiyor... bu kötü yönetimler ve kötü teknik adamlarla sekteye uğruyor... biz fevzi ayağının altından topu kaçırdığında da şampiyonluk kaçırdık, hakan şükür'ün alpay'ın üflemesiyle verilen penaltıyla da şampiyonluk kaçırdık, vanspor maçında smacı göremeyen metin tokat yüzünden de kaçırdık... futbol para babası kodamanların elinde oldukça biz birbirimizi yediğimizle kalırız... her zaman söylerim... benim takımım şampiyon olamasın ancak, avrupa'da başarılı olsun... 3 büyüklerin hepsi steve'in de dediği gibi foseptik çukuru halinde... her şey bir kısırdöngü... 2003-2004 sezonunda beşiktaş'ın çalındı, geçen sezon fenerbahçe'nin... ve son olarak anadolu bu sezon şampiyon çıkaramadıysa hiçbir sezonda çıkaramaz...

  konumuz neydi?

  evet hakikaten biz seni sevinmek için sevmedik...
  #1617428 :)
 17. 10.
  "iç sıkan" kısmı zorlama ve böyle bir hüzünbazlık varsa, ( olabilir, "hüzün ki en çok yakışandır bize"..) neredeyse, bunun bile kıskanıldığını düşündürecek, kitle tanımı... futbol takımı başarısız, hatta bir avuç kazmadan oluşabilir. bu durumda şampiyonluk ümidi olmasın tabi kimsenin. "yenilin lan kazmalar!" densin futbolcuya. yahu seyircilikle taraftarlığı biraz karıştırmıyormuyuz allahaşkına. tarafım ben yaa. beşiktaş'ın adamıyım. şampiyonluk için bağıracam tabi -yok istemeyelim, bağırmayalım.- olamayınca da "sevinmek için sevmedik" dedik diye hüzünbaz addedilelim. (doğru, seneye başka takım tutacaz ya!) üstüne üstlük bursa'yı da biz düşürelim. başkan da niçin "şampiyon olacaz" demiş canım, "semt takımı" ymışız galiba. (ohannesburg!) ha bi de vefasızmışız anasını satayım. tamam kabul ediyoruz, kennedy'i de biz vurduk. başlar göğe ermiştir umarım. bunların hepsine değişik argümanlar var. çok şükür hafızamız ve tevellütümüz bunlara yetiyor da, sanırım diğer takım yandaşlarına en çok koyan ve onlara "yaratıcı beşiktaş taraftarı mı? peh..." ve akabinde, "kaç şampiyonluğunuz var oğlum?..." dedirten şeye geliyoruz: "rıza efendi" den iki ekmek bir süt isteyecek kadar, "fevkaladenin fevkinde" olamama haline...Biliyorum, çok acı...
  #1617628 :)
 18. 11.
  tamamen karakter meselesi. ben şahsen beşiktaş yenilince bağırıp çağırmam, duvar yumruklamam, futbolcu tekmelemem, bok atmam. üzülürüm. başımı eğer evime giderim. vay anasını lan, kötü transferler yapılmış derim, x futbolcu oynamamalıydı derim...

  takımını hatalarıyla sevmektir bu. aynen sevgiliyi hatalarıyla, eksikleriyle kabul etmek gibi. aksi takdirde mükemmeli isteme yanılgısına düşer insan ki bu imkansızdır. ve ayrılıklara götürür. sevgiliden daha güzeli elbet vardır ama o benim sevgilimdir ve benim için en güzeli odur.
  #1617792 :)
 19. 12.
  işi bitmiş diger takımlarin cikma futbolcularinı alan, bir boka yaramayan bir mösyöye esek yükü kadar para veren, utanmasalar harcanmiş yetenek sergenden hala medet umacak olan bir klubun bu sartlaa ragmen huzunlenebilmesi büyük basaridir.

  sabretmeyi bilmeyen bir taraftara sahip olan ve kendi takimlarini inönü stadini deplesman yapan bir takimdan ne beklenir?

  birbirini yemekten siradan bir takım huviyetinde olan trabzonspor'un olmadiği, salakca yönetimleri yüzünden bombok olan galatasaray'in gümbürdeği ve kerestelikleri yüzünden rahat rahat sampiyon olacakken işini zorlastiran fenerbahce'nin oldugu bir ligde bile hala yalnislarda direten bir takımdan ne olur.

  hadi onu gectim mümtaz futbol yorumcusu olan arkadaslar onlarla ilgilensin.

  sene 1996 yili idi yanilmiyorsam... besiktas basketbol takimi galatasaray ile ahmet fetgeri salonunda mac yapmakta ve mac drank diye bölünmüstü. niye mi? o gun hava yagmurlu idi ve tavan akiyordu. bu kara leke bir coklarinca bilinmez yahut unutulmustur.

