bugün

Oyun ve oyuncalar ile oynayan 19 yaşında bir kız yoktur heralde. En azından ev işi yapar o zamandan. Ayşe ise şunu demiş:

“Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) beni altı yaşımda iken nikâh etti; dokuz yaşımda iken de benimle zifafa girdi. Müteakiben Medînefye geldik. Ben bir ay sıtmaya tutuldum. (Bu sebeble saçlarım döküldü) nihayet saçlarım (tekrar büyüyerek) omuzlarıma indi. Derken bana Ümmü Rumân geldi. Ben kız arkadaşlarımla birlikte tahtaravalli oynuyordum. Bana seslendi. Hemen yanına vardım. Beni ne yapacağını bilmiyordum. Elimden tutarak beni kapıda durdurdu. Nefesim kesilmiş, Iıeh heh diye soluyordum. Nihayet hızlı solumam zail oldu. Ümmü Kuman beni bir odaya aldı. Pir de ne göreyim Ensardan bir takım kadınların huzurundayım. Kadınlar : Hayırlı, uğurlu ve mübarek olsun, dediler. Ümmü Rumân da beni onlara teslim etti. Kadınlar başımı yıkadılar. Beni çekip çevirdiler. Bir de Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) kuşluk zamanı ansızm çıka geldi. Kadınlar beni ona teslim ettiler.” (Bkz:Buhari, e’s Sahih, Kitabu Menakıbı’l-Ensar/44; Tecrid, Hadis no:1553; Müslim, e’s-Sahih, Kitabu’n-Nikah/69, Hadis no:1422)

araplar adetten önceki 10 yılı saymaz diyen andavallar olmuş. biliyoruzki muhammet ayşe ile 6 yaşındayken nişanlanmış 9 yaşında iken evlenmiştir. andaval hesabına göre ise 16 nişan 19 evlilik oluyor. sanmıyorum bir arabın 16lık bir kız ile evlenmek için 19u bekleyeceğini. yemezler. pedofiliyi savunmayın...
9'dur.

Tatava yapılmasın bu konuda.
Allah Resûlü’nün döneminde kız çocuklarının erken evlendirildiği ve bu türlü evliliklerde yaş farkının pek önemsenmediği bilinen bir vak’adır. iklim ve coğrafî şartların müsait olması yönüyle çocukların, fizikî gelişimlerini daha erken tamamladığı ve kız çocuklara, kocasının evinde büyümesi gereken birer varlık olarak bakıldığı gerçeğini de unutmamak gerekir. Kaldı ki bu, sadece kız çocuklarıyla ilgili bir mesele değildir; o günkü uygulamalara bakıldığında erkek çocukların da erken yaşlarda evlendirildiği anlaşılmaktadır. Mesela Amr ibn Âs ile oğlu Hz. Abdullah’ın arasındaki yaş farkı, sadece on ikidir ki bu durumda Hz. Amr, dokuz veya on yaşındayken evlenmiş olmalıdır.

Âişe Vâlidemiz, dokuz yaşındayken evlenmiş olsa bile ortada garipsenecek bir durum yoktur. islam evlilikte büluğ çağını esas alır. Bu da erkeklerde gece uykuda ihtilam olmak kızlarda adet görmektir. Şayet böyle absürt bir husus söz konusu olmuş olsaydı, Zeyneb Vâlidemiz’le evlendiğinde fırtına koparmak isteyenler münafıklarla, Benî Mustalık Gazvesi dönüşünde ve hiç olmadık yerde Âişe Vâlidemiz’e iftira atanların, onlar açısından önem arz eden böyle bir meseleyi dillerine dolamamaları düşünülemezdi. kafirler ve münafıklar bunu dillendirir ve böyle bir insanın peygamberliğini kabul edip sonradan müslüman olmazlardı.

Bu arada bugün bu konuyu açan zat evrime inanıyor sanırım. evrim konusunda elinde ne var? fosil var mı? şu an evrim neden devam etmiyor? niçin diğer maymunlar insana dönmüyor? evrim bize daha iyisini veriyorsa neden kıllarımız döküldü? kışın üşüyoruz. halbuki tüy çok faydalı bir aparattı. elinizde bir çizimden başka delil olarak ne var?

görsel
siz sabaha kadar götünüzğde yırtsanız islamın temel direklerinden biri kabul edilen buhari nin yazdıkları orada duruyor ve değişmiyor.

he şimdi yırtın Bi tarafınızı yok 9 değildi, 19du, 29du, 39du diye.
9 yaş olduğu da ileri sürülen yaştır. ben de 9 yaş olduğunu düşünüyorum. hem arap kültürüne de pek uygundur.
Ben bu din işlerine çok takılmıyorum o yüzden beni ilgilendirmiyor. inananlar da bol bol namaz kılıp sevap point kazandığını, yıkanınca başına iş gelmeyeceğini sansın. Oysa uçağı cenabetler icat etmiştir ve uçaklar kolay kolay düşmüyor.
buhari nin yazdıklarını önemsemeniz de bir gelişme.
güncel Önemli Başlıklar