bugün

tanım: hürriyet gazete'sinin, haber yorumlayan kişileridir. bunlardan birisi de benim.

malesef ki, misyonerlerin bol bol dadandığı bir gazetenin, kafa karıştırıcı ve bölücü yorumcularla ve yorumlarla dolması sebebiyle, uzun zamandır orada haber yorumlamamaktayım. hani bizim sözlüğümzde, bazı yazar arkadaşlarımız varya, herkesin nefret ettiği fakat sözlük formatı yüzünden, silinemeyen kişiler.. hah! işte aynı bu kişilerden, orada da var. böcek gibi çoğalıyor bu tipler. bunların çoğalmasının sebebi, şuan ki iktidardır.

bugün iran hakkında bir haber çıkmış, iran'da çıkan olaylarla iligli ve hemen altına ''iran halkı gözünü açıyor, takunya bilmem ne'' gibisinden yorumlar yazılmış. tabi, ahmedinejad siyonizm'e ve amerika'ya karşı baş kaldırdıya, hemen onu kötüleme seanslarıda başladı. dıştan yıkamadıkları ülkeyi, içten yıkmaya çalışıyorlar. aynı türkiye'ye, yapmak istedikleri gibi. ben bu adamların ne türk olduklarına, ne müslüman olduklarına, ne de atatürk'ü sevdiklerine inanıyorum. bir ülkeyi karıştıran insanları destekleyen ibneler, bölücüdür ve işine nasıl geliyorsa öyle konuşur. bugün, atatürk üzerinden yorum yapar. yarın din üzerinden yorum yapar. bu kişilerin amacı, ya da hizmet ettikleri kuruluş her nereyse, tamamen bölücülük ve provokatörlük üzerine kurulmuştur.
uludağ sözlüğe de dadanmış yüzeysel insanlar topluluğu. her cümlelerinden ırkçılık ve şovenizm taşan bu insanlar genellikle edebiyat ve siyasetle komplo teorileri ve vatan aşkı üzerinden bağlantıya geçen ve bu bağlamda da yüzeyselliklerine sığ bir temellendirme sağlayan tiplerdir ve maalesef sözlükte de bolca varlardır.

emperyalizmden bahsedip emperyalistler gibi kokan kürtlerden, araplardan bahsederler, her şeyin başı eğitim derken bile ne kadar cahil insanlar olarak bu yorumu yaptıklarının genellikle farkında değillerdir. kelin ilacı olsa kendi başına sürer ama nerdeeee?

her gelişmenin altında bir çapanoğlu arayıp topu doğrudan dış mihraklara atarlar, ama çeşitli olaylara da "böylesi sadece türkiye'de olur" hacı şeklinde yaklaşmakta sakınca görmezler.

genelde yüzeysel insanlardır ve sözlükte sayıca fazlalaşmaktadırlar gün ve gün.
hepsi aynı tornadan çıkmışcasına aynı bakış açısı ile yorumlar yapan insanlar topluluğu. kısa tanımları şudur: (bkz: ulusalcı kemalist ergenekonsever)

başlıca düşünceleri:

1- ergenekon faso fisodur (ergenekonla ilgili bütün haberlerde 234 kez girilir)

2- akp ve tayyip öcüdür, kakadır (akp ve hükümetle ilgili bütün haberler)

3- kemalizm, chp ve ulusalcılık (dans eden afrikalı yerli kabilesi şovu)
hürriyet'i ve okur profilini çok iyi özetleyen yorumculardır. hürriyet in seviyesini çok iyi yansıtırlar.
genellikle haberin içeriğini okumadan manşetine göre yorum yapan insanların oluşturduğu güruh.