1. 1.
    Bizim inancımıza göre muhammed resmedilemez deyip modları göreve çağıranlara karşı bende bir Hindu olarak modları göreve çağırıyorum. Kendileri inek keserek benim dinime hakarette bulunuyorlar. Alayı silinsin.
    #36661977 :)
  2. 2.
    Saçmalıktır.

Çünkü hz muhammed resmedilmedi ve resmedilemez.

Ayrıca resmedilecek olsaydı bile bu beceriksiz ressama çizdirmezdi dönemin o kadar ünlü ressamı varken.

Ed: neyi eksiliyosunuz? Insanların inançlarına saygı duymayıp saygı beklersiniz. Sol framede her gün islama karşı saygısız bi sürü başlık açılıyor bu kadarsınız işte.
    Inancınıza görüşlerinize saygı duyulmadığında da yia bu muslumanlar çok saygısız yia diye dolaşıyorsunuz.

Sizin ben şerefinize tüküriyim. Eksileyin ulan.
    #36662008 :)
  3. 3.
    ben aşırı dindar biri değilim. laikliğin can damarı olduğu bir sistemin ülkücü ideolojisine sahip biriyim. sonuna kadar da laikliğin gerekliliğini savunuyorum.

ama bir dinin peygamberine hakaret etmek, '' saçlar da o biçim.. '' demek nasıl bir orospu çocukluğudur. insanların inandıklarına saygı göstereceksiniz ulan! hz. isa'ya da hakaret etmeyeceksiniz, hz. musaya da... alevilere de etmeyeceksiniz, hindulara da...

sen inanmıyosan, inanma. sana da saygı duyulmalı. ama gelip burda saygısızlık etmeyeceksin amk köpeği.
    #36662082 :)
  4. 4.
    bu tür minyatürlerden bugün haberi olan, ama yine de araştırmaya üşenip, modlaarr göreve diye bağrışan "dini bütün"leri ortaya koyan görüntüdür.

sadece google'a yazsanız hz. muhammed minyatür diye onlarca örneğini bulabirsiniz.

http://bonpurloryan.com/2...e-ecdat-hamaseti-uzerine/

sadece peygamber degil, mirac ve cennet tasvirleri de bulunmaktadır. ve çizenler de müslümanardır.

Bu minyatürlerin bazıları Topkapı Sarayı arşivinde bulunmakla beraber çoğu dünyadaki çeşitli müze ve kütüphanelere dağılmış haldedir. 17. yy'la kadar yüz gizleme yoktu. beyaz bir pece ile kapatilmaya başlandı daha sonradan.

bu işin islamda yasak olduguna dair tek bir ayet yoktur. sahih hadis de yoktur.
    #36662084 :)
  5. 5.
    Bir kaynak olarak Wikipedia?
    Edit:normal de beyinsiz insanlarla ilgilenmem bu yaşa gelebildiğine göre başarılıdır derim.
    Wiki forum sitesi gibi bir konu hakkında yazıların olduğu bir yerdir. En çok tık alan Google aramada il sırada yer alır.
    inci sözlük yazarları buraya irem derici hakkın da yazdıklarını 'eşek tanrıçası' diyip yunan mitolojisine iteledik.
    Namık diye bir tatlı uydurup yükledik.
    Çoğu sanatçı yaşını küçültür burada çok kolaydır yanlış yalan bilgi girmek.
    Ey beyin yoksunu hayatında bir makale, bilgi girdin wikiye trolle de olsa girdim ben g*t wiki kaynak falan değildir araştırırken başına ekşi sözlük yazın oyalanmadan yalan doğru bilgileri özümseyin.
    #36662111 :)
  6. 6.
    Hööğğ agnostik biri olarak söylüyorum net bir şekilde terbiyesizliktir. islamiyete inan insanlar Muhammed peygamberin resmedilmesini veya yüz hatlarıyla ve ses tonuyla canlandırılmasını istemiyorsa ve bunu sınırlarından biri olarak görüyorsa, haddini aşıp, saygısızlık yapmayacaksın. Başlığı bırakan arkadaşın üslubu da gereksiz derecede sığ. Saygı ve sevgi çerçevesinde yaşamak bu kadar zor değil, haddinizi bilin yeter.
    #36662126 :)
  7. 7.
    insanları suçlayarak bir yere ulaşacağını sanan saygıdeğer sözlük işsizini bizlere gösteren minyatür.

