bugün

isa kendine insanoğlu der incilde ve insanın sureti de o'ndan şekillenmiştir. yani tanrı kendi suretinde yapmıştır. incilde yazan bir şeyin kopyalanmak suretiyle tam anlaşılamadan üzerine yorum yapılmasıdır. yoksa dinen ilk insan ademdir. zırvalamayın.

eksileyen şaşkınlar için:

tevrat; yaratılış 1:26-27

`26 Tanrı, “insanı kendi suretimizde, kendimize benzer yaratalım” dedi, “Denizdeki balıklara, gökteki kuşlara, evcil hayvanlara, sürüngenlere, yeryüzünün tümüne egemen olsun.”

27 Tanrı insanı kendi suretinde yarattı. Böylece insan Tanrı suretinde yaratılmış oldu. insanları erkek ve dişi olarak yarattı.`

he bu arada pardon yukarıda incil demişim, ağız alışkanlığı. tevrat ve incil birbirini tamamlayan bütün bir kitap olduğu için böyle deriz. size göre değiştirildikleri için zahmet edip okumayın.
ezber bozacağım, mantığımı konuşturacağım derken ipin ucunu kaçırmaktır.

edit: kuran da hz. ademin yaratılışı açıkça anlatılmaktadır. ayrıca hz adem dünyaya sürgün gitmiştir. peygamber olarak değil. affedildikten sonra, çocuklarının da olmasıyla peygamber olmuştur.
ayetin hadisin bi ucundan tutup sündüre sündüre kırk tane anlam çıkaran, bende adımı islam tarihi alimleri arasına altın harfle yazdıracağım herkes beni hatırlayacak derdine düşmüş sözde alimlerin iddiaları bunlar. sana mantıklı gelmiş olabilir fakat biz kuranda ve hadiste anlatılana bakarız. bizim için gerçek odur.
(bkz: iNSAN NEDiR)

aslında temel sorun yukarıdaki sorunun net bir yanıtının olmayışındandır.
yüzyıllar boyunca filozoflar bu soru üzerine düşünüp, fikir beyan etseler de hala tartışılmaya çok müsait bir sorundur.bu sorunun yanıtı kuranda da net bir şekilde belirtilmemiştir.

günümüzde kabul edilen en geçer tanım aristo'nun "insan düşünen bir hayvandır" tanımıdır.

aristo'nun bu cümlesiyle insanın biyolojik ve metafiziksel kısmını bir araya getirerek insanı tanımlamıştır.

tanımı spesifik bir özelliğiyle ayırırsak, yani önemli olan ayırıcı özelliğine indirgersek,
aslında insan, "yetkin bir biçimde düşünendir".

yani düşünme yeteneği olmayan bir varlık, fiziksel ve biyolojik olarak "insan" görünümüne sahip olsada bu ona insan dememiz için yeterli değildir.

kuranı kabul ediyorsak ilk insan ademdir.bu önerme ademden önce dünyada bugun insan dediğimiz varlığın fiziksel ve biyolojik olarak var olmadığı anlamını ifade etmez.

kurana göre ademden önce fiziksel ve biyolojik olarak ademe benzeyen varlığa insan demek yine aristo mantığına göre yanlıştır, çünkü bir şey aynı anda aynı şey olmak zorundandır.

insan düşünen hayvandır.
kuranı kabul ediyorsak, ademden öncesi eğer varsa insan deil bence insan görünümlü hayvandır.

ayrıntılı bir bilgi için araştırmak isteyen arkadaşlara
ingilizcedeki human ile person kelimelerinin köklerine inmeleri yardımcı olabilir.
Şeytana kanıp cennetten kovulan havva ile adem hikayesinden kat kat mantıklıdır.
daha önce düşünmediğim bi durum. Hiç sorgulama gereği duymadım. Çünkü adem ilk insandır. Ama kuran da geçen entryde bahsedilen meleklerin konuşması Hangi sürede merak ettim.
Hz ademin 12 kız 12 erkek Olmak üzere 24 çocuğu vardır ve bunlar ikizdir. ikizler kendi ikizleriyle evlenemez x1e y1k ile evlenebilir. Bunları bilmeden saçmalamak normal tabi.

Edit: bunun alevi söylemi olduğuna inanmıyorum. Komple bir kültüre addetmeyin.
burada aleviliğe çamur atan bu kadar da olmaz diyen arkadaşların bir kısmı ya cemaatçi olduğundan yada şaşmaz, düşmez, kalkmaz olduğuna inandıkları tayyip'in en yakın kankaları cemaatti diye yıllardır dinlerarası diyalog adına islama yapılan müthiş tahribatı görmezden geldiler. şimdi utanmadan kalkıp aleviliği yargılıyorlar helal olsun!
saçma iddia. o değil de, sonradan şuursuzlarla ilişki kısmındayım ben hala.
trolün alevisi sünnisi olmuyor azizim. alan turing- paralel evren
okumadım kardeş gereksiz bir iddia olduğu kesin.

gereksiz bir iddiadır. *
temelsiz iddia. okuması keyifli bir entry'di, bambaşka bir bakış açısı. kulaktan kulağa diye bir oyun vardı, bilinir. onun gibi oldu ama biraz bu. kuran'da varmış, şöyle derler, böyle dediler.

bir hipotez oluştururken onu destekleyecek argümanlara da sahip olman lazım. yani kuran'da yazdığını iddia ettiğin şeyi aç bul, suresiyle yaz ki daha inandırıcı olsun.

