bugün

allah 'ın resulü oluşudur. * zaten bu nedeni benimsedikten sonra hayatını inceleyip erdemlerini öğrenir ve gitgide daha çok seversiniz.
allah'ı en cok o'nun sevmesi.
müslümanlığı yaymak gibi zor bir görevi hakkını vererek yaptığı için sevilip sayılmalıdır.
yüzlerce yıl öncesinde var olan o dikta, at gözlüğü takan, sabit düşünceleri olan bir çok insan ile cebelleşmek klavyede müslümanlığı kötülemek kadar kolay değildi. bu insan müslümanlığın yüzbinlerce kişi tarafından benimsenmesini sağladığı için saygıyı ve sevgiyi hak ediyordur. ha sevmek kişiye kalmıştır ama böyle güç bir görevi başarabildiği için bile saygı duymak gerekir.
hz muhammedi sevmek için tek neden bulamazsınız.
o kadar çok neden vardır ki, hangisini söylesem diye çırpınır insan.
tek dua hakkını kıyamet gününde ümmetinin şefaati için kullanmak istemesi.

edit: beni seveni, beni düşüneni, ben de sever, düşünürüm.
Size kendi aranızdan öyle bir Peygamber geldi ki zahmete uğramanız ona ağır gelir. Kalbi üstünüze titrer, müminlere karşı pek şefkatli ve merhametlidir.
tevbe suresi 128. ayet.

bu neden, yeter de artar bile.
en son peygamber, insanların en yücesi, gönüllerin nuru, herşeyimiz, Rabbim sana inanıyorum hamdolsun, habibim dedin peygamberimiz en son peygamberdir, gözümüzün gönlümüzün nurudur, sen affet bizleri.
peygamberlere (s.a.v.) iman.
ey resulüm, ibrahim’i halil (dost), seni de habib (sevgili) edindim. senden daha sevgili hiç bir şey yaratmadım. senin, benim indimdeki yüksek derecenin bilinmesi için, dünyayı ve dünya ehlini yarattım. sen olmasaydın, kâinatı yaratmazdım.

(bkz: mevahib-i ledünniyye)
bize anamızdan babamızdan hatta ve hatta kendimizden bile binlerce kat daha hayırlı olması .

alemlerin efendisi muhammed mustafa (s.a.v.)

Allahumme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed

o zamanın en azılı kafirleri bile o na herşey demişlerdir fakat ancak yalancı diyememiş dirler.

kimse kimseyi sevmek zorunda değil aksi halde sınav olmazdı bu hayat .

verilen eksinin savunulan ideolojiyi haklı çıkaracağına inanmakda bir inançdır .
(bkz: allah)
gül yüzlü meleklerin hayran olması
(bkz: sevdim seni mabuduma)
Alemlerin yaratılma sebebi olmasıdır. Başka sebebe ne hacet?
dualarında kendinden çok bizi zikretmesi, inşallah herkes sevdiğiyle beraber olur.

allahım ne büyüksün, "... madem tanrı herşeyi yaratandır neden insan bir peygamber seçer.." o zaman da peygamberimize haşa yalancı diyenler hep aynı soruyu sormuşlar, şimdi açık seçik görüyorum ki hepsine aynı vesveseyi şeytan veriyor, hepsi aynı şeyleri düşündüğünü zannediyor,

el cevap; eğer allah insan peygamber göndermeseydi, melekler ortalıkta gezip tek tek tebliğ yapsaydı nasıl imtihan olacaktınız bu kadarını düşünemiyormusunuz gerçekten?
Allah katında tek din olan yücei islam' ı bizlere öğretmesi ve hayat rehberi olmasıdır. Ayrıca karşılıksız sevgilerde neden aranmaz. sevmeyenler düşünsün. bizim sevgimiz sevmek değil onun için ölmektir.
tarihin insanlığın bir ilerleme süreci olduğunu düşünüyorsak, hegelci ya da markscıyızdır. bu iki düşünürün bakış açısından bakar isek eğer muhammet peygamber o zaman ki arap toplumunu geri bir toplumsal düzenden daha bir ileri toplumsal düzene taşımıştır yani demem o ki peygamber 600lü yıllarda yaşamış bir devrimcidir. arap toplumu daha sonra onun yaptığı gibi bir tarihsel atılımı gösterememiştir. hala bekliyoruz.
onun yüzü suyu hürmetine yaratılmış olmamız.
bizim peygamberimiz olmasıdır.
Adam gibi adam olması.
kendisini allah'ın çok sevmesi yeter.
(bkz: yaradılanı sev yaradandan ötürü)
sevmeyenleri ilgilendirmeyecek nedendir.
yazar illede resim istermiş, resim olsa sevecekmiş ?
ya biz öle bir milletizki resim olsa o resme tapmaya başlayacak kapasiteye sahipiz,
biz o peygamberi görmeden sevdik, o peygamberin alemlere rahmet olmasını bildik ve tabi olduk. *
benim sevmem için bir neden yok. tüccar olan bir adamın toplulukları dolaşıp doğa üstü şeyler anlatarak insanların kendisine tapmasını sağlamasına şaşırmam.
bütün alemin onun için yaratılmasıdır.
1400 küsür yıl sonra bile 2 milyardan fazla insanın ona ve kişiliğine hayranlık duymasıdır.
en önemlisi de ona inanmayanların islam dinini inkar etmiş olacağı gerçeğidir.