1. 1.
  tanım: iç anadolu yöresindeki yerli halkın kullandığı şivedir.

  yıllarca doğup büyüdüğüm ankaramda kulaklarıma çalınan ancak dinlememek için yıllarca kaçtığım birşeyken birden bire hayatın anlamı olarak önümde bitiveren şive.

  bilmeyenler için anlatalım nedir bu şive? (bu kısım tamamen benim gözlemlerime/atmasyonlarıma dayanıyor)

  kendi içinde iki farklı kolu vardır. gonya* ve angara* bölümü ile çankırıyı da kapsayan kısım. vee ikincisi, asıl iç anadolu şivesi dediğimiz gırşeer* yozgat* bölümüne ait şive.

  iki şive arasında yalnızca dikkat edenlerin bulacağı bir fark vardır. ğ faktörü.

  hayatımı daha bir eğlenceli yapan bu yumuşak g olayı çok önem arz eder.
  birinci bölümdeki birisi:
  "nabıyonuz" derken asıl iç anadolu şivesi olan kırşehir-yozgat'ta bu tümce "nabıyoğuz" olur. siz hayatınızda hiç ğ faktöü kadar samimi, sıcak bir hede gördünüz mü?

  önemle belirteyim ben bir iç anadoluluyum ve aslında bölgelerin, ülkelerin önemli olmadığını düşünen biriyim. ve önemle altını çizeyim bu yazıda amacım makara yapmak değil, gerçekten de hayatımıza samimiyet katan ğ faktörünü açığa çıkarmak, yazılı internet literatürüne kazandırmaktır amacım.

  yaşasın iç anadolu şivesi, kahrolsun yıllarca laz ve kürt şivesini samimi gibi anlatan filmler. kahrolsun istanbul şivesi emperyalizmi.
  13 ... martin edilen
 2. 2.
  (bkz: ağız sıve farkı)
  3 ... shawnshank
 3. 3.
  "-nerelisin?" sorusuna vurgulu ve gururlu bir şekilde "-angaralıyıh" cevabını almanız münkündür. ** isimlerin sonunna gil eklerler. naimegil ,ayşegil,ziyagil... birde sinirlendiklerinde *"-lan bebe ne ....."ile başlayan cümleler kurulur...

  her şive farklı ve güzeldir...
  3 ... lavinya_
 4. 4.
  bursa'da biryerlerde duydugumda duygulanmama sebep olan muthis armoni * bu arada "k" harfini kullanamayan içanadolu insani niye butun illerine k harfi olan isimler vermis anlayamam. örnek: ankara, konya, kırsehir, cankiri.
  ayriyeten bu siveyi bilen ve benimseyen bir insanin ankara'yi sevmemesine imkan yoktur. ankara'nin nesini sevdigimizi merak eden istanbullu arkadaslara selam ederim.
  -1 ... sivrisinek
 5. 5.
  bebe
  noruyon
  ortaaam
  naptin

  gibi hitaplari iceren guzel yoremin guzel insanlarina pek bi yakisan agiz.

  vay bulugunu sevdiiim bile duyulmustur.

  ozellikle,nigde,ankara,yozgat,kirsehir,kirikkale
  3 ... cull
 6. 6.
  (bkz: la bebe/#3091439)
  ... martin edilen
 7. 7.
  - irebec neydiyon anam
  * neydim...

  kurban olurum...
  2 ... florinali numuneddin
 8. 8.
  şimdiye kadar bu güzide şivemizin önemli bir koluna, yozgat'a ait bir kullanımdan bahsetmediğim için nasıl utandım anlatamam? yozgat şivesi'nde, "yapacaksın" , "edeceksin" kullanımları yerine "yapaciğin" , "ideciğin" denilmektedir.
  1 ... martin edilen
 9. 9.
  kesinlikle k ve h harflerini bir arada soyletmeyen sivedir.gokhan denemez mesela, degisik birsey cikar.
  1 ... tiremisu
 10. 10.
  irecep ilimonu al irafa koy iramazan gelince ilazım olur.
  4 ... yolgezer