bugün

ne olursa olsun sıvazlamasından taviz vermeyen amcaların sözüdür. malum iktidara oy verirler. yav memlekette iş gaynıyorr yauvv lakinkinem gençler behenmiyor. bizım zemanımızda diye başlar uzatır gider.
evet iş var ama zengini zengin edip fakiri devamlı fakir bırakacak şekilde iş var senin iş dediğin kafelerde lokantalarda garson aranıyor dan ibaret. çoğu sigorta bile vermiyor üniversitede okuyan kişiye para lazım napsın girip saati 4-5 liradan çalışıyor. işletme günlük 10 bin cıro yapıyor ama köpek gibi çalışan adama 40 lira.. fazlası işletmeyi batırır çünkü!

kötü demiyorum bir yerlerde çalışmak özgüven kazandırır. belki öğrenci için günlük 40-50 lira iyi olabilir fakat hayat kafelerde çıraklık yaparak kazandığın 3-5 kuruşla devam etmez.

adam evli çocukları var 1500 lira alıyor yetiremiyor adam mevcut düzeni sorgulayacağına 1500 lera deli para nası yetiremiyorlar şimdiki nesil çok müsrif har vurup harman savuruyor diyor deli oluyorum yav bunlara.
Ne yazik ki her işin herkese uygun olduğunu düşünen vasıflı ve nitelikli eleman nedir bilmeyenler bu tarz çıkarımlarda sık sık bulunmakta. He diyorsanız ki "okudun da noldu okumuş olman iyi maaş alman gerektiği anlamına gelmiyor " o halde üniversite tercih dönemlerinde insanlara " hayalindeki bolumde işsiz kalırsın, iyi para kazanmak istiyorsan şu bölümü oku.." demeyeceksiniz!
Ne yazik ki her işin herkese uygun olduğunu düşünen vasıflı ve nitelikli eleman nedir bilmeyenler bu tarz çıkarımlarda sık sık bulunmakta. He diyorsanız ki "okudun da noldu okumuş olman iyi maaş alman gerektiği anlamına gelmiyor " o halde üniversite tercih dönemlerinde insanlara " hayalindeki bolumde işsiz kalırsın, iyi para kazanmak istiyorsan şu bölümü oku.." demeyeceksiniz!
% 10-% 15 i bulmuş işsizlik için uydurulmus kumaş.

ulan tamam iş vardır ama nerde.
belki 2 3 vesayite bineceksin belki az bir maaş için sabah 6 kalkacak aksam 7 8 de evine gidicen..

kimseyi kandirmayin aga. iş yok memlekette. .
iş'in çok olduğu doğrudur ama gençlerin iş beğenmiyor oluşu doğru değildir.

maalesef ülkemizin acı gerçeklerinden biridir. şu an işsizlik oranı % 13 kağıt üzerinde görülmekte asıl olan ise en az % 20 ve üzeri olduğu kanaatinde olduğum gerçektir. zannımca giderek artmaktadır.

yaşanmış bir örnek verilecek olur ise;

bugün kobilerde çalışanların eğitim durumu ve almış olduğu ücret göz önüne alındığında; bir usta başının almış olduğu maaş 3500 tl civarında olduğu ve işe alınacak bir mühendisin maaşının asgari ücret olması kadar acı bir durum yoktur maalesef.

verilen örnek en basit örnektir. bu doğrultudan yola çıkarak erkek / kadın haklı olarak o işte zorda kalmadıkça çalışmayacaktır. bunun adı iş beğenmiyor değil, hakkını alamıyor olarak düzeltmek daha doğru olacaktır.

ne devlet sektöründe ne de özel sektörde adalet, liyakat vs yoktur. bir yerlere yükselmek için yalakalık bir numaralı seçenek, daha da üst yerlere çıkmak isterseniz tuz döküp yalamanız gerekmektedir.

bunların hepsi görülmüş örneklerle sabittir.

umarım herkes istediği pozisyona, istediği maaş ve standartlara ulaşır.
iş çok doğru fakat iş dediğin, kız erkek farketmiyor artık, tamamen faydalanmaya odaklı.
senelerdir söylenen şeydir.
ne kadar doğru bilemedim. ama işsizlikte var be aga sanki.
Külliyen yalan olan hede.

insani şartlarda mı o beğenmediği işler. Tam 8 saat mi? Maaşı elden mi alıyor yoksa banka ya mı yatıyor?

Bunu söyleyenlere vatan haini gözüyle bakıyorum.
görsel
+50 yaş üstü, malum partiye oy veren amca/teyzelerin %13 işsizlik oranının ana sebebi olarak gördüğü hede. Bunun daha sonrasında gençliklerinde yaşadıklarını iddaa ettikleri hayat zorluklarını içeren abartılı hikayeleri gelir.

