bugün

paradır efendim. kendisi bir tüccar olduğu için çevredeki gücü kendisinde toplamak için böyle bir yol seçmiştir.
Sureler ve ayetler mekki medeni olarak sıralansa anlaşılmayı daha kolay olacak sebeptir.

Gerçek şu: medeni ayetlerin bir çoğunda mekki ayetlerde denilenlerin tam tersi deniyor. Mekke'de gayet mütevazi bir profil çizen peygamberin, Medine'ye gittikten sonra güç, para ve kadın konularında hep fazlasını istediği, daha önce dediklerini bir kenara attığı ve inananlarla bile ters düştüğü, bu sebeple zaman zaman da geri adım attığı görülüyor.

Tüm bu gerçeklere karşı inananlar "efendim mekke'deyken müşrikler ne istersen verelim demişti ama reddetmişti" veya "çok cömertti" gibi bir takım rivayetleri ileri sürebiliyorlar sadece. O rivayetlerdeki hakikat payının ne kadar olduğu kuşkusu bir yana, doğru olsalar bile müminlerin düşündüğünden çok farklı yorumlanabilecekleri gerçeğini ne yapacağız? Hadi onu da geçelim, kuran'da ve diğer birçok rivayette görülen manzaranın bu iddiaların tam tersi bir görünüm arz etmesi nasıl açıklanabilir?

Kuran 7. Yy arap iç siyasetiyle ilgili bir metindir vesselam...
kuranı hz.Muhammed yazmamıştır, sahabelerle idare edilmiştir.
öldükten sonra kitap haline getirilmiştir.
Ateist kesimin kendini tatmin edebilmek için uydurduğu bir argümanıdır.
O dönem insanını araştırsa o kutsal kitabın bir insan tarafından yazılamayacağını anlaması gerekir.
Tam olarak o dönem insanını ve politikalarını araştırdığımız ve kuran'ı da defalarca okuduğumuz için ileri sürdüğümüz nedenlerdir.

Tabi ki, kesin olarak ve de hiç şüphesiz insan eseridir. Hadi daha derin konulara girmeyelim ama hiç değilse içindeki bitmek tükenmek bilmez polemiklere, ikna çabalarına, tehditlere, vaatlere, hakaretlere ve de beddualara bir bakın. Bunların trilyonlarca galaksi ve her galaksi içinde yüz milyarlarca gezegen "yaratmış" bir tanrının sözleri olduğunu düşünmek için ne sebep var?

Sinirlenmiş bir insan böyle yapar. Bir tanrı var olsa bu tarzın çok ama çok üstünde hitap etmesi lazım gelirdi.

Yahu filozoflar bile çok daha sakin ve derin yazabiliyorlar.
daha güzel yazabilirdi diyorum. ama daha güzel yazamamasının bir sürü nedeni var.

ama tanrı yazmış gibi incelendiğinde olay şekilleniyor. çünkü böyle sözleri tüm kainatı yaratan bir tanrının ağzından çıkmasının mantıklı bir yolunu bulmak için 1300 yıldır uğraşıyorlar. hani istediğin kadar kafa patlat ama sonuca götürmüyor seni asla islam dininin kitabı. tek bir sonuca ulaşıyorsun çok çok okuyunca araştırınca ama ne kadar mantıksız olduğunu görünce de değiştiriyorsun her şeyi baştan çünkü ayrıntıları es geçemeyen bir islam ümmeti var.

neyse din tartışması saçma. teşekkürler.

nevet.
Kendisi yazması mümkün değil. Bir insan kendi yazdığı kitapta, hele de meşhur olmak istiyorsa, kendisine ağır eleştiriler yöneltmez.
görsel
Başkasına güvenmemesi.
Efendim kendisinin yazması mümkün değilmiş, çünkü kitapta kendisi de eleştiriliyormuş!

