bugün

Hz. Musa'nın varlığı ve yaşadığı döneme dair bilimsel çalışmalar, arkeolojik buluntular ve tarihsel kanıtlara bakıldığında böyle birisi hiç varolmamış denebilir...
diğerlerininkilere de ne kadar kanıt denilebilir tabi bir de o var.
isa ve Muhammed’inde yok.
muhammed'in yaşadığı zaten tarihsel belgelerle kanıtlı ama isa için haklısın. titus flavius josephus'un isa'dan bahsetmesi ne kadar kanıt sayılır bilemem ama sonuçta bahsetmiş...
Tevratı oluşturan beş kitaptan ikincisi olan çıkış kitabının ikinci bölümünde Musa’nın doğumu anlatılır ve hangi tarihlerde derlendiğine ait kesin bir bilgi yoktur. Belgesel hipoteze göre bu bölümler ELOHiST kaynaklardan gelmektedir ve en erken mö 850 yılında derlenmiştir. Bu tarih aralığı Musa’nın doğum hikayesinin Sümerlerde Akad kralı Sargo’nun doğum efsanesinden çalıntı olabileceği iddiasını oldukça güçlendirmiştir. Musa’nın mö. 13. yüzyılda Mısır’da yaşadığına dair Merneptah Steli ve Hollanda eski eserler ulusal müzesinde yer alan ve Giovanni Anastasinin çalışmaları sonucu tespit edilen ipuwer papirüsü olarak tarihi kanıtlar gösterilmekte fakat bu iki kalıntıda tartışmalı bir şekilde israiloğullarının ismi geçmektedir. Fakat Musa’nın yaşadığına dair bir bilgi yoktur.

celal şengör de ısrarla musa diye biri yok demektedir.

ayrıca hz. isa'nın ismi de roma kayıtlarında geçmemektedir. yav peygamberlerin çoğunluğu efsanevi kişilikler aslında. tüm dinlerin temelinde mitolojiler olduğuna göre var olmamaları gayet mantıklıdır.
butun dinler zımbır zımbır palavradır. ne var oldukları ile ilgili delli vardır ne bişey hep masal hikaye boşa tatava.
hz. Muhammed hariç, gerçekten hz isa' nın gerçekte var olduğuna ve yaşadığına dair elle tutulur hiçbirşey yok, aynı şekilde hz. musada öyle bu iki peygambere ait hiçmi eşya, elbise, yada onlara ait günümüze kadar gelen bir araç yada gereç hiçbirşey yok, bunu objektif bir şekilde söylüyorum, mesela hz. Muhammede ait günümüze kadar gelmiş, hırka i şerif vardır, ama maalesef diğer peygamberlere dair elimizde hiçbirşey yok,
Yada celal şengöründe dediği gibi bütün bunlar ortadoğu din geleneğinin bir parçasımıydı diyede, insan bir düşünmüyor değil.
hırka-i şerifi noterdenmi tasdiklemişler ne malum alakasız bir bez parçası olmadığı. sakalı şerif gibi hayali şerif olmasın.
Kuran’da bahsediliyor, daha ne kanıtı…

Hz muhammed roma imparatoruna mektup yazmış. Daha ne yapsın, instagram hesabına selfie mi yüklesin?
kuranda hırkadan mı bahsediliyor. ne diyor böyle saklanacak cami dolaştırılacak mı diyor ha kuranda camiden bahsediliyormu onu da anlat bari.
Mesela ne olacaktı ki? "Musa MÖ 4000 MÖ3920" yazılı bir mezar taşı iş görür mü?
güzel türkçemizde bazen amiyane tabirler vardır, lazım olduğu için vardır. çok afedersiniz ama - iyi bok yedin - gibi. buda iyi bok yiyen prof celo iddiası. bilimden dem vuran yurdum ateisçiklerini sazan yerine koyup bı olta attı bu kavuğumun profesörü, hepsi balıklama atladı. hani ya la bilim kanıtla delille çalışırdı, noldu? dinsizlik felsefesi yapan bu çakma prof. sadece iddiaya dayalı konuşuyor, tıpkı darwinin emrim teorisi gibi. adı üstünde teori. hipotez. kanıt yok. delil yok. ispat yok. bunlarda bu tip mecralara, bunun görüşlerini mal bulmuş magribi gibi oraya buraya taşıyor. hepsini kekliyor. madem bir iddia atıyorsun ortaya o halde ispatla. nerde ispatın, yok. ya sen kimsin, Hz Musa (a.s.) ile uğraşmak kim? hacmin ne? julün kaç? firavun baş edememiş boğulmuş, senin ne haddine. otur oturduğun yere bok yeme. Hz Musa nın hiç yaşamadığını iddia eden sensin, ispatta sana düşer çakma prof. ateizim bilim değildir. olsa olsa dinsizlik felsefesidir. yani akıl oyunu. yani zan. öyle olduğunu zannediyor. gerçekte delili yok. tıpkı bu meselede olduğu gibi. bunun iddiasına karşı başka bir hoca da oturmuş uğraşmış araştırmış kitap yazmış. var mı okuyan? yok. bak al oku. müslümanları cehaletle suçlayanlar, siz çok mu alimsiniz? herif sizi bildiğin kekliyor lan. cahil ateistler..