Melekler görmüş ki insanoğlu dedi diyorsun fena saçma değil mi? fikir olarak haberleri olmuş olamaz mı? görmedikleri şeyi bilmezler iddiası ilginç. Ayrıca görmek dediğimiz tam olarak nedir? insanların ve hayvanların görme eylemiyle meleklerinkinin aynı olduğunu düşünmüyorsundur heralde.

ilk insan peygamber olamaz çünkü ümmeti yok diyorsun. peygamber illa ki var olan bir kavme sahip olmak zorunda değil ki. Hz.Adem'in ömrü çok uzun olmuş. ümmeti o yaşarken oluşmuş yani.

ensest ilişki iddiasına gelince. bu kavram insani bir kavram. yani insanlar daha yokken ve değer yargıları gibi mefhumlar oluşmamışken hz. Adem'in ilk insan olmadığı tezini buna dayandırmak saçma.

şuurlu insanlarla şuursuz insanların birlikteliği olayına gelince. cennetten dünyaya inen 2 insan var sadece. Hz.Adem ile Hz.Havva. insanlar şuurlularla şuursuzların birlikteliğinden geliyorsa aklıma bir soru takılır:

cennette üreme olmadıysa hz.havva senin şuursuz dediğin taifeden olmalı. öyle bile olsa senin tabirinle ikisinden olan çocuklar ensest olmaz mı?

farklı bir bakış açısı, dinlemesi hoş bir masal. ama dediğim gibi masal.
yalan işte. Kutsal kitaplara göre adem kutsal balçıktan yaratıldı. Aynı efsane sümerde de var. Lakin sümerde yaratılanlar ilk tanrılar. Bu ortadoğuda yaygın bir inançtı o vakitler.

Uzun zaman babil sürgününde kalan yahudiler, onların huyundan suyundan kültüründen bir şeyleri aldılar. Adem efsanesi de buna dahil.

Sonuç: diğer efsaneler gibi bu da bir efsanedir. inanmaya gerek yok. Kendini bu hikayelere fazla kaptıranlar bugün ortadoğunun amına koyuyor...
doğru bir iddiadır ki öyle olmasa (bkz: Australopithecus anamensis) denilen insanlığın atası kabul edilen 2 ayaklı insanımsılar bulunmaktayken bunun -böyle olmadığını bilmek akılsızlık olur. zira şempazeler veya maymun ile atamız aynı olabilir ciddi çalışmalar var bu konuda ama bizim maymunlardan gelme olasılığımız sıfırdır. dikkat edin atamız aynıdır diyorum. hz. adem insanın en son geldiği noktadır ki zaten hz. adem m.ö 7000 - 8000 yıllarında yaşadığını düşünürsek ilk insan olma olasılığı sıfırdır. Allah hiç bir zaman hiç bir şeyi oldu bittiye getirmez. her şeyin bir nedeni vardır. Allah ol dedi ve hz Adem oldu bir anda bu mantık çok tehlikeli bir mantıktır. Evrim belki darwinin anlattığı gibi olmayabilir fakat evrim denilen şey kesinlikle vardır. Yoksa allah milyanlarca yıl neden beklesin? ol der ve olurdu.

Edit: ayrıca Hz. adem cennetten falan inemez çünkü allah her şeyi akıl ile idrak edebileceğimiz şekilde yaratmıştır ve düzernlemiştir. hz adem zaten dünyadaydı.
hz. adem, dünyaya gönderilen ilk insandır. her şeyden evvel nûr-i muhammedî mevcuttu. ilk ve son peygamber hz. muhammed'di.

evrim herzelerine itibar etmeyiniz. benim atam bir peygamberdir, atasının şempanze olduğunu iddia eden kendini gülünçleştirir, o kadar.
adem bir efsanedir. tıpkı andersen ya da ezop masalları gibi. ama sen bir masalı kutsal olduğunu iddia ettiğin bir kitaba koysan gerçek oluyor insanlar için.

bilim diye avaz avaz bağırışımız boşuna değil...
Evrimi bile yaratılışçılığa bağlayan insanların olması acı vericidir, tabi ki adem ilk insan değildir.
Adem diye bir şey olup olmadığını bilememizden ötürü doğruladnamaz önerme.
Evrimi primattan gelmek sananların yanlışlayamayacağı önerme.
tespit denemesidir.
zall'ın yazarlara bonzai içirdiğine inanmaya başladım.
lan olum bu adamlara ne veriyorsanız aynısından istiyorum.
sikecem yapacağınız çifte standardı?
sayın totoşlar, toplanın! bir bilezik takacağım size..

