1. 1.
  hz ali gerçekten o kadar yakışıklı mıydı

  Gerçekçi bilgisi olan varsa bizi aydınlatmasını isterim.

  Hep gördüğümüz şu üstteki resim temsili bir resim mi yoksa o dönemden kalma bir belge, eser yada benzeri birşeyden mi kopya.

  Yani hz Ali gerçekten resimdeki gibiyse ciddi manada aşırı yakışıklıymış. Ve tarihsel kaynaklarda onun yakışıklılığından bahsedilmeye gerek duyulmamışsa, benim aklıma herkes mi yakışıklıydı da onun yakışıklığı dikkat çekmemiş diye geliyor.

  Dipnot:gözler resmen George clooney ile türkan şoray karışımı.
  1 -2 ... insectoidzz
 2. 2.
  Hayır yoktur..bugun piyasada boy boy satılmakta olan Hz.Ali'ye ait oldugu iddia edilen resim bir iran Prensinin çizilmiş temsıli resmıdır.neden ve nasıl Hz.Ali diye lanse edildi bilinmez.Resim hususunda islamiyetin koymuş oldugu kurallar belliyken kalkıpda ilk müslümanlardan ve bir halifenin bu şekilde resmini çizdirmesi düşünülemez.Neden Hz.Ebubekir,Ömerya da Osman değilde bilhassa Ali? Şöyle düşünelim illaki çağrı filmini izlemişsinizdir o filmi yabancıların yapmış olmasına rağmen saygıdan ötürü Hz.Ali gösterilmemiş,hal böyleyken gelin bizim memleketimize bakın her yerde boy boy ebat ebat Hz.Ali oldugu ddia edilen resımler satılıyor.Bence benım kanaatım din büyükleri bu şekilde resımlendırılmemelı putlaştırmaktan başka bişey değil bu..

  Alıntı.
  1 -1 ... gezdimgordumyenildim
 3. 3.
  demek ki yakışıklılık algılarımız ayrım gösteriyor, olsun.
  ... alpertunna
 4. 4.
  Terminolojik olarak geçmişten günümüze Hz Ali resimleri ortaya konulsa bir çok çeşit resim olduğu görülür üstelik bu temsili resimlerin Hz Ali'yi tarif eden metinlerde anlatılanlara bir ilgisi yoktur, yani bu temsili suretlerin Hz Ali'yle bir alakası yoktur.

  Aleviliğe ya da şialığa Hristiyanlıktan karışmış bir anlayıştır

  Hz isa nın suret ve resimlerinin yerini liralık ve Alevilikte Hz Ali alır

  Hristiyanlıkta ki 12 havarinin yerini ise şiaşık ve Alevilikte 12 imam anlayışı alır

  Bunun gibi şia ve Aleviliğe Hristiyanlıktan geçmiş pek çok anlayış vardır.
  -1 ... isminiunutanadam