ateistlere hakaret felan ettim mi? istersen sıçtığın boka tap. zerre kadar umrumda değil. saygı duyarım ben. yok ışid ruhlu, yok beni öldürür.

ne öldürmesi bilader. saygı duymak bu kadar zulüm geliyosa kimseden saygı da bekleme. 3 kuruşluk mercimek kadar beyninle basit bi sözlükte algı yapmaya çalışan fukara bir işsizsin işte. ötesi değilsin.
    #36662139 :)
  8. 8.
    "O halde, hürmetli aylar çıkınca artık öbür müşrikleri nerede bulursanız öldürün, onları yakalayıp esir edin, onların geçebileceği bütün geçit başlarını tutun. Eğer tövbe eder, namaz kılar, zekât verirlerse onları serbest bırakın. Çünkü Allah gafurdur, rahîmdir." (Tevbe, 9/5)

Saçları güzelmiş demek hakaret ama bu değil dimi hoşgörü pıtırcıkları.
    #36662240 :)
  9. 9.
    tatlı su müslümanlarını deliye döndermiştir.
    #36662252 :)
  10. 10.
    peygamber minyatürleri eskiden yapılırmış, ezbere, cahil dindarlığınız yine mi size sorun oldu?
    #36662260 :)
  11. 11.
    "bir kaynak olarak wikipedia?"
    hayırdır vikipedi'nin kaynak olmadığına sen nasıl kara verdin acaba?sıfatın nedir?
    ulan millet güncellenebilir deidkçe vikipedi'ye vurmadı öldürdü.kardeş oradaki bilgiler makalelerden kitaplardan toplanıyor,herkes bizim gibi sokaktaki adam değil kusura bakma.
    #36662300 :)
  12. 12.
    Olum başlıkta öyle komik entryler var ki. Tatlı su müslümanları bizim Peygamberimiz resmedilemez diye ağlıyorlar. Birisi de çıkmış modları göreve çağırıyor. Sanki adam kendisi çizdi aq. Böyle minyatür dolu. Topkapı sarayında da var. Yobaz olmak böyle bir şey işte: inandığın değerleri zerre bilme kalkıp millete ağzından bok akıt, saygı bekle. Çok ilginç. Modları göreve çağırıyorum.
    #36662309 :)
  13. 13.
    her gördüğün sakallıyı deden sanma bebeğim.

ancak gerçekten sakallar yıkıyor, efso.
    #36662321 :)
  14. 14.
    dini inancın gereği hoşuna gitmediyse donuzla geç.

şahsen tarihe ilgi duyan biri olarak ben boyle bir minyaturun bulunmasına şaşırdım. sonucta dininiz gereği bazı bilgileri her zaman reddetmekle yükümlüsünüz ama biz/başkaları değiliz. sizin keyfiniz uymuyo diye de cahil kalacak değiliz. bu kadar basit.
    #36662348 :)
  15. 15.
    iki tane gerzek provokatör tip.

Biri resmi paylaşınca saçlar da şekilmiş haniiiiiii, diyerek niyetinin pislik olduğunu belli ediyo.

Öteki vurun kellesini, diye galeyana getiriyo.

Radikallik kadar iğrenç bişi yok. iki tarafı da hiç sevmem.
    #36662519 :)
  16. 16.
    http://mirfaces.com/proph...uhammad-religious-leader/
    doğrusunu allah bilir.
    #36662559 :)
  17. 17.
    "minyatür" demek bir olayın simgesel olarak çizilmesi, canlandırılması demektir. çizilen yüzler ise genelde temsilidir. gerçekle alakası yoktur.

hz. muhammed(sav) ın uzun saçlı olduğu zaten bilinen bir durumdur.

peygamberin kendi resimlerinin , portrelerinin çizilmesini yasaklamasının sebebi ise hz. isa gibi "tapılır" bir noktaya getirilme korkusudur.

şimdi sen oraya "saçlar da şekilmiş hany" yazdın da noldu kodumun amelesi? peygamber itibar mı kaybetti? ülkenin ateistleri de siyasal islamcı güruhtan farksız. iq ları aynı. al birini vur ötekine.
    #36662600 :)
  18. 18.
    Arabistan'da ressam yok acaba nasıl çizmişler çok merak ediyorum.

