bugün

Her ortamda fazla duramamaktir.
genelde sinsi diye yakıştırma yapılır bu kişilere. (bkz: ön yargı)
sizene amk kişiliğimiz böyle.

size dışa dönük olmayın desem bin tane eleştiri gelir.
Konuşmak yerine incelemeyi, dinlemeyi tercih etmektir.
iyi birisi olmamak gibidir. Ruha zarar verir.
sinsi diye bir algı oluşturmanın çok acımasız bir ön yargı olacağı durumdur. çok içine kapanık olmak iyi bir şey değil evet ama, gerçekten, doğal hali içine kapanık olan insanlar, sinsilik peşinde koşmazlar. yani hakiki içine kapanıktır, içine kapanıklığımdan ötürü bana sinsi derlerse ya yoksa, diye düşünmez. bakın, bu her şeyde böyledir. biz içi fesat olanlar, hakikisine değil de, sahtesine yoğunlaşmayı çok severiz, somut veya soyut çoğu konuda. hep bir ön yargımız vardır. ve böyle böyle, böylesi durumlarda kurunun yanında yaş da yanar hesabına döner iş.
içine kapanık olan insanlar, bazıları kendi tercihidir, bazıları da, bu durumdan kurtulmak ister. bu durumdan kurtulmak isteyenler, açılmak, sosyalleşmek örneklerinin çoğunu bilir aslında. bilir ama sonunu getiremezsem korkusu yaşarlar. yani derki; insanlar, beni içine kapanık biri olarak tanımladı, şimdi birden bire değişkenlik gösterirsem, bunun açıklamasını nasıl yaparım ve açıklamadan ziyade, bu tutumumu devam ettirebilir miyim sorusunu akıllarına getirirler. işte bu konuda ki en iyi ilaç, başarılı biri olmaktır aslında. herhangi bir alanda başarılı olursan, bir yerden tutturdum dersin, arkana bakmadan, sonunu getirebilir miyim diye düşünmeden yürür gidersin.
içerden yanmalı .
arsız olanlar tarafından kıskanılır.
(bkz: introvert)
Pek sevilmeyen tipledir, içi kapanık fesat olur kardeşim.
ne düşündüğümü asla bilemezsiniz. gerçi içine kapanık insanları zaten kimse merak etmez.
aslında içine kapanık değil de daha çok

içine kapatılmış olmaktır.
Çekingen olmakla karıştırılır. Aynı şey değildir. Çekingenlerin problemi dışsaldır, yani eyleme geçmekten korkarlar. içine kapanıklar duygularını saklar, kendi içlerinde yaşar içerisinde ne varsa, bazıları ise bilerek saklar duygularını. Bununla beraber içe kapanık olup da özgüveni yüksek olan birçok insan vardır.
etraftaki insanlarla iletisim kurmaya çekinen insanlardır. Bu insanlar, Arkadaşlarıyla pek samimi değildirler ve çok arkadaslari yoktur. Kendi halinde insanlardır.
arkadaş ortamlarında görmezden gelinmenize yol açar.
evet ben böyleyim, bunu aşmak istedim fakat hemen değişmek bünyeye iyi gelmiyor. bazen değişmek iyi gelmiyor.
insanları çoğu içine kapanıkları kötü nitelendirir hepsi melek gibidir demek istemiyorum elbette. illaki vardır iyisi kötüsü.
içine kapanık olmamın en temel sebebi birisiyle hemen samimi olamıyorum. o yüzden hiç düşmanım yok. aslında pek de dostum yok yalnızım. ama gerçek bir yalnızlık bu en doğrusundan yaşamak gerekir ki ileride bilelim karşımıza çıkan insanların kıymetini.
Etrafındaki herkesin seni suskun , sakin ve konuşma acizi sandığı berbat bir durum olmasına rağmen , aslında iç dünyan tamamen farklıdır .
kalbi katran bağlamış günümüz insanları tarafından derhal sinsi, hain ya da psikolojik sorunlu olarak yaftalanır. oysa yakıştırdıkları çirkinlikler sıradan her insanda olabilecek çirkinliklerdir ve genelde bu yakıştırmayı yapan insanların ta kendisinde çıkar.

bir çok sebepten ötürü insan içine kapanık olabilir. yaratılışı böyle olabilir. çocukluktan itibaren yetiştirilme tarzı yüzünden böyle olabilir. çevresi tarafından sürekli aşağılanmaya ve dışlanmaya maruz bırakılmış olabilir. ya da dünyanın kirlenmişliğine, kokuşmuşluğuna bulaşmak istemeyen, kendi savunduğu değerlerin bir anlamı kalmadığından sahte yapmacık ortamlara girmek istemeyen gururlu ve yalnız bir insandır.

(bkz: küskünler ve kaplanlar)
Cidden boktan bir durumdur ama aşılamayacak bir şey değildir. Çünkü kafamızda çoğu şeyi zorlaştırırız aslında hayat bu kadar zor değildir, içinden gelen ne varsa onu yaparsın bu kadar basit.
Ben mesela. Şu an bir hayal kırıklığı yaşıyorum ve kendi kabuğuma çekildim. Kendimi dinliyorum. Kendimi sakinleştirmeye çalışıyorum. Belki atlatmak daha zordur ama kime göre. Herkesin acıyı yaşayış şekli ve büyüme şekli başka işte. Bende böyle.
sosyal olduğu zamanlarda çevresindeki insanlardan zarar görmüş ve en sonunda da içine kapanmayı bir kurtuluş yolu olarak benimsemiş kişidir.
Ben değilim ama samimiyet sevmediğim icin genelde böyle zannediliyorum.
bi film kesiti var bildin mi; diyor ki neden az konuşuyorsun abi? cevap olarak da zamanında çok konuştum bir faydasını göremedim ifadesi var.

Ben de zamanında çok aktif oldum da kişilikten taviz vermek,yapmacık tavırlar falan uymadı içe kapandım. aldım kendimce bir şeyler takılıyorum. motora merak saldım. türkiye yi falan geziyorum. hayallerinizin peşinden koşun...
Bahtına ne düşerse onu yaşayacağı bir hayat sunar insana.
insanlarla ilişkisini kesmiş, her şeyi içine atan, içine sığdıramadıklarını ise -insanların kendisini anlamayacağını düşünüp- kağıda döken, kendini tamamen edebiyata vermiş, varlığından haberiniz bile olmayan kişidir.
çeşit çeşit sebepleri olan bir durumdur.

bu sebeplerden bir tanesi de insanın çevresindeki diğer kişiler tarafından anlaşılamayacak olmasını hissetmesidir. bu nedenle de genelde etrafında onu anlayabilen az ve öz insan kitlesi barındırırlar. diğerleri hep diğerleri olmaya devam eder. dolayısıyla o insalarla konuşmazlar konuşmaya tenezül etmezler şayet onlar konuşuyorsa tahammül edilebildiğince dinliyormuş gibi yaparlar bu eşik geçildiğinde ise o ortam ve insanlardan uzaklaşırlar.