evet doğru önermedir. hz.adem ilk insan değildir. açıklayalım:

''ma kane alen nebiyyi min haracin fima feradallahu leh,sunnetullahi fillezine halev min gabl ve kane emrullahi gaderam magdura'' yani: '' allah'ın yolu yöntemi buydu. allah'ın emri belirlenmiş bir kaderdir. (ahzab suresi,38)

yani burada geçen sünnet kelimesi 'allah'ın sünnetinin kesinlikle değişmeyeceği' minvalindedir. burada bahsi geçen sünnet ise 'doğa kanunlarıdır. hani insan yok ya..

yine kur'an-ı kerim de ahzab suresi bu olguyu güçlendiriyor:
1-rahman
2- kur'an ı öğretti
3- insanı yarattı
4- ve beyanı öğretti.

yani, insanın yaratılışı diğer anlamda 'tekamülü' kur'an ı öğrenmesi ile tamamlandı.

biraz daha açalım sayın totoşlar:

bakara suresi 30. ayet: ''bir zamanlar rabb'in meleklere : ben yeryüzünde bir halife atayacağım demişti de onlar şöyle konuşmuşlardı:''orada bozgunculuk etmekte olan kan döken birini mi atayacaksın? oysaki bizler seni hamd ile tesbih ediyoruz seni kutsayıp yüceltiyoruz'' allah şöyle dedi: ''şu bir gerçek ki ben,sizin bilmediklerinizi bilmekteyim.''

uzatmayalım bağlayalım. bu ayette ''yaratma' anlamında kullanılan ''halaka'' kelimesi geçmez, bilakis ''cailun'' şeklinde bir kelime geçer ve bu 'bir şeyin halini değiştirmek'' anlamında kullanılan bir kelimedir.

yani adem'e kadar bir döngü var, ama zurna zırt diyor ve cenab-ı hak adem'i en ulvi yaratılmış olarak yolluyor. hatta bu adem ki, meleklerden bile daha üstün tutulmakta.

evet artı butonlarını kullanalım sayın totoşlar, gecenin bu saatinde epik takılmak bedava olmaz. viski pahalı.
yanlış önermedir. adem aleyhisselam ilk insandır fakat ilk yaratılan değildir. ademoğlundan önce şeytanın kavmi cinler vardı. onlardan da önce melaike-i kiram vardı.

--spoiler--
uzatmayalım bağlayalım. bu ayette ''yaratma' anlamında kullanılan ''halaka'' kelimesi geçmez, bilakis ''cailun'' şeklinde bir kelime geçer ve bu 'bir şeyin halini değiştirmek'' anlamında kullanılan bir kelimedir.
--spoiler--

arkadaş içki kafasıyla zaten açıklamış. cailun kelimesinin bir şeyin halini değiştirmek olduğunu da söylemiş çok güzel. yani diğer ayetlerde geçen ademin topraktan yoğurulduğunu açıklamış. gavur arkadaşa kur'anı açıklamasından ötürü teşekkür ederiz.
şartlı refleksleri olanların açıklamaları 'gavurlukla' suçladıkları hede.

suç isnat edeceğine 'ayık kafa' ile done sür önümüze tartışalım dogmaspor.

ilim çin'de olsa gidiniz.

bunu ben demedim..
ateist facebook sayfalarından okuduklarını kopyala yapıştır usulü sözlüğe taşıyan insanların iddiasıdır.

kur'anı baştan sona okumamış, eline tefsir almamış, fasih arapçanın f'sini bırakın adını bile hiç duymamış kişiler böyle şeyler paylaşmasın.
Bil-ezik sahte çıktı. Elbette ilk insan homo sapien değil.
ateist facebook sayfasından bahseden arkadaşların bir türlü okuyamadığı(!) sentez.

yav kardeşim, benim facebook'um hiç olmadı önce bunu bir anla.

ikincisi, ben sövmedim, saymadım, bir bilgi paylaştım.

bu kadar mı korkuyorsunuz lan düşünmeye?

al! halep ordaysa arşın burada.. laf sokmaya çalışıp küçüleceğine, böyle değil, al bu de!..

beni anca bilgi ile susturabilirsin ama sanırım o sende yok.
yanlış bilgidir. ilk insan hz. ademdir.

bilgi ile gel diyen arkadaşa gerekli bilgiyi özelden de buradan da vermiş olmama rağmen neden hala çırpınışlarda anlamış değilim. alkol bütün kötülüklerin anasıdır. içiyorsunuz hadi bizi ilgilendirmez de az için be kardeşim.

zaten sistem belli. kafa bulandırmaya çalış, cevabını aldıysan eyvallah demek yerine olayı dolandır, sonra ''söz bölgösözsönöz, döşönön ömönö köyöyöm'' deyip ergen ergen tribe gir. helal süper devam.
güncel Önemli Başlıklar