1. 1.
    edit 5: beni eleştirenler birer birer kaçmış puhahaahaahahah...

edit 4: kelime haznesi; cahil ve bi kaç asalak kelimeden oluşan( tabi bi kaç rakam da var) şahıs bana kelime haznesindeki tüm kelimeleri kullanarak(tekrar yazıyorum cahil ve bi kac asalak kelime) hakaret etmeye çalışmış!
    tartışmanın konusu mezheplerin kitap kaynaklarıyken o şahıs kitap bile söylememiş hangi dine inandığı tartışmalı olan iBN iSHAK ı soylemiş...,
    gerçekten müthiş kafa!
    iBN iSHAK ı bircok din adamı hristiyan ve yahudiliğe daha yakın olarak görür..iBN iSHAK mıracın hayal ürünü, uydurulmuş ya da rüya olduğunu söyler..
    zaten tartışmamızın konusu mezhepler iken o şahsın konudan konuya atlayıp bilgisizliğini örtmesi takdire şayan gerçekten..
    ha bu arada ıbn ıshak kimse kim umrumda değil şimdi biriniz yahudiydi diyecek biriniz müslümandı umrumda değil.
    kelime haznesi bi kaç kelimeden oluşan arkaşa selamlar!!

en üst edit:aptalın biri ülkenin ateisti bile sünni yazmiş...
    buharı, peygamber öldükten 200 yıl sonra yazılmaya başlanmiş olan bi kitap, islamın ilk kaynağı.
    şiaların kaynağı 600 yıl sonra yazılmış.
    hangisine inanırsan inan ama en güvenilir kaynağın sünni kaynağı olduğu bir gerçek.
    ayriyeten türkiyenin neredeyse tamami sünni. tabiki sünni kaynak vereceğim...

üst edit: verdiğim örneklerin hepsinin sahih olduğunu bir kez daha söylüyorum. cahil kesim için ; hani şu namaz kaç rekat, oruç kaç gün ve tüm ibadetlere baktığımız kitap olan buhari ve müslimde yazıyor.
    kaynak veriyorum sanki ben uydurmuşum gibi afaki iddialarda bulunuyorsunuz.
    bunları inkar etmek islamı yok saymaktır!..
    kolay gelsin...!

merak ettiğim soru...
    bu konuda farklı görüşler olsa da, islamın en önemli iki kaynağı olan buhari ve müslim; 6 yaşında evlendiği 9 yaşında zifafa girdiğini doğruluyor.

https://antidogmatik.com/...ki-aise-ile-evleniyor.53/
    http://alfa-sorgulama.blo...-ve-aisenin-evliligi.html
    ( bu konuyla ilgili birçok hadisi bu linkte bulabilirsiniz)

--spoiler--
    Peygamber benimle altı (yaşında) bir kızken nişanlandı. Ümmü Rûmân, salıncakta kız arkadaşlarımla oynarken yanıma geldi. Beni çağırdı, yanına gittim, bana ne yapacağını bilmiyordum. Soluğum kesilmişti, nefesim yerine geldiğinde biraz su aldı ve yüzümle başımı bu su ile ovdu. Daha sonra beni eve aldı.Annem beni kadınlara teslim etti. Bunlar da benim kılığımı, kıyafetimi düzlediler ve Resûlullah'a teslim ettiler. Ensâr kadınları beni Resûlullah`a takdim ettiklerinde ben dokuz yaşında bir kızdım. „
    --spoiler--

bir başka hadis
    --spoiler--
    Peygamber (S) Âişe ile Âişe altı yaşında iken evlenmiş, Âişe dokuz yaşında iken de zifafa girdi­rilmiş, Peygamber'in yanında da dokuz sene kalmıştır
    --spoiler--

(saçım döküldü, eve girdim vs yerlerini sildim. yukarıdakı linkten hadislerin tamamına ulaşabilirsiniz. ayrıca bu konuyu doğrulayan 40tan fazla hadis olduğunu biliyorum.)

