1. 1.
  biri insanları koyunlaştırmış ve karanlığa sokmuştur. diğeri ise onun karanlığa soktuğu bir kısım topluluğu aydınlığa ve hayata tekrar kavuşturmuştur.

  (bkz: başlığın başa kalması)
  12 -36 ... pink_floyd
 2. 2.
  ikisi de halkı oluşturan belli kitleleri fikirlerine inandırmayı başarmışlardır. hz. muhammed'in de atatürk'ün de düşünceleri günümüze kadar ulaşmış, tarih boyunca pek çok kişi tarafından örnek alınmıştır. örnek yanları dışında onları mukayese etmek yanlıştır.
  4 -5 ... tuhh kahretsin
 3. 3.
  neden olmasin ikisi de agzimizdan dusmuyor. ikisine de gonulden bagli buyuk kitleler var tabiiki de karsilastirilabillinir.

  not: bana gore de aralarinda benzerlikten cok farklar var.
  3 -12 ... scurtel
 4. 4.
  yapan kişiye kaç yaşındasın sen diye sorulası.
  2 ... emrefc
 5. 5.
  biri milyarlarca insana allah'ın nurunu yol göstermiş putları devirmiş,"bir elime ay'ı diğer elime güneşi verseniz yine de davamdan vazgeçmem" diyen tarihin en büyük devrimcisidir. diğeri ise türk milletine bağımsız bir devlet armağan eden büyük ve karizmatik türk büyüğüdür, liderdir. ikisini kıyaslamak demek illa ki birinden birine laf edip aşağılamak demek değildir. unutulmamalıdır ki güneş balçıkla sıvanmaz!
  4 -1 ... chilavert
 6. 6.
  malligin en ust seviyesi. gerizekali damgasi yemenin kisayolu. iskender kebapla elmayi ayni kefeye koymak. kavramlari karistirmak.
  (bkz: yetmez mi)
  1 -1 ... aequitas
 7. 7.
  genellikle kayık üzerinde boğulanlardan hangisini kurtarılacağı üzerinden yürüyen tartışmadır.
  2 ... ernest everhard
 8. 8.
  saçmalık ikisinin yeri ve değeri ayrı bu insanları karşılaştırmak ikisine de saygısızlık yorum yapmaya bile gerek yok.
  3 ... ada vapuru carki
 9. 9.
  ikisi de ayri kulvarlarin adami oldugu icin bunlari birbirleriyle kiyaslamak cok abestir. ne bileyim bir lokantayla, bir beyaz esya dukkanini karsilastirmak gibi bir sey.
  ama sunu soylebilirim ki hz muhammet olmasaydi ama oyle ama boyle biz yine burada olurduk, fakat ataturk olmasaydi ne olurduk tartisilir. belki adimiz yorgo, dimitri, kostas falan olurdu. belki de hic olmazdik.
  4 -2 ... migfer
 10. 10.
  harp okulu sınavlarında sıklıkla sorulan soru. bazı sazanlar atlayıp cevap vermeye kalkarlar. ama zannedersem bu soruyu soranların amacı kıyaslama yapmayacak basiretteki gençleri tespit edebilmektir.
  1 -1 ... engineer