https://www.indyturk.com/...%C4%B1s%C4%B1rda-aramak-2
nasıl yok var işte: kızıldeniz.
böyle başlıklar açıp halkın dini inançlarıyla dalga geçiyorsunuz...

(bkz: Omo bozom kotsolomozo hokorot odoyorlor)
Musa'nın olmadığının bilimsel kanıtı:

görsel

Musa'nın yaşadığına dair fikir belirten kişiler de bilimsel ispat getirsin.
dinde kanıt aranmaz...

vardır dediklerinde inanırsın, yoktur dediklerinde de inanırsın.
inanmazsan cehennemliksin.

var olan bütün dinlerde böyledir.

totem dininde bile.

sen ister musa var de ister yok de ,inananın fifisinde olmaz, rehber(tek yaratıcılı din için) tevrat'tır..
(bkz: tüm dinler masaldır)
Kainatın yaratıcısı olan Allah var demişken siz küçük beyinli aciz acıkan susayan orası burası ağrıyan ölümlü mahlukatlar yok dese ne yazar. Ne doğumuna ne ölümüne malik olamayan insanın kibir ve küstahlığı ölümle son bulur.
bunlara gezegenler seks yaparak oluşuyor yazsalardı ona da inanırlardı...
Bu ateist tayfaya ne oluyor ben de bunu anlamıyorum?

Musa peygamber sizi iyi yakmış. Adamın varlığı bile sizde fena ard yanıklığı oluşturmuş.

Ateistin yobazı ve bağnazı da, en az Müslüman yobaz ve bağnazı kadar iğrenç, leş, tehlikeli ve toksik tiplerdir.

inanmıyorsan, inanma arkadaşım. Bu senin tercihin ama kalkıp inançlı adama da salça olmayın lan her gün. Reisçi çomarların fularlı versiyonu sizsiniz.

Aynı sığlık ve aynı bağnazlık devam ediyor bire bir hem de.

Eve geçince argümanlarla yazacağım şu an ofisteyim.

Yanık kremi siparişi verin gençler, iyi gelir.

Edit : Aslında peygamberler sizi yakmış anlamında yazdım. O yüzden editledim.
bunun iddiacısı önce kendi babasına kanıt arasın.
sonra allaha iftira atsın ve allahtan belasını bulsun inşallah.
adamlara şeytan neden boşta geziyor tanrı onu yok edebilecekken dünyaya kötülük yaymaya devam ediyor diyoruz çıt yok. ama musa varmış. tanrı cehhenemi keyifi için yaratmış kaderimiz de belliymiş şeytan falanda serbest şu dev koca kainatta toz zerresi kadar gezegendeki bakteri kadar insanların küçücük ömründe yaptıklarından dolayı sonsuza kadar cehennemde kalınacakmış. la bu kadar ömre bu cehennem ne alooo. hadi buna cevap verin.
Daha öncede cevaplar verdikte onu idrak edecek akıl lazım ben akşama kadar cevap verim cevabım işine gelmediği için tatmin olmassın ve yine aynı soruyu sorarsın ölene dek.
Yaşamış adamla ilgili bilimsel ispat getirebiliyor musunuz önemli olan bu. ispatlayın da görelim. Bunun yanında Allah'ın varlığını da ispatlarsanız sevaba girersiniz.
hz. ibrahim hakkında da bir kanıt yoktur...