1. 1.
    bir noktada kafamı karıştıran nikahtır. şöyle ki hz. muhammed ahir zaman resullüğü ile müjdelenmeden 15 yıl önce hz hatice 'nin amcazadesi aynı zamanda eski nişanlısı olan hristiyan vaizvaraka bin nevfel ` tarafından haticie ile nikahları kılınıyor. bu durumda nikahları islami nikah kaidelerine uymamış olmuyor mu? sonuçta nikahlarını kıyan bir hıristiyan. acaba sonrada islami şartlara göre nikah tazelediler mi yoksa allah nazarında nikahları makul mü kabul edildi. ayrıca yine bu nikahı kıyan zat varaka bin nevfel'in diğer kutsal kitapları çok iyi bilip kitab-ı mukaddes'e iyi bir şekilde hakim olduğundan
    muhammed bin abdullah'ın resullük alametlerini ilk sezen insan olduğu ancak ilginçtir ki müslüman olmadan bir hristiyan olarak öldüğü söylenir.
    2 -2 ... bir tirrek sevdim uzaklarda
  2. 2.
    Önemli olan kendisini koruyabilecek ve sermaye sağlıyayabilecek birisiydi. Boş ver nikahı isterse Budist kıysın.
    2 -7 ... kenz i mahfi
  3. 3.
    Kendisi uğruna alemlerin yaratıldığı iddia edilen kişi muhammet değil incile göre isadır. Muhammedin ki sahih olmayan hadislerde geçer. Kurana göre alemlerin yaratılmasının nedeni allahın kendisinin bilinmek istemesi ve kendine ibadet edilmesidir. (bkz: egoist)
    1 -2 ... kenz i mahfi
  4. 4.
    insanın sahip olduğu inancı sorgulaması ve kafasını karıştıran şeylere cevap araması gerizekalılık olmuyor ama biri din veya peygamberle ilgili bir şeyi sorgulayıp bu konuda makul cevap aradığında direkt gerizakalı falan denilirse insanlar bu zihniyet yüzünden dinden soğuyor.
    1 -1 ... bir tirrek sevdim uzaklarda
  5. 5.
    Üç beş kuru kafalı ateistin bilip bilmeden; atıp tuttuğu konudur.

Kur an ayetleri inmeden, bir hüküm belli olmadan insanlar o konudan sorumlu tutulmazlar.

Misalin, tevhid ilk gelmeye başladığında içki serbesti. Aşama aşama yasaklandı.
    4 ... malazgirt40
  6. 6.
    ben peygamber olsam ve üstelik genç biri olsam yaşlı başlı bir insanla evlenmezdim hatice annemiz kusura bakmasın da.
    1 -1 ... 1stasyon insani