bugün

öncelikle tanımın tamamını okumadan seri eksi oy verilecek biliyorum fakat yine de tespiti sunmakta yarar var.

evet 3 büyük savas vardır islamiyetin kurulusu sırasında ve bu savaslar hep zorunluluktan yapılmıştır.
ama yazmaz mı dini kitaplarda yaratıcı melekleri vasıtasıyla hz muhammed e su tepenin üstüne okcuları koy arkadan saldıracaklar diye.
tüyo alınmış olunmuyor mu o zaman?
ee ne oluyor o zaman?
hz muhammed aldıgı haberle savası kazanacakken o tepede ki askerlerin orayı terk etmesiyle savası kaybediyor.
ayrıca hendek savasında korktugu için koca sehrin etrafına cukurlar kazdırmıyor mu?
o zaman komutanlık nerede kalıyor.
canakkale savasında ki gibi son mermisine kadar saldırıyor mu hayır ya da o zamanlar mermi yoktu tamam son damlasına kadar savasılıyor mu hayır.
eve hz muhammed cok buyuk işler basarmış ilahi bir insandır ama onun insani yönlerini ele almak gerekir savascı kimliğini değil.
bilip bilmeden konuşmanın dik alasıdır. bedir savaşında 313 kişiyle 1000 den fazla kişiye galip gelmek bir komutanlık zekasıdır. bunu görememek ahmaklıktır.

behey cahil hendek savaşı iranlı selman -ı farisi'nin tavsiyesi üzerine hendekler kazılarak yapıldı. sebebi arkadan dolaşmaya müsait olmayan şehri tamamen korumaya almaktır korkmak değil. birebir savaşacağını sanan mekkelilerin hendekleri görünce ve de ok atışları sayesinde hiç birşey yapamadan asker kayybını görünce savaşı terketmeleri onu göstermektedir. işe yaramıştır yani.

(bkz: savaş hiledir)

madem ilahi haber savaşta karşı tarafın nerden geleceğini söylüyordu. hendek sa vaşında beni kurayza'nın ihanet edeceğini de söylerdi. hendek kazmaya da gerek kalmazdı.

cennetin krallığında diyor ya selahaddin

ben gelmeden allah sizin için kaç savaş kazandı. yani size komutan olmazdan evvel.
komutandır aynı zamanda ki savaşlarını bizzat yönetmiştir. cihad felsefesinin kurucusudur zaten. sallallahu aleyhi vessellem.