bugün

israilogullari na gönderilen peygamberlerden biri. hz meryem in teyzesinin kocası ve hz yahya nın babasıdır. romalılardan kaçarken bir ağaç kütüğüne saklandı. o kütükte testere ile ikiye biçilmek sureti ile şehit edildi.
iseviliğe göre peygamber değildir.
(Aleyhisselam)
Adı kur'anı kerim'de geçen peygamberlerdendir. Soyu hz. Davud aleyhisselama dayanır. Kendisi israiloğulları nın peygamberi olduğu gibi, aynı zamanda onların bilgini, reisi ve danışmanı idi. Hanımı da hz. Meryem in teyzesidir. Geçimini marangozluk yaparak sağlar idi. Çok dua eden biriydi. Şehid edilmiştir (aleyhisselam).
marangozların piri.

--spoiler--
Zikru rahmeti rabbike abdehu zekeriyyâ
--spoiler--

98 yaşında olmasına rağmen mutluluk çubuğu olmaksızın baba olabilmiş biri. tanrı dualarını kabul ettiği için. keşke bizimkileri de böyle çabucak kabul etse, 98'i beklemeden üstelik.

--spoiler--
Orada Zekeriya Rabbine dua etti: “Rabbim! Bana katından temiz bir nesil bahşet. Şüphesiz sen duayı hakkıyla işitensin” dedi.

Zekeriya mabedde namaz kılarken melekler ona, “Allah sana, kendisinden gelen bir kelimeyi (isa’yı) doğrulayıcı, efendi, nefsine hakim ve salihlerden bir peygamber olarak Yahya’yı müjdeler” diye seslendiler.

Zekeriya, “Ey Rabbim! Bana ihtiyarlık gelip çatmış iken ve karım da kısır iken benim nasıl çocuğum olabilir?” dedi. Allah, “Öyledir, ama Allah dilediğini yapar” dedi.

Zekeriya, “Rabbim! (çocuğum olacağına dair) bana bir alâmet ver” dedi. Allah da şöyle dedi: “Senin için alâmet, insanlarla üç gün konuşamaman, ancak işaretleşebilmendir. Ayrıca Rabbini çok an, sabah akşam tesbih et.
--spoiler--

amin...
Hz meryemin dayısı.
oğlu hz. yahya gibi öldürülen peygamberlerden biri.
şehit edilirken baki olan allah'tır demiş.
ZEKERiYYA (A.S.): Benî israil peygamberlerinden ve Hz. Süleyman Aleyhisselâm'ın neslindendir. Beytül-Makdis'de Tevrat yazan ve kurban kesen reis idi. Zevcesi, Hz. Meryem'in teyzesi idi. Benî israil'in büyüklerinden olan imran namındaki zatın karısı Hanne, Zekeriyya (A.S.) ın karısının kardeşidir. Hz. Meryem imran kızı ve Hanne'den doğmuştur. Zekeriyya Aleyhisselâm'ın himayesinde büyümüştü. Sonradan Yahya isminde oğlu dünyaya geldi. Yahudiler Zekeriyya'ya (A.S.) iftira ederek onu şehid ettiler. Kur'an-ı Kerim'de yedi defa ismi geçer. (Bak: Yahya A.S.)

boğazı kesilerek şehit edilirken baki olan allah'tır demiş.