Bilenler bilir, bunların "iş çok gençler beğenmiyor" dedikleri işler için ağır işlerde çalışabilir raporu gerekiyor eğer o da işyeri sigorta yapıyorsa. Bu rapor için de min.100 kağıt daha veriyorsun laboratuvara. Demek istediğim işsiz insanın, işe girmesi için bile para vermesi gereken düzende daha hangi işin beğenilmemesi amk ihtiyar bunakları sizi?
Artık o devir de bitti. Şimdi iş verenler ne bahane edecek göreceğiz.. Arçelik üretim elemanı olarak başvuruyorum. iş yok. Bizim de hayatta kalmamız için bir şeyler yapmak lazım. Bana diyorlar ki meslek çıkışlı olmanız gerekir. Üniversite Okumuşum daha ne istiyorsun. Onlar da şu kafadalar üniversite okuyan bu işi beğenmez gider diye.. anlatamıyoruz ki hiçbir yerde iş yok biz de oraya kaldık zaten nereye gideceğiz.. Sistem özel sektörde çalışmamıza karşı. Bence kimse üniversite okumasın bu ülkeye ara elemanlar lazım. Herkes üniversiteli ama iş yok. Atanamayan öğretmenler, iş bulamayan mühendisler, sürünen mimarlar.. şimdi bana gelmiş bu saçma sapan cümleyi söylüyor. papağan gibi söylemeyi kesin. Kamu da sınav özel sektörde lise mezunu... Üniversite okuyacak olanlara sesleniyorum gidin yurtdışında okuyun. Okuduğunuz yerde iş bulursunuz iyi para kazanırsınız Türkiye'nin hali vahim. Ee tabi bunun başka bir tarafı da var. Kendi insanına bakmayan ülke haline geldik. sen ilk önce gençlerine bak sonra diğerleri istihdam et. Biz onları kaderlerine mahkum mu bırak diyoruz? Ahh ahh artık bu devir de torpil bile diskalifiye.. bence bu başlık iş verenlerin bir tarafları ayrı oynuyor olması gerekiyor.
Niteliksiz iş çok evet, bazı işler insan için zaman kaybıdır.
tuzu kuru ve kulaktan dolma bilgilerle yaşamını sürdüren insan söylemidir.

- iş çok da gençler iş beyenmiyor işte
+ nerede abi o işler ?
- her yerde var işte.. çalışmak isteyene iş mi yok
+ yok abi. iş yok. 1 senedir boştayım 2 üniversite bitirdim
- demek ki doğru yere bakmıyorsun..
+ işkur dahil başvurmadığım kurum cv göndermediğim yer kalmadı abi. tık yok. nerede senin şu çok dediğin işler ?
- ya işte cumhurbaşkanımız söyledi damat söyledi. her yerde iş varmış işte yalan mı söyleyecek koca adamlar.
+ ebeni senin abi ebeni..
iş çok dediği de 1600 + yol + yemek (tabi ki ekmek arası ekmek tostu)
doğrusu baban baksın sanadır.
Ak Çomar beyanıdır.
her evde en az bir işsizin olduğu yerde bu sözün pek geçerliliği yok gibi geliyor bana. en niteliksiz, hatta kurum bile demeye bin şahit isteyen iş yerlerinde en az 5 sene tecrübe arıyorlar. göstermelik bir nitelik belki ama iş çok gençler beğenmiyor sözünü çürütür bence. ayrıca bütün psikolojiyi alt üst edecek iş yerlerinde çalışmak sadece kişiyi değil, toplumu da olumsuz etkiler. işsizlik tek bir pencereden bakılarak yorumlanacak bir sorun değil bence. daha başka boyutları var.
Gel benim ağzımın ortasına kürekle vur diyor.. Genellikle emekli amcalar ve bi gün bile çalışma hayatı olmayan teyzelerce söylenir. Herhangi bir iş çoktur tabi. bizim meslek edinmeye çalışırkenki uğraşlarımız, kazandığımız para, yaparkenki mutluluğumuz, tatmin olmamız, emek hırsızlığı kimin umrunda?
asgari ücretle köle olmak isteyene iş çok tabi.
bir gerçek. işsizlik yok yalan.
Aynen iş dedikleri de bulaşıkçılık, ayakçılık falan, ne iş ama amk.
gerzek beyanı. yöneticilikten, vasıfsız işlere kadar hepsine başvuruyorum. bakan bile yok.
geçenlerde başvurduğum bir yerin önünden geçerken bizzat sorayım dedim. bildiğin ara sokakta bir bilgisayarcı dükkanına eleman işi. kıç kadar dükkanda 3 kişilerdi. form doldurdum verdim. yaptığım işleri anlattım. 5 yıl bilgisayar, sarf malzeme ve teknik servis üzerine kendi iş yerim olduğunu da anlattım. sallamadı bile, biz sizi ararız dedi. ulan o kıçı kırık dükkanınızı tek başıma parmağımda çeviririm. sen kim ulan köpek, vereceğin sikindirik asgari ücrete artislik yapıyorsun, denyo.
tanım:bir cümle/tespit.

o kadar uzun uzun yazabilecek şeyler var ki içimde bu konuyla ilgili. bu sebeple girdim haddinden fazla uzun olursa şimdiden özür diliyorum.

