bugün

Genç werther in acıları

Diyorlar ama ben hala okumadım. içimden gelmiyor yahu ben korku gerilim romanları seviyorum. Göte emmi yapacak bir şey yok.
Benim için mavi sacli kiz adli kitaptir.
görsel
khaled hosseini'nin kitapları.

Nedense orta doğu oldum olası bana hüzün veren bir coğrafya. * sanki kaderleri mutsuzluk ve umutsuzluk gibi geliyor.
Bir de çocuklar hassas noktam sanırım. Çocukların acısına dayanamıyorum.
Bundan ötürü kendisinin kitapları bam telime basıyor.
açlık.

evet, en fenası buydu. en son tahta parçaları yerken mideme kramplar girmişti.
hasan ali toptaş'ın kuşlar yasına gider kitabıdır.
son günlerde martin eden.
Sami dündar - her şeyin bittiği yerden.

Ben küçüktüm 6. yaşımdaydım 99 depreminde ve iyi ki evimiz yıkılmayacak kadar sağlamdı. Yıkılsa bile anlamayacak bir yaştaydım ki annemler beni bulamamışlar deprem esnasında karanlıkta herkes dışarı çıkmış yokluğumu çok sonra fark etmişler. Ve evet bütün olanlar bana oyun geliyordu çadır kurmak top sahasında arkadaşlarımla deli gibi oynadıktan sonra yorgunluktan çadırda uyuyakalmak. O yüzden bu kitap bana temiz hatırlayamadığım ve farkına varamadığım geçmişimi hatırlattığı için özel.
içten yanmalı motorlar.
Bilinmeyen bir kadının mektubu.
mavi saçlı kız.

ortaokulda okumuştum bu kitabı ağlaya ağlaya. içimi o kadar acıtan bir kitaba daha rastlamadım henüz.
Ursula le guin-marifetler.
Bu kitap esasında bir üçlemenin ilki. Ama o kadar vurucu anlatılmış ki karakterler, elinden bırakmak mümkün olmuyor, yazar yine klasik tarzını konuşturmuş. içinde savaştan tutun da aşkın ızdırabına kadar konular çok hoş işlenmiş. içim yandı bi de sigara yaktım.
Pek iç yakan olmasa da kendini yenilemeyi düşünen, bitmiş, yıkılmış olanlara önereceğim;

“Tanrı Daima Tebdili Kıyafet Gezer”

Her ne kadar dünya romanı olarak geçse de insanın kişisel gelişimini onarır. Pamuk gibi yapar. Pufudik pufudik. Şu sıkıcı günlerde okumanızı öneririm. Laurent Gounelle babamdan çok nasihat vermiştir bana.

Ups!

spoiler
"Genel olarak birini ikna etmeye ne kadar çabalarsan onda o ölçüde direnç yaratırsın. Fizikçiler bunun uzun zamandır farkında zaten."
spoiler

Aaa teşekkür mü? Gerek yok canlarım.
Kemalettin tuğcunun tüm kitaplari. Çocukken çok okurdum.
Vampire of the mists yani Sislerin vampiri.

Okurken ağladığımı hatırlıyorum ama tabii ergenlik yıllarıydı.
içimizdeki şeytan..
(bkz: beyaz gemi)
(bkz: beyaz diş)
(bkz: yeşil yol)
(bkz: şeker portakalı)
(bkz: uçurtma avcısı)
(bkz: oliver twist)
(bkz: sergüzeşt)

çocukların acısı, çaresizliği, zulüm görmesi daha çok etkiliyor beni. bazen bir çocuğun gözyaşlarında erir insanlık.