Senin gibi babası belli olmayan birinin uydurmasıdır büyük ihtimalle
    #36662614 :)
  19. 19.
    minyatür san'atı 2000 yıldan fazladır kullanılsa da anadolu'da fatih'le (ıı.mehmet) popüler olmuştur.
    15 .yüzyılda yapılan minyatürler fazla iyi değildi. resim yasak olduğundan genellikle amasya,çorum gibi şehzadelerin eğitim gördüğü yerlerde yapılırdı. bu yerlerde halka açık değildi. fatih'in bellini ile resmi osmanlı'ya resmen sokması minyatür san'atını da genişletti.

bu minyatürde en erken 16. yüzyılın sonlarına aittir. zaten minyatürde görünen muhammed o kadarda iyi bir şekilde tasvir edilmemiş. muhammed anlatılanlara göre epey güzel bir erkek. bazı kaynaklar saçlarını boyadığı yönünde. sürme gibi ,hurma yağı gibi malzemeleri de kullandığına göre ki bunlar dönemin makyaj malzemeleri şaşırmaya gerek yok. o dönemlerde erkekler kadınlardan daha fazla süslenirlerdi. 1600 yılları ve sonrası bu akım çok daha abartılı olarak avrupa asilzadelerine ve erken dönem burjuvalarında görülüyor.

muhammed'in resmi yok diye bir şey yok. tabi arap yarımadası,mezapotamya ve iran'da bu idamlık bir suç olduğundan ortada böyle bir san'at gelişmemiş.
    ama hristiyan ve putperestlerin muhammed'in resmini yaptığını biliyoruz. olmaması da mucize olur.
    bu arada muhammed'in resminin olup olmamasını sorun edenler,bence sakal kılına ve hırkaya tapılmasını sorun etseler daha iyi.

not: koleksiyoncuların elinde 1400 yıllık gerçek tasvirler ver. çıkartmıyorlar değeri ve kimde olduğu bilinmesin diye.

yalnız başlığa bağlı tasvir sağlıklı tasvir değil. muhammed çirkin insan değildi. hatta yakışıklılık yakıştırması bile az gelecek güzellikte insandı.
    #36662767 :)
  20. 20.
    sözlük trollü yüzünden ateisler ile siyasal islamcıları kıyaslayan salak oğlu salakları göstermiştir. ateist değilim ama ben bile sinirlendim.
    edit: ulan kahpe evladı anavatan mahvolmuş, hayatımızın içine sıçılmış, bunu ateistler mi yaptı? realiteden uzaklaşınca beyniniz sulanıyor, neyi tenkit edeceğinizi şaşırıyorsunuz. dışarı çık da beynine oksijen gitsin.
    #36662770 :)
  21. 21.
    Dinciler kadar ironik insan tipi yok bence. Burada saygı bekleyen bu insancıklar(!) dinsizin-dinden çıkanın kafasının kesilmesini veya taşlanmasını savunacak tipler. ha bir de Hindu falan görse bunlar, muhtemelen "aa ineğe mi tapıyorlar-puta mı tapıyorlar çok saçma vay salaklar" derler.

Gerçi bu ülkücüler de dinciler kadar komik lan. Adam demiş "laikliğin can damarı ülkücü ideolojisi", ama bakıyorsun ideolojinin içinde bir din mevcut ahahahahah. Atatürk görse ağlardı milliyetçiliği bunlar mı savunacak diye.
    #36662835 :)
  22. 22.
    islam dünyasında hz muhammed'in yüzünü belirgin çizmek günah sayıldığı için genelde bedeni resmedilip yüzü ışık olarak vurgulanır.

bu resmetme tarih boyunca farklı şekilde yorumlanmıştır. hatta hz muhammd'in yüzünün çok net çizildiği bir çok islami eser vardır.
    hz muhammed'in cebrail ile mağarada görüşme sahnesi gibi.

hz muhammed'i çizme yasağı sonradan getirilmiştir.

sebebi yine insanların düşünce davranış tavır yaklaşım farklılığıdır.

bu konuda getirilen açıklamalar putperestlikten çıkan kavimlerde islemiyette insan olgusunun yine hz muhammed'i putlaştırma riskinden resmedilmesinin yasaklanmış olduğudur.

