bugün

Gece gece sinir eden durumdur.
alkolü fazla kaçırdığınızda meydana geldiğinde karşınızdakini bir de kafanızın güzel olmadığını ispatlama yolunda çaba harcamaya iten doğal bir diyafram kasılmasıdır.
Belalım benim bu aniden,hiç ummadığım bir anda bir tutuyor beni mesela sessiz bir ortam yada ciddi bir müşteri varken yada namazda öyle kalıyorum hık hık.
Hissettiğimiz acıların sesi olabilir..
hülya koçyiğit ve kartal tibetin başrollerini paylaştığı 1965 yapımı Türk filmi.
Nedense her gun yasadigim durum.

Bazen gun icinde birkac kez aralikliklarla, bazen de uzun uzun o durmak bilmeyen haliyle basima gelendir.

Nedenini bilmiyorum. Herhangi bir saglik problemim de yok gorunurde. Ama goren, duyan, bilen yetkili bir abimiz varsa lutfen bilgilendirsin. Onlem alalim en azindan.
nedense alkolün dozunu kaçırdığım geceler rahatsız eden sağlık durumu.
Göbek deliğinize buz koyarsanız hemen geçer.

An itibariyle test etme fırsatım oldu ve gerçekten işe yarıyor.

Bunlar hep sinirsel bağlantılar... Anlatırım bi ara.
bir gü n tutunca o günün ssonna kadar yani uyuyana kadar aralıklarla devam ede n şeydir. şahsen dün yaşadım. su içiyorum, geçiyor 1,5-2 saat sonra yeniden başlıyor. akşam uyudum hıçkırığımın geçtiği bir aradada sabah rahattım. bugün boş yere sadece 2 kere hıçkırdım. çok korktum psikolojikmen yinemi diye.
Gecenin bir vakti beni tutmuş olay. Evde millet uyuyor, derdim dert.
beni tuttu mu bırakmak bilmeyen illet şey.
yaklaşık 7 saattir yapmadığım şey kalmadı. efendim nefes mi tutmadım, poşetten mi nefes almadım, küp şeker mi yemedim, tersten buzlu su mu içmedim. katiyen geçmedi. en son artık şu önceki arkadaşların bahsettiği işaret parmağını baş parmağa bastırma yöntemini uyguladım. gülmeyin ben de çok güldüm ama vallahi de billahi de geçti.

aha da linki tekrarlıyım resimli anlatımı da var.
http://www.domatessuyu.co...l-kesilir-776.html/1?cp=2
Beni tutmayandir. Ilginç. Sebebini merak ediyorum.
Geçmesi için bardaktan suyu ters içmen gereken irite edici olay. (Bir bardak su alınır eğilinir ve çenenin altına değil üstüne gelecek şekilde su içme yerçekimine karşı gelip yutkunarak yapılmalıdır.)
oturduğun koltukta, sandalyede, derin bir nefes alıp, karnına nefesinle baskı yapıp, kafanı dizlerine yaklaştıracak şekilde eğilerek, hıçkırık gelse bile nefesi bırakmayarak durabildiğin kadar durup sonra da derin nefes vererek geçmesini sağladığım, diyaframdan kaynaklanan geçici bir olay..
bebeklerin anne karnında da yaptığı şey.
bebeğimı günde 2 kere falan hıçkırik tutuyor. Karnımin altı hop hop *
10 saniyede bir tekrarlayan yaklaşık 15 dakikadır yaşama nedenimi sorgulatmış şey.
Diyaframin durduk yere calismasindan dolayi girtlaktan cikan hik sesi.

Gece 3ten beri hickiriyordu arkadasim. Her yolu denedik. Korkuttuk, nefesini tuttu olmadi agzinda suyla nefes tuttu, limon suyu yutturduk olmadi, gecmedi.
Dedik eczaneye gidelim.
Hickirik icin ilaciniz var mi diye sordu, eczaci bey yetiskinler icin mi diye sordu. Hik diye cevap vedi ve ekledi Gece 3'ten beri devam ediyor. Daha tecrubeli eleman istersen bir kalp ritmine baktir aritmi olabilir demesin mi. Yaklasik bir saat oldu. Hala hickirmadi. Cok iyi korkuttu.
toplum içindeyken tuttuğunda eğlence konusu olan kimse tarafından sevilmeyen, durduk yere hıck deme durumudur.
(bkz: korkutun beni)
14 temmuz pazar gecesi 2 den. 16 temmuz salı gunu sabah 9 a kadar geçmeyen. durumdur.

ya hıçkırık dedigin 10 - 15 dk ya geçer bu kadar uzun süren bir hıçkırık mı olur.

yatakta yatamadım deprem oluyor sandım hep. hıçkırıgın sallantısından..

tanım: bazen çok gıcık olabilen insanlık durumudur.
Diyaframın ani kasılmaları sonucu meydana gelen durumdur.
azılı bir reflü hastası olduğum için sürekli olarak çektiğim rahatsızlıktır. başladığında en az 45 dakika geçmez.

hıçkırığımı geçirmek için uyguladığım ve her zaman başarılı olan yöntemimi anlatayım: sırt üstü yastıksız olacak şekilde uzanıp mümkün oldugunca derin nefes almak ve en az 30 sn tutmak.
hiç olmadık yerde çıkagelen illet şey.
(bkz: kıçıkırık)
yarım saattir geçmeyen illet şey. denemediğim yöntem kalmadı.

edit: hıçkırığı unutup çekirdek yemeye odaklanmışım bir baktım geçmiş *