1. 1.
    Bu kanıtlara rağmen hâlâ isa yaşamadı diyen ya akılsızdır ya da bilerek yalan söylüyordur.

hz. isa tarafından edessa kralı abgar’a yazılmış mektupların olduğu, bu mektupların içeriği, neler yazdığını, verilen cevapları, mektupların bulunduğu yeri eusebios, “kiliseler tarihi” kitabının 31 ve sonraki sayfalarında ayrıntısı ile yazar. mektupları kendisinin okuduğunu, hatta bunların gerçek olduğunu görmek isteyenlerin edessa arşivlerinden okuyabileceğini söylemektedir. hz. isa tarafından, kendi el yazısı ile yazılmış mektuplar bir belgedir.

bir diğer belge ise gnostik incil olarak kabul edilen fakat pavlus’un galatyalılara mektubunun 1:6 da varlığını kabul ettiği petrus incilinde geçer. petrus incili 7/b de şöyle yazar “çünkü suçlular olarak ve tapınağı ateşe vereceğiz diye aranıyorduk” aranma olgusu üzerinde duralım ve bir başka kaynaktan aranma olgusunu doğrulayalım. hiramın anahtarı kitabında hz. isa’nın el ilanları ile arandığını, jesephus tarihi kitabından sansür ile çıkarılan bir metni hala koruyan slavonic metnindeki anlatımına göre; roma askerleri tarafından bastırıp dağıtılan ilanlarda hz. isa’nın tarifini taşıyan bir alıntı vardır. jesephus bu bilgiyi arama ilanından (latince; forma) dan almıştır.

isa’dan hristiyan olmayan tacitus ve josephus gibi tarihçiler bahsetmekte.
    özetle, hem tacitus’un, hem de josephus’un isa’dan bahsetme biçimleri ve eserlerinde kullandıkları dil incelendiğinde bu tarihçilerin isa’yı tarihi bir figür olarak kabul ettiklerini görüyoruz. hatta tacitus açık bir şekilde hristiyanlık’a karşı nefret duyuyor gibi görünüyor ancak buna rağmen isa’nın tiberius zamanında pontius pilae tarafından cezalandırılmasından bahsediyor. bu argümanların detaylı savunularını incelemek isteyenler, ateist tarihçi tim o’neill tarafından yazılmış “an atheist historian examines the evidence for jesus" part 1 ve part 2 başlıklı yazıları okuyabilirler.
    -2 ... nick kullanmam ben
  2. 2.
    romalı tarihçi suetonius, on iki caesar’ın yaşamı adlı kitabında roma imparatorlarının saltanatları sırasında yaşanan olaylara değinir. kitabın claudius’la ilgili kısmı, roma’daki yahudilerin arasındaki kargaşadan bahseder; bu kargaşa muhtemelen isa’yla ilgili tartışmalardan kaynaklanıyordu (elçiler 18:2). suetonius şöyle yazdı: “chrestus’un [hıristos] kışkırtmasıyla durmadan karışıklık çıkaran yahudileri [claudius] roma’dan kovdu” (tanrısal claudius, xxv). suetonius haksız yere de olsa isa’yı karışıklık çıkarmakla suçluyordu, dolayısıyla onun varlığından şüphe etmiyordu

plinius, romalı bir yazardı ve bitinya bölgesinde yöneticiydi. (bu antik bölge türkiye sınırları içindedir.) plinius, roma imparatoru traianus’a bir mektup göndererek o bölgedeki hıristiyanlara nasıl muamele ettiğini yazdı. hıristiyanları dinlerinden döndürmeye çalıştığını, bunu yapmayı reddedenleri öldürdüğünü söyledi. şöyle dedi: “hıristiyan olduklarını ya da eskiden olmuş olduklarını inkâr edenlerin, söyleyip yazdırdığım gibi [pagan tanrılara] dua ettikleri . . . . senin heykelin önünde tütsü ve şarapla tapındıkları, ayrıca, isa’yı lanetledikleri için . . . . salıverilmesi gerektiğini düşündüm” (genç plinius’un anadolu mektupları, 96. kısım, s. 66).
    -1 ... nick kullanmam ben
  3. 3.
    Kanıtları da gösterdiğimize göre artık isa yaşamadı diye bir şey söylenemez.
    -1 ... nick kullanmam ben
  4. 4.
    yaşasa da yaşamasa da bana ne.
    1 -1 ... mavi gozlu kizlari severim