bugün

(bkz: performans sanatçısı)
acemilerin baklava çalarak 20 küsur yıl hapis cezasına çarptırıldıkları, ustalarının ise milyarları götürüp tahta çıkarıldığı meslek erbabı.
sadece para çalana takılmaz bu sıfat,

emeğini, alın terini, onurunu, haysiyetini çalana da hırsız denir.
ibn i arabi ye göre, şeytanın misafiridir.
Bende gene biri üstü kapalı birine gönderme yapmış zannetmiştim .
aslında her insan bir hırsızdır.

yolu kapatacak şekilde yavaş yürürsün, hızlı yürümesi gereken kişinin zamanını çalarsın; işten kaytarır, sana iş karşılığında ücret ödeyen kişiden çalarsın; ücret karşılığında çalışan kişiye hak ettiği ücreti vermez, o kişinin emeğini çalarsın; yolda yürürken birine küçümser gözle bakar, onun saadetini çalarsın; hak etmediğin mevkide(özellikle ülke yönetiminde) kalmaya ısrar edersin, milyonlarca insanın nezdinde milyarların umudunu çalarsın...

insansın, çalarsın. ancak ne kadar az çalmaya çalışırsan, o kadar saadete yakınlaşırsın.

çalmayın arkadaşlar. çalmamanın yolu duyarlı olmaktan geçer. duyarlı olmak için gerçekten çok okumak ve allaha sıkı bir imanla bağlı olmak zorundasınız. yoksa kendinizden çalarsınız.
türkiye gündemini meşgul eden serbest meslek erbapları!
bunun bir çok çeşidi vardır.

gönül hırsızı,
emek hırsızı,
fikir hırsızı,
araba hırsızı,
flörtöz hırsız,
dolandırıcılık vb. vb.

fillen yapıldığı gibi manevi olarak da yapılabilir.
Çalan kişi. Amk.
Bugün görevdeler.
başkasının malını kimse görmeden alan, çalan kimse.

bir siyastecinin isminin hirsiz ile özlesmesi cok fantastik. kimseninde hayirdir oglum sen ne ayaksin diyememesi daha fantastik.
bildiğin sırtlan gibi yaratıklar.

Evim zemin katta olduğu ve bir kaç defa gece arka bahçemde adam yakaladığım (hepsinde perdeyi açıp LAN diyince kaçtılar. "Soyulur mu ki acaba?" sorusuna cevap arayan keşif ekibi olduklarını tahmin ediyoruz) için dışarı çıkarken evde biri yoksa laptop'u sırt çantasına atıyorum. Buraya kadar normal, kıllanmışım demek ki.

Ama bununla kalmıyor, masadaki boş yere de "yem" olarak eski laptop'u koyuyorum. Hırsız "hmmm gamepadler var, ses sistemi var, klavye-mause var, bilgisayar nerde?" diye evi dağıtmasın diye.

Tabii ki bu plan hırsızın teknolojiden pek anlamamasını temenni ediyor.

bilgisayara bakıp, "core2 duo işlemci la bu, i serisi bile değil. Bizi mi sikiyorsun? Aramaya devam" diye düşünecek hırsız yoktur heralde.

Bazen de vazgeçermiş.
başkasına ait olan bir şeyi kendi zimmetine geçiren kişidir.
görsel
görsel
hırlı demek sesi çok çıkan demektir, hırsız ise sesi çıkmayan. hırsız, çalma eylemini ses çıkarmadan yapmaya çalışacağı için bu ad uygun görülmüştür.
Koyduğu tavuk dönerde bile hile yapan kişi hırsızdır.
Özne olmadan kullanmak başa bela açabilir.
başkasının malını çalan kimse demektir. hırsızlık kötü bir şeydir. hırsızlarla sohbet etmek ne güzel olurdu. neden hırsızlık yaptıklarını öğrenirdim.