ülkenin hala her şeye rağmen ele gelir, az çok iş bulur bölümlerinden birinden mezunum. ve kendi işimi yapacak kadar şanslıyım. ama çevremdekiler bu kadar şanslı olamadı. hepinizin bildiği ve benim de bizzat tanık olduğum örneklerle açıklayacağım durumu. başlayalım.

bir kişi düşünün ki fen lisesi mezunu olsun. onu 15 sene önce tanımış insanlar bugün bile lafı geçtiğinde karakterinden önce ne derece zeki olduğundan bahsetsin. o girdiği güne lanet ettiği üniversite sınavından aldığı puanla diş hekimliği gibi görece "iş garanti" bölümleri tercih edebilecekken idealist davranıp şu üniversitenin şu mühendisliği bölümünü istiyorum diyerek istediği üniversitenin istediği bölümüne yerleşsin. dandik bir üniversite dandik bir bölüm demiyorum bakın. ülkenin önde gelen üniversitelerinden birinde iyi bir mühendislik. bölümde sorunlar yaşamasına rağmen ite kaka bir şekilde bitirsin ve bittiğinde iş aramaya başlasın. 2 yıl boyunca her gün çaldığı tüm kapılar yüzüne kapansın. donanım olarak ondan çok daha alt seviyedeki insanlar onun bunun desteği ile hiç ihtiyaç olmamasına rağmen çeşitli işlere yerleştirilsin. ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum nedeni ile zaten kötü olan istihdam olasılığı böylece tamamen sıfırlansın. bu kişinin psikolojisi bozulsun. kendisini kaybetsin. başka biri olsun çıksın. mesleğiyle alakasız işlere başvursun. idealistliğin bir boka yaramadığını, bu ülkede idealist, zeki ve çalışkan olmanın kendisine sadece zulüm olduğunu zor yoldan öğrenmiş olsun. ben değilim ama bu sürece bizzat şahidim. benim hayat arkadaşım bu kişi. 9 yıldır elini tuttuğum insan. dün itibari ile 17 yıllık eğitim hayatının tamamen hikaye olduğunu farkedip zincir marketlerden birinde kasiyer/depo görevlisi/raf düzenlemeci olarak işe girdi. kendisi de yapacağı işin tam olarak ne olduğunu bilmediği için bu şekilde nitelendiriyor.

ikinci kişimiz de en yakın arkadaşlarımdan biri. marmara üniversitesinden 2 adet mühendislik diplomasına sahip. 1 buçuk yıl iş aradı. bakın 1 buçuk yıl. çok şükür ki o şanslıydı. şuan iki diplomada da yazan değil ama yine de bölümüyle alakalı bir işi yapabiliyor. biraz mecburiyetten tabi. zira iş yok; olanların da istediği sen değilsin.

üçüncü kişimiz de kötü gün dostlarımdan. mimar kendisi. 3 dil biliyor anadili gibi. çat pat anlaştıkları da hariç. burada iş olmayacağını, dayısız bulduğu işin finansal kölelik olduğunu anladığında çekti gitti. italya'da şuan. keyfi yerinde. kıymet ve takdir görüyor.

dördüncü kişimiz de bir avukat. stajını yaptıktan sonra kendini alanında geliştirmek istedi ama durum malum. duramam burada dedi. başvurabildiği tüm yerlere başvurdu. belçika'da staj yapıyor şimdi o da. burada meslek sahibi olmaktansa orada stajyer olarak hayatına devam edip kendi tabiriyle "nefes alabilmek ve neler olacağını görmeyi" tercih etti.

örnekleri çoğaltabilirim. kaldı ki sadece ben yaşamıyorum bunları. hepimiz yaşıyoruz hepimiz görüyoruz. içimin ne kadar yandığını tarif edemiyorum. iş çok ya hani. hani gençler beğenmiyor ya. doğru iş çok. ama hayatının 17 yılını eğitime vermiş insanlar da bırakın da o işleri beğenmesin. bir gün kalburüstü bir mesleği olacağına inanan insanlar bırakın da okumasa da yapabileceği bir mesleği seçmek istemesin. yani bırakın da biz yitip giden yıllarımıza bir zahmet acıyabilelim. buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. ne diyeyim.
üç kuruşa adam sikmeye ''iş'' diyen ibnelerin derdidir.
Yüzlerce başvuru yapıp geri dönüş alamadığım bir düzen. Soran olusa ''ben iş beğenmiyorum''