Ah benim saftirik evladım, öyle olmasının iki sebebi olduğunu anlaman o kadar zor mu? Misal, şeytan ayetleri olayında taviz vermişsin ve de mekke'nin büyükleri ile konuşurken araya giren yoksulu terslemişsin, durumu nasıl toparlarsın? Eşlerini kızdırmışsın, tehdit ayetleri bile işe yaramamış, ne yapacaksın?

ikincisi, peygamberin düşmanları bile onun zeki bir kişi olmadığını söyleyemez eğer hayat hikayesini dikkatle ve insafsızlık yapmadan okudularsa. Hele hevazin savaşı sonrası yaptıkları yüzünden çıkan, kendisine yönelik fiziki saldırı boyutuna ulaşan, isyan bile denebilecek karmaşayı, karşı tarafa da söz hakkı verirmiş gibi yaptığı kısa bir nutuk ile bastırması vardır ki ikna tekniği olarak hayran olduğum, yüksek zekasını açıkça ortaya koyan o sözleri bilsen, kuran'daki o ayetlerin hikmetini anlardın.
Aslında yazdığı da bu değil...

Kendisi döneminde kitap haline gelmemiştir.

3-5 sahabenin aklında kalan yarım yamalak cümleler...
bütün kutsal kitaplar neden yazıldıysa, o nedendir.

(bkz: kontrol)
Kendi mi yazmistir baskasi mi o bile muamma. Bir de okuma yazma bilmeyen adam magaraya kapanip neden yazar?

Garip.
tamam kuranı hz. muhammed yazdı diyelim. geçmişten kaç sene öncesinden olaylar var. nerden bildide yazdı. şimdi teknoloji var hop google yaz çin in bir köyündeki kişinin ayakkbasının kaybolduğu yazıyor.

o zaman teknoloji yok nerden bildi bu kadar şeyi yazdı demezler mi nerden bildi ateist olacaz diye saçmalıyorsunuz.

mesela domuz eti haram yahudilerde de haram oruç olayı vb benzerlikte var. amişleri görse bu ateistler yobaz müslüman diye taşlarlar. ilmin yok bilmin yok fikrin çok. ya okuma bilmezsin ya akletmezsin.

ha böylelerine birşey anlatmayın. 2 artı 2 nin 5 olduğu isbatlansa inanmaz 4 diye ısrar ederler.
Aslında burada yazanların çoğu bir kişinin fikirlerini yazıyor, kendi fikirleri değil. O kişi atatürk

Misal şunu örnek gösteriyorlar;
"Kuran sureleri Muhammed’e açık semada peyda olmuş bir şimşek gibi günün birinde, birdenbire bir taraftan inmiş değillerdi. Muhammed’in söylediği sureler uzun bir devirde dini düşüncelerinin ürünü olmuştur. Muhammed, bu surelere birçok çalıştıktan ve incelemeler yaptıktan sonra edebi şeklini vermiştir" M.K. atatürk

Aslında şöyle bir bakınca çok çelişkili söylemleri vardır.
Mesela diyor ki; "Bizim dinimiz en tabii ve mâkul dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dînin tabii olmasi için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lâzımdır. Bizim dînimiz bunlara tamamen uygundur."

Yani baktığımız zaman net ve sabit fikirlere sahip olmamış.

Bir diğer örnek; "Bizim dinimiz milletimize aşağılık, miskin ve hor görülmeyi tavsiye etmez. Aksine Allah da Peygamber de insanların ve milletlerin yücelik ve şereflerini muhafaza etmelerini emreder."

Bakın daha sonra dini ırka bağlayarak neler söylemiş;
"Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi.Muhammed’in dinini kabul edenler, kendilerini unutmağa, hayatlarını Allah kelimesinin her yerde yükseltilmesine hasretmeğe mecburdular"

Tamam eyvallah referansınız belli ama referans aldığınız kişinin fikirleri sabit değil.
Ateistlerin Şöyle bir saygısızlığı var. tamam dine inanmıyorsunuz veya peygamberini kabullenmiyorsunuz değil mi ? sabah akşam onlarla yatıp kalkmak neyin nesidir artı inanan inanır inanmayan inanmaz. siz kendiniz gibi inanmayanların yaşama hakkına ya da düşünme hakkını niye tecavüz ediyorsunuz bir düşün ya dinden. Asıl dindar sissiniz. Faşizanlık bu değilde nedir?
kur'an-ı kerim'in ayetleri o zamanlar unutulmamak için duvarlara taşların üzerine dahi yazılırdı. sadece bu bile ayetlerin vahiy yoluyla geldiğini kanıtlar niteliktedir.
Kuran Allah'ın hem fikir değiştirdiğini hem de değiştirmediğini söyler. içindeki sayısız çelişkilerden biri budur.

