bugün

Kalktığında toplu işten çıkarmalar yaşanacak olandır.
2 ay daha uzatılmıştır

Zehra Zümrüt Selçuk (@ZehraZumrutS) Tweetledi: Normalleşme sürecinde istihdamı korumak için tedbirlerimize devam ediyoruz.

Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan’ın kararıyla Nakdi Ücret Desteği ve Fesih Kısıtı’nı 2 ay süreyle uzatıyoruz. https://t.co/RrwShZzhCg https://twitter.com/Zehra.../1369056371384127491?s=20
Ahım şahım bir şey değil. Uymayana 3.000 tl cezası var başka da bir yaptırımı yok.
işçiye iyilik gibi gözüken ama en büyük iyiliği işverenlere sağlayan yasaktır. bu hükümetten daha iyisini beklemek polyannacılık olur zaten..

işgörene faydası : pandemi bahane edilerek işçilerin işveren tarafından işten çıkartılmasını engelliyor.

işverene faydası : işten çıkartamadığı için tazminat verme zorunluluğu yok. işçiye her türlü mobbingi yaparak işten kendi kendilerine çıkmasını sağlayabiliyorlar. misal sokağa çıkma yasağı oluyor ve sanki işçi keyfi olarak işe gelmemiş gibi o günleri işçinin maaşından kesebiliyorlar. yasal olarak bu imkan tanınıyor onlara. diledikleri kadar ücretsiz izne yollayabiliyorlar. sigorta primini yatırmayabiliyorlar bu hakları da var. şimdi adam aile babası diyelim. atıyorum 10 senedir çalıştığı işletme 6 ay boyunca sürekli ücretsiz izne çıkartıyor bu adamı. devletin verdiği para aylık 1100 küsür lira. yani o para ile geçinebilmesi imkansız. elinde avucunda yoksa mecbur iş değiştirmek zorunda. işvereni de bu şekilde baskı uygulayıp işten kendi isteği ile ayrılmasını sağlayıp o 10 senelik tazminatın üzerine yatabiliyor.

bu bir iddia veya hayal ürünü değil bire bir yaşadık bunu. ben artık kafam kaldırmadığından iş değiştirmeye karar verdim geçen ay ve tazminatı bırakarak çıkmak zorunda kaldım mesela. gidecek olmamı yediremeyip "işten çıkartamıyoruz yaeaeaea sen kendin ayrılmalısın" dedi. ne diyeceğini bile bile "iyi öyle olsun" dedim. zerre şaşırtmayıp "kendin ayrıldığın için tazminat hakkın olmayacak" dedi. iyi dedim bayram harçlığı yaparsın o parayı. şimdi bu işten çıkartamama mevzusu biz işçiye mi yaradı iş verene mi ???
kısa çalışma ödeneği bugün sona eriyor, sonrasında sona ermesi beklenen yasaktır.

toplu işten çıkarmalar ve ücretsiz izinler olmasından korkuluyor.

https://www.sozcu.com.tr/...-issiz-kalabilir-6344840/
Bizde başladı zaten ücretsiz izin furyası. Şirketin de işine geldi. Herkese 5er 10ar gün yapıştırdılar. Pandemi sürecinde çok gider yapmışlar gibi şimdi sıra çalışanlara geldi. Ulan herkes kısa çalışma ödeneği aldı kendi parasından. Sen vergi vermedin ,masraf etmedin. Neredeyse 1 yıl çalışmadın. Devlet senden vergi almadı. Ücretsiz izin nedir ?
bu ayın sonundan itibaren asıl sikiş başlayacak işte.

kçö bitti. koca koca holdingler -utanmadan- 1 sene devlet sırtından çalışanlarına sigorta maaş ödetti, birçok çalışanı ücretsiz izne çıkardı. şimdi yasak da bitiyor işine gelmeyeni küçülme adı altında şutlayacak. iş mahkemelerinde dava sayısı patlayacak.
zurnanın zart dediği yerdir.
fantastik müziğin fantezi müziğe dönüştüğünü gösterecek olan durumdur.
Kalkmasıyla milleti işten cikarmaları bir oldu. Çevrende duyduklarım daha işin kucük bir boyutu. Kalanlar da mobbinge ugruyor. Angarya arttı 5 kisinin işini bir kişi yapıyor. iyice işsizlik arttı. Hala trollük yapanlar hayatta elime düşse sodomdaki işkenceleri onlara yaparım o kadar çiktım insanliktan.
asıl skişi şimdi görecek o "ekonomi süper"ciler.

zaten 1.5 senedir kçö, ücretsiz izin gibi kavramlarla işverenlerin eli iyice kuvvetlendirilmişti, yasak olduğu için fesih olmadığından dava da açılamıyordu haliyle. dünden beri patır patır bilgi akıyor toplu işten cıkarmalarla ilgili.

mesela adam 10 aydır ücretsiz izinde, dün itibari ile çıkışını vermişler. veya işletmesel gereklerden dolayı ücretsiz izne çık diyorlar, çıkmam diyor aynı gün veriyorlar çıkışını.

daha bular başlangıç. zamanında çok anlattık da anlamadı kimse işte.

let the skiş begin o zaman.
Kalkmasıyla beraber, işsizler ordusunun sayısını katlayacaktır.
Bre vicdansızlar!

görsel