buhari ve müslim'in kaynakların yanlış olduğunu iddia edersek; nasıl namaz kılacağız, nasıl oruç tutacağız...
    bu kitapların tek bir kelimesinin yanlış olduğunu iddia etmek, islamı tamamen şupheye düşürür.
    islam diye bir şey kalmaz.

bi kesimin severek takip ettiği cubbeli ahmet; aişe annemizin '' 11 yaşında zifafa girdiğini'' iddia etmiştir.
    hangi kaynağa dayandırdığını söylememiştir.
    --spoiler--
    https://youtu.be/OmnqnxGepFg
    --spoiler--

zifaf:(tdk) gerdek.

edit: peygamberin evlenmekte özgür olduğu ayet bulunmanta. yani ateistlerin dediği gibi islamla çelişen bi durum söz konusu değil.

Ey peygamber! Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verip de elinin sahip olduğu kadınları, seninle birlikte hicret eden amca kızlarını, hala kızlarını, dayı kızlarını, teyze kızlarını, kendini peygambere mehirsiz olarak bağışlar da peygamber de onunla evlenmek isterse böyle bir mümin kadını -ki sonuncusu diğer müminlere değil, zatına mahsustur - sana helâl kıldık. Müminlere eşleri ve sahip oldukları kadınları hakkında hangi kuralları geçerli kıldığımızı biliyoruz. Sana mahsus olanı güçlük çekmeyesin diye meşrû kıldık. Allah çok bağışlayıcı, pek esirgeyicidir.(ahzab 50 diyanet)
    4 -2 ... cok da sey yapma
  2. 2.
    Diyanet boşuna 10 milyar lira bütçe almıyormuş.
    3 ... nothingmust
  3. 3.
    ne kadar sübyancı münafık varsa sübyancılıklarına peygamberi alet etmek için bir taraflarını yırtarcasına hadis uydurmuş.

halbuki bakınız kuran ne diyor:
    https://acikkuran.com/56/37
    https://acikkuran.com/78/33

ayetleri muhammed peygamberimizin söyleyerek tebliğ ettiğini unutmayalım.

şayet sahabeye; yaşıt kızlar size, genç kızlar bana deseydi, arkasında onca kalabalık toplanmazdı.

şimdi kaldığınız yerden yaygaranıza devam edebilirsiniz sayın ebu cehiller.
    2 -4 ... alyans takayim sana
  4. 4.
    10 yaşından gün almıştı anamız.
    1 -1 ... acilmayan eti puff paketi
  5. 5.
    9yaşında diye kabul edenleri çoktur birde bunu ozamanki kızlar 9 yaşında çok gelişiyordu şimdinin 18i gibi düşün diyenleri vardır ki sanarsın dünyaca ünlü bilim adamı.
    2 ... manafaka
  6. 6.
    Ananız altı yaşında nikahlandı, 9 yaşında da gerdeğe girdi...

itiraz edenler için (bkz: talak suresi 4 ayet)

açılımı şu: henüz hayz olmayanların(buluğa ermeyenler, ergen olmayanlar) iddeti (bekleme süresi) üç aydır... ne için mi bekleyecekler?

Evlenip cinsel ilişkiye girip boşandıktan sonra tekrar evlenebilmek için üç ay bekleyecekler...
    3 -1 ... kralzeus
  7. 7.
    ana, bacı karıştırma.
    ... kendinedinsiz
  8. 8.
    yok gardaşım o öyle değil. assında yaş reşit olduktan sonra sayılmaya başşanıyo gardeşim. o yüzden 19 pardon şey 10+9 kaç eder hmmm evet 19 yaşında evlenmiş oluyor gardaşım benim. ehueheu.
    3 ... byg20
  9. 9.
    Bildiğim tek şey, bazılarının, hz aişe anamızın evlilik yaşı için uydurma hadislere bakmalarıdır. Her zaman kurandan ayetler ile örnekler sunanlar buna benzer şeylerde uydurma hadislere inanmalarıdır.
    ... kefalist
  10. 10.
    (bkz: on iki buçuk falan)
    1 ... avant garde