Buna takılmayan çomar kalkmış atamızın fikir değiştirmesine takılıyor! Tamam referansın belli ama referans aldığın "ilahın" fikirleri sabit değil.

Neyse üzülme, sabit fikirli olmak iyi değildir.

Bir diğeri de inananların yaşama hakkına ve düşünme hakkına tecavüz ettiğimizi söylüyor! Çüş lan! Sözlük köşesinde adam mı kesiyoruz? Siz düşünmeye çalışırken ışın filan salıp, nöronlar arası iletişiminizi mi kesiyoruz?

Bunlar böyleler... Ağlaya sızlaya bir zulüm imparatorluğu kurdular, etmediklerini bırakmadılar ama hala ağlayıp sızlıyorlar. Öyle ki ne dediklerini kendileri de bilmiyor. Maksat ağlamak, mağdur ayağına yatmak olsun. Alışmış kudurmuştan beterdir ne de olsa..
Yok be oğlum tabi ki ateistler baskı altında. Kendi görüşlerini ifade edemiyorlar rahatça.
Hristiyan ve Yahudilerin bile merak etmediği nedenlerdir,

Ateistlerin bu kadar aciz olmaları anlaşılır gibi değil,
inanmıyorsan inanmazsın, milletin inancını yıkmaya çalışarak neyi elde etmeye çalışırsın?
Bir müslüman hristiyanla konuşurken islam'da olan bir şeyden bahsedince hristiyan ona öyle bir din yok der mi? Ama ateistler genelde Allah yok diyerek lafı kesme eğilimindeler,

Adamla tarikatçıları eleştirirken bunların şu yaptığının dinle alakası yok, Kuran'da böyle birşey yok derken hemen atlıyorlar,
-allah yok zaten.
Adama anlatmaya çalıştığım şey çok farklı halbuki,
Tarikatçıların iki yüzlülüğünü anlatıyorum, bak diyorum tabi olduğumuz kutsal kitap Kur'an diyorlar ama Kuran'da böyle demiyor, yok aq, illa Allah yok diyecekler.

Kur'an da ateistlere göre Muhammed tarafından yazılmış bir kitap, bunu ispatlayabiliyorlar mı? Hayır, yine de saldırmaya devam ediyorlar,
Haklılar mı? Alakası yok, kendilerine karşı anlayış bekleyip kendileri aynı anlayışı göstermeyenlere karşı empati yapmak bile gereksiz.
arapları adam etmek için yazmış ama başarılı olmamış bence.
Kuranı hz muhammed (sav) yazmamıştır. Tıpkı incil tevrat gibi gökten allah tarafından indirilen kutsal kitaptır.
Bu başlığı açan islam düşmanı bir kemalist değilse ben de bir şey bilmiyorum.
Oğlum ne alıp veremediğiniz var islamla.
Bırakın az şu alkolu.
Kafa yapıyor.
kesinlikle muhammed’in yazmamis oldugu kitaptir. bakin gercegi gorenler iyi bilir ki bu kitap muhammed’i asar bu kitap mekkeyi asar ..
bu bir insan psikolojisi filan degil. psikoloji ile ilgilinen biri olarak soyluyorum
Kendi bile 1400 yıl sonra inanıldığını görse inanamazdı.
Kuran Allah tarafından vahiy yoluyla Muhammed peygambere indirildi. O da insanlara vaaz etti bu kadar basit. Türlü bahaneler bulmak içün Kendinizi yormayın boşuna inanmıyoruz diyin geçin.