  1996-1997 sezonunda ise bu takim küme düsmüstür yahu. allahtan o sene birinci lige cikan yildirim spor birinci lige cikma hakkından vazgectide takim ligde kalabildi.

  artik hüzün mü dersiniz beceriksizlik mi dersiniz bilemem.

  o sezon takimi önce cetin yilmaz, sonra da erman kunter calistirdi. yabancilar geldi gitti.

  james bryson, victor alexsandr, alex english, jojo english ve bir nijeryali pivot.

  sonuc mu?

  ayvayi yediler tebiki.

  hadi bakalim mazi icmde bir rezalettir.
  #1617854 :)
 20. 13.
  bu ne len? beşiktaş taraftarını tanımayanlar için:http://www.youtube.com/wa...p;mode=related&search +=

  bu takım şampiyon olmasa da kupa almasa da taraftarların gönüllerinde her zaman ayrı bir yerdedir. hangi takım halkın takımı iddiasıyla çıkıyor bakalım? hangi takımın çarşı gibi olaylara duyarlı ve yaratıcı bir taraftar grubu var? elli bin kişilik stadyum bu taraftarda olsaydı deplasman takımlarının başına stadı yıkarlardı. * *
  #1617900 :)
 21. 14.
  beşiktaşlıların yaptığı her eylem fenerlilerin içini sıkarken bu başlık normaldir. hüznünü sevincini her anlamda en güzel yaşayan taraftardır beşiktaş taraftarı.bu yüzdendir ki 100.yılında daha agustos ayından coskuyla başlamıştır sezona ve gene aynı coşkuyla bitirmiştir. bu yüzdendir ki başkaları gibi mayıs ayında rahatlayıp gerilimi anca noktalamamıştır. bu gerilimin sebebidir zaten bu tip başlıklar aylardır kendi komploları içinde bogulan zavallı ezilmiş fenerbahçe taraftarının yakıştırdığı bir hüzündür bu iç sıkan ve budur beşiktaş taraftarının bitmesin dertler diyerek başladığı tezahuratın kaynağı.
  #1617949 :)
 22. 15.
  kötü oynanilan bir maçtan sonra bir stadyum dolusu "sana güvenen insanin" hakaretini duyunca yasanilan hayal kirikligini hissetmemis bünyelerden çikma fikirlerdir.
  takimin maçi kaybettikten sonra sessiz sessiz üzülmezsen, "ulan biz seni bu günler için mi besledik?" türevi yakinmalarda bulunursan ne tür bir kaypak olursun, onu düsünmek gerekir ilk önce.
  #1617985 :)
 23. 16.
  yine devam eden hüzünbazlıktır. taktikleri her zaman sağlamdır. yine kadıköyde ne kadar bağırdıklarını anlatıyorlar yine aziz yıldırıma kaçakçı diyorlar yine tribündeki tuvalet kapısına kadar gidip konu yaratıyorlar.* emzikten bahsediyorlar * ama işin garip tarafı her zaman kendilerini haklı zannediyorlar bu hüzünbazlıkta.* bakın burda durun o akşam ben ağlayan 5-6 beşiktaş taraftar saydım emziğin altındayken. sözlüktede aynılar başarın nedir diye sordugun zaman susup kalıyorlar ama yok susmuyorlar üçlü çekiyorlar. sözlüktede üçlü çekiyorlar işte envai çeşit demogojilerle özetiniz bu ne yazık ki kendilerini savunan bir galatasarylı buldularmı hallerine bin şükür aksi halde her zaman ayar alıyorlar.
  bi düşünsene lan*
  klübünün başkanına 40 milyon dolar borcu var haram paraysa al sana haram para. bill gates bile 40 milyon dolarını futbol takımına yatırmaz bilmem anlatabildim mi?
  #1618989 :)