"Bununla ilgili ayet yok, hadis yok. Sünni usule göre bir şeyin haram edilebilmesi için o şey ile ilgili Kuran'da bir ayet ya da hadis olması lazım. Kur'an'da yok ama hadiste resmin yasak edildiğine dair rivayetler var. Genel olarak alimlerin izahatına göre tekrar puta tapmaya geri dönmemek için Hz. Muhammed erken dönemde bunu söylemiş olabilir."
    Prof. Dr. ilhami Güler
    Ankara Üniversitesi ilahiyat Fakültesi

peygamberlerin resimlerinin çizilmesinin herhangi bir sakıncası olur mu olmaz mı bu konuda netliğe ulaştıracak tek unsur insanoğlunun tavrı ve bilinç haliyle ilgilidir. temelde özsaygısı olan her birey önce kendisine duyduğu saygıdan yola çıkarak toplumsal inanç sınırları çerçevesinde saygısını sınırlarını koruyabilirse değerlerini oluşturacak kriterleri kendisi belirlemiş yaşatmış sürdürebilir kılmış olacaktır.

bu sınırları koruyamazsa çok ciddi sorunlara hatta insan kaynaklı din savaşlarına sebebiyet vermiş olacaktır.
    #36662870 :)
  23. 23.
    Islamda hilye-i serif denen bir kavram vardir. Peygamberin fiziksel ozellikleri anlatilir, sahih kaynaklarda da gecer.

Lakin bunu tam manasiyla resmetmek imkansizdir. Cunku guzellik goreceli bir kavramdir, hz.muhammedin goreceli bir guzelligi yoktur, herkese gore muhtesem guzelliktedir.

Isinize geldiginizde kuran yuzyillar oncesinden gelmis deyip inanmayanlar bu sacmaliga inaniyor ya vallahi beyninize aciyorum.

Mesele gormeden sevmekte mesele iradeyle guclu bir iradeyle yolundan gitmekte.

Hep denildigi ve yuzyillar boyu denilecehi gibi; "anam babam sana feda olsun ya rasulullah, biz seni gormeden sevdik."

Vee,

Ve sen veled-i zina, babasi peceteyi saniyelerle kacirmis, dunyada yiyip icmek ve sicmaktan baska bir sey bilmeyen ve kendini hala 'hayvan'dan farkli goren, farkli goruldugunu iddia eden sicmik uretimi yaratik. Senin bu dunyaya israf yapmaktan baska bir seyin yok. Senin bu dunyada konusmaktan baska bir bildigin yok.
    #36662945 :)
  24. 24.
    Neden bu kadar tepki çektiği anlamadığım minyatürdür. Kur'an'da peygamberlerin tasvir edilmesinin yasak olduğuna dair bir ayet yoktur

Peygamberlerde ne olursa olsun insandırlar haşa allah değildirler

De ki: "Ben sadece sizin gibi bir insanım. ilahınızın bir tek ilah olduğu bana vahyediliyor. O halde şaşıp sendelemeden O'na yönelin ve O'ndan af dileyin. Vay haline ortak koşanların!
    Fussilet suresi 6. Ayet

"Yahut altından bir evin olmalı, yahut göğe yükselmelisin. Ancak senin göğe çıktığına, okuyacağımız bir kitabı bize indireceğin zamana kadar, asla inanmayız!" De ki: "Rabbimin şanı yücedir. Ben, insan bir resulden başka neyim ki?"
    isra suresi 93. Ayet

De ki: "Ben de sizin gibi bir insanım. Ancak, tanrınızın bir tek tanrı olduğu bana vahyediliyor. O halde, Rabbine kavuşmayı uman, hayra ve barışa yönelik iş yapsın ve Rabbine ibadette hiç kimseyi O'na ortak koşmasın."
    Kehf suresi 110. Ayet

http://www.kurandakidin.c...berin-asiri-yuceltilmesi/
    #36662947 :)
  25. 25.
    az biraz şu sözlükten dışarı çıkın,

hava idare eder, hava alın da beyninize oksijen gitsin.

o gördüğün iran acem kültürüne ait bir minyatür falan dedikleri sanat

onlar herkezin bu şekilde tasvirlerini yapıyorlar

maçaları sıktı mı biz bir animasyon yaptık, bu bir görsellik vs deyip,

aynı her boku yeyip ben hesabı öte tarafta veririm deyen gibi

sıvışmaya çalışıyorlar.

her türlü katakulliye gıkı bile çakamayan ağır müslollar

bu işe bozuldu.

t : çok da fifi.
    #36663441 :)