1. 1.
  hz muhammed'in, islamiyeti anlatmaya başladığı zaman kureyş te hali hazırda bulunan, muhafaza edilen* bir din anlayışı vardı. ve hz muhammed'te hak, özgürlük, eşitlik, adalet kavramlarını savunup, insanlara bunları anlatıyordu. bu sebeple hz muhammed'in solcu bir anlayışa sahip olduğunu ve islamiyetin sosyalizm anlayışıyla bağdaştığını çıkarabiliriz.
  9 -7 ... uzunlafinkisasi
 2. 2.
  bundan 20 yıl önce aynı şeyleri söylediğimde dindarlar tarafından olduğu kadar komunistler tarafından da çok eleştirilmiştim. birileri solu, solculuğu öğrenmeye başlamış. solculuğu dinsizlik zanneden zamane solcuları varken yine anlaşılmasından fazla umut beklemeyiniz.
  6 ... rush
 3. 3.
  kendine eş diye aldığı altı yaşındaki çocuğu, büyümesini bekleyip dokuz yaşında yatağına alan bir şahsın taşıdığı zihniyetin sol görüşte olmasının mümkün olamayacağı için, bu güne kadar duyulmuş en saçma tespittir.
  3 -14 ... gulengozler
 4. 4.
  (bkz: bazi yazarlarin kendilerini cok zeki sanmalari)
  2 -1 ... raanaa
 5. 5.
  bakış acısına göre değişir. cünkü; insana ait düşünce ve eylemlerin tümünü uygulamıştır. sübyancılık haric.

  dokunulmamış, ellenmemiş, dillenmemiş zihinleriniz ve gülen gözleriniz solmasın.
  3 -1 ... nametai
 6. 6.
  sağ ile kıyaslandığında sola daha yakın duruyor.hatta başlangıçta deist idi denebilir.çünkü,resul ve nebiliğinden önceki dönemde tanrı kavramına inanıyor,ancak o günkü çarpıtılmış musa ve isa öğretilerini,putperestliği akıl dışı bularak arayış içindeydi.
  ... abdulcanbaz07
 7. 7.
  müslümana "yesil komunist" deildigi gözönüne alinirsa,cok da yanlis olmayan bir saptama olmalidir. solculukla celistigi hemen hemen tek yer "allah" konusudur.

  aslina bakilirsa, malin dagitimi konusundaki marx´tan cok daha evvel "zenginligin babadan ogula gecmesini önlemek gerektigi" konusunda görüs bildirmis olan zat, kuran´a bakilirsa, bizzat allah´tir. sonucta das kapital le kuran arasinda bu bakimdan bir benzerlik bulundugunu, iki kitabi da taniyan hic kimse reddetmez.

  bütün tartisma "allah´in varligi" noktasindadir. bunun disindaki diger noktalar da parallellikler mevcuttur.
  -1 ... paganviodio
 8. 8.
  her peygamber solcudur. solculuk neyse artık. sscb'deki veya diğer doğu blok ülkerinden daha solcudur. birisi stalin'i putlaştırır ötekisi çavuşeskuyu ötekisi kim jong'u diğeri mao'yu böyle gider iş. sağcılara gelecek olursak onlar beterin beteri hiç girmeyeyim o mevzuya... puta tapmak demek sadece taşa, heykele veya helvaya tapmak değildir asla değildir. size kendi içimizden örnek vereyim bir taraf atatürk'ü öteki taraf muhammed peygamberi diğerleri daha da uçuyor şıhlarını putlaştırıyor. anladınız mı şimdi putçuluk taşa heykele v. s tapmak değilmiş. muhammed peygamber başta olmak üzere bütün peygamberlerin tek görevi vardı o da doğa yasalarını yaratan, yokluktan varlığın ezeli ve ebedi sebebi olan tanrı yoluna çağırmaktır. gerisi teferruattır. islam büyük bir devrimdir ancak bu devrimin öncüsü sadece muhammed değildir. muhammed'den önce gelen resullerde islam'dı, mümindiler. ilk mümin ademdi, ondan sonra sırasıyla 100 binden fazla resul geldi, sayısını tam bilemiyoruz zira her kavme gönderildi... muhammed de diğerleri gibi statükoya karşı çıkmıştır. ibrahim gibi musa, isa gibi diğer peygamberler gibi. başta belirttiğim gibi aklı uçkurunda olan ve sapık hezeyanlarını bu güzel insanlara yamamaya çalışan, az okuyan ve islam'ı kaynağı olan kur'andan değil de şıhperestlerden öğrenen sapkın ve bir o kadar da azıgn türk gençlerine bir örnek:

  --spoiler--
  kendine eş diye aldığı altı yaşındaki çocuğu, büyümesini bekleyip dokuz yaşında yatağına alan bir şahsın taşıdığı zihniyetin sol görüşte olmasının mümkün olamayacağı için, bu güne kadar duyulmuş en saçma tespittir.
  --spoiler--

  ey kulağı duymaz, gözü görmez haddini aşmış adem oğlu,

  sözüm sen ve senin gibi beyinsizleredir.

  aişe'nin muhammed peygamberden evvel müşrik biriyle sözlü olduğunu ve bu müşrikin onursuz bir kişi olduğu için aişe'nin kendi rızasıyla sözü bozduğunu biliyor musun? uyduruk sapık rivayet ve hadis kitapları olmasa sen ve senin gibi ateist, hristiyan ve yahudiler ne halt edecek? 6 yaşında evlenmiş diğer kaynakta 9 yaşında diyor v. s v. s... işine gelen hadise inanırsın gelmeyene inanmazsın. ben teologum, uzun zamandır burada yazmıyorum dinimi tek allah'a özgülledim eskiden hadisleri çok takardım lakin çoğu sallama çoğu düzmece olduğu için hadisi bırakıp kur'ana yöneldim. ama siz kur'andan ekmek yiyemediğiniz için yemek içinde ayetleri çarpıttığınız için size ne anlatsam boş. o kadar ateist tanıdım, hiç biri bu yozlaşmış ülkemin kokuşmuş ve yoz beyinli ateistleri gibi değildi. için rahatlasın aişe evlendiğinde 19 ila 24 yaşındaydı hatta o dönem (cahiliye dönemi) küçük kız çocukları ya diri diri gömülür ya da evlendirilirdi. ama islam bunu o coğrafyada yıkmış iken muhammed gelecek çocuk yaşta bir kızla evlenecek biraz sosyoloji bilin de gelin. lütfen.

  kur'anın mesajı açıktır:

  akıl et

  zincirlerini kır

  özgürlüğüne kavuştur.

  tabi anlayabilene... öyle kıl, tüy veya kadının örtüsüyle uğraşmaz islam. herkes inanıp inanmamakta serbesttir.
  8 -4 ... kultigin abinin sol kolu
 9. 9.
  saçma önermedir.

  zira sevgili cahil sözlükdaşlarım kavramlar geçmişe uyarlanmaz. sol sağ kavramı siyasete Fransız Devrimi (1789-1799) ile girmiştir. bu mantıkla fatih sultan mehmet de akp liydi mi sağcı mıydı diyeceğiz.
  ... da ta
 10. 10.
  Anakronik bir söylemdir.
  1 ... pinarthetermos