bugün

paradır efendim. kendisi bir tüccar olduğu için çevredeki gücü kendisinde toplamak için böyle bir yol seçmiştir.
Sureler ve ayetler mekki medeni olarak sıralansa anlaşılmayı daha kolay olacak sebeptir.

Gerçek şu: medeni ayetlerin bir çoğunda mekki ayetlerde denilenlerin tam tersi deniyor. Mekke'de gayet mütevazi bir profil çizen peygamberin, Medine'ye gittikten sonra güç, para ve kadın konularında hep fazlasını istediği, daha önce dediklerini bir kenara attığı ve inananlarla bile ters düştüğü, bu sebeple zaman zaman da geri adım attığı görülüyor.

Tüm bu gerçeklere karşı inananlar "efendim mekke'deyken müşrikler ne istersen verelim demişti ama reddetmişti" veya "çok cömertti" gibi bir takım rivayetleri ileri sürebiliyorlar sadece. O rivayetlerdeki hakikat payının ne kadar olduğu kuşkusu bir yana, doğru olsalar bile müminlerin düşündüğünden çok farklı yorumlanabilecekleri gerçeğini ne yapacağız? Hadi onu da geçelim, kuran'da ve diğer birçok rivayette görülen manzaranın bu iddiaların tam tersi bir görünüm arz etmesi nasıl açıklanabilir?

Kuran 7. Yy arap iç siyasetiyle ilgili bir metindir vesselam...
kuranı hz.Muhammed yazmamıştır, sahabelerle idare edilmiştir.
öldükten sonra kitap haline getirilmiştir.
Ateist kesimin kendini tatmin edebilmek için uydurduğu bir argümanıdır.
O dönem insanını araştırsa o kutsal kitabın bir insan tarafından yazılamayacağını anlaması gerekir.
Tam olarak o dönem insanını ve politikalarını araştırdığımız ve kuran'ı da defalarca okuduğumuz için ileri sürdüğümüz nedenlerdir.

Tabi ki, kesin olarak ve de hiç şüphesiz insan eseridir. Hadi daha derin konulara girmeyelim ama hiç değilse içindeki bitmek tükenmek bilmez polemiklere, ikna çabalarına, tehditlere, vaatlere, hakaretlere ve de beddualara bir bakın. Bunların trilyonlarca galaksi ve her galaksi içinde yüz milyarlarca gezegen "yaratmış" bir tanrının sözleri olduğunu düşünmek için ne sebep var?

Sinirlenmiş bir insan böyle yapar. Bir tanrı var olsa bu tarzın çok ama çok üstünde hitap etmesi lazım gelirdi.

Yahu filozoflar bile çok daha sakin ve derin yazabiliyorlar.
daha güzel yazabilirdi diyorum. ama daha güzel yazamamasının bir sürü nedeni var.

ama tanrı yazmış gibi incelendiğinde olay şekilleniyor. çünkü böyle sözleri tüm kainatı yaratan bir tanrının ağzından çıkmasının mantıklı bir yolunu bulmak için 1300 yıldır uğraşıyorlar. hani istediğin kadar kafa patlat ama sonuca götürmüyor seni asla islam dininin kitabı. tek bir sonuca ulaşıyorsun çok çok okuyunca araştırınca ama ne kadar mantıksız olduğunu görünce de değiştiriyorsun her şeyi baştan çünkü ayrıntıları es geçemeyen bir islam ümmeti var.

neyse din tartışması saçma. teşekkürler.

nevet.
Kendisi yazması mümkün değil. Bir insan kendi yazdığı kitapta, hele de meşhur olmak istiyorsa, kendisine ağır eleştiriler yöneltmez.
görsel
Inanmadigın dinin kitabiyla peygamberiyle neye ugrasilirki. Yoksa gizli bir kıskançlık mı var. Yada kalpte acaba suphesi mi var?
Başkasına güvenmemesi.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.