bugün

hala araba alamadın mı yahu.
zaten cimrisin.kenara 3 at 5 at al bir araba.
içi (ön koltukların olduğu kısım) tahmin edilenin aksine geniş, kullanımı güzel, yol kontrol hissi yeterli, yakıt tüketimi ekonomik, performansı yeterli olan güzel bir hatchback b modeli.

Bagajı küçük, iç malzeme kalitesi sert olması gibi detayları ise dezavantajları..

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
birkaç gündür kendisini kullanıyorum.
bir süre daha belirli periyotlarla kullanacağım.

dışarıdan küçük gözükmesine rağmen, içi oldukça geniş.
b sınıf polo'ya göre kesinlikle daha geniş.

aynı zamanda rahat, konforu kötü değil.
atik de denebilir, kolay kalkıyor.

oldukça hoşuma gitti.
Yaklaşık 2 yıl severek kullandığım, ilk arabam.

2010 model getz 1.4 dohc modeliydi.

"Bana göre" artıları:
- Dışarıdan küçük görünse de içi şaşırtıcı derecede geniş. Hem sürücü paneli, hem arka yolcu tarafı diz mesafeleri gerçekten çok iyi. Aynı sınıftaki fiesta ve polo gibi araçları da kullandım. Getz'in içinin daha geniş olduğunu düşünüyorum.
- Hem benzinli, hem dizel modelleri çok atik. Kolay kalkıyor, çok çabuk hızlanıyor.
- Fiyatına göre gayet konforlu.
- Belki de benim için en sevdiğim özelliği; sorunsuz olması. 2 yıl boyunca rutin bakımlar harici tek bir mekanik veya elektronik arıza vermedi. Bunun benim gibi amatör sürücüler için çok önemli bir unsur olduğunu düşünüyorum. ilk arabamı alırken önceliğim bu maddeydi ve hyundai'nin bu konuda beni yanıltmayacağını şirkette uzun yıllar kullandığımız şirket araçlarından biliyordum, yanıltmadı da.
- Vites geçişleri yeni başlayan sürücüler için gayet ideal.
- Ön konsol çok ferah.
- Parçaları ucuz
- Fabrika çıkışla tavan ve koltuk döşemeleri gayet kaliteli. Yıllara rağmen eskime, çökme yapmıyor.
- Ön cam, sürücü tarafı, kelebek aynalar vs gibi unsurların dizaynı gayet iyi. Sürücüye temiz bir görüş açısı sağlıyor, kör nokta çok az.
- Güçlü ve uzun ömürlü motor. Çok sessiz çalışıyor.
- Kapıları ve kapı yalıtımları iyi, içeriye çok fazla ses almıyor.
- Bagaj hacmi fena değil
- Kliması gayet iyi
- Çok zorlu koşullarda ve bölgelerde birlikteydik. Abartısız söylüyorum, sandığımdan ve duyduğumdan çok daha dayanıklı bir araba.
- Kolay satılabilmesi

"Bana göre" eksileri:
- frenlerinin daha kararlı olması gerekiyor. kötü değil, mükemmel de değil. Çok atik olmasına rağmen olay durmaya gelince pek de iyi değil. hızla arası olmayan sürücüleri ise üzmez.
- arka amortisörler sert. çukurlarda veya kavislerde yüreğinizi oynatabiliyor
- direksiyonu çok sert. erkek olmama rağmen beni yorduğu anlar oldu.
- Yakıt tüketimi çok fazla. Dizelini kullanmadım. Ama benzinli (tüpsüz) versiyonunu gayet uysal kullanmama rağmen şehir için 8,6 litrenin altına inemedim. (bazen yoğun trafikte 9.6'ları da gördüğüm oluyordu)
- Farları yetersiz.
- Hayatımda bu kadar temizlememeye odaklı cam sileceklerine tanık olmadım. Çoğu zaman elimle temizliyordum.

Ek olarak "rüzgarda bile devrilir" gibi yol tutuşu eleştirilerine katılmıyorum. Genellikle şehir içerisinde araç kullanan, kurallara uyan ve süratli kullanımdan kaçınanlar için gayet ideal bir araba. Güzel lastiklerle ve biraz dikkat ile gayet de güvenilir bir araç olabilir. Bu araçta savrulma, yoldan çıkma yaşamadım, kullandığım hiç bir arabada yaşamadım. Yol tutuşu sorunlarının büyük bir kısmının sürücülerin bireysel hız sapkınlıklarından kaynaklı olduğuna inanıyorum, buna inanmaya da devam edeceğim.

Harici sorularınız için yolu biliyorsunuz
Hyundai'nin en son 2011'de ürettiği modelidir. Sınıfındaki diğer arabalara göre fiyat/ performans açısından (bana göre) en iyi arabadır.
Hyundai olmasi, tipinin ve kompozit gorunumunun sinifindaki araclara gore fena olmamasi iyi bir izlenim yaratsada nedense her an ortadan ikiye ayrilacakmis gibi bir carpismada kola kutusuna donusecekmis gibi izlenim yaratiyor...

Ama guzel araba. Hem yuvarlak hem keskin hatlara sahip...
Yaklaşık 6 aydır 2010 model 1.5 CRDi modelini kullanmaktayım.

Öncelikle daha önce kullandığım dizel arabalara göre (polo 2013 1.2 - Linea 2012 1.2 - Megane 2013 1.5 - Clio 2013 1.5) daha konforlu bulduğum arabadır. Bu araçlara göre artıları
iç hacmi daha geniş. Ön koltukların genişliği ve arka diz mesafesi gayet başarılı.
Kalkışı ve seriliği hepsinden daha iyi. Gaza dokunmak pati çekmeye yetiyor.
Ses yalıtımı motor sesi diğerlerinden daha iyi.

Buna rağmen eksileri yok değil.
Modeli düşük olması nedeniyle iç donanımı ekside kalıyor.
Frenleri lineadan daha iyi ama diğerlerinden daha uzun mesafede duruyor.
Yol tutuşu çok iyi olmasına rağmen polo sanırım daha iyi gibi geldi.
Bagajda sınıf farkı var ama linea ve megane üstünlüğü tartışılmaz.
Amortisörler çok sert. Linea ve polodan daha iyi gibi yinede.
Direksiyon linea haricindeki araçlardan daha sert kalıyor.

Genel anlamda bahsi geçen diğer araçlardan minimum yaklaşık 10.000TL daha ucuz.
Kırmızı ışıkta dururken karşıdan ters şeride geçen bir araç bize kafadan girdi. Bizim araç gerisin geri dönmesine rağmen sadece tampon düştü. Bize vuran adam tamponu yerine oturttu ve yola devam ettik. Adam sanayide ustaymış. Tırnağını taktı bitti.
istanbul - Kastamonu arasını ortalama 180km ile gittim. Virajlarda savrulduğuna şahit olmadım. Sadece başka bir zaman virajda arkası atar gibi oldu. Viraja frenli girmiştim ona yordum.
Frenleri biraz güvensiz geliyor. Özellikle diğer araçları kullandıktan sonra. Durma mesafesi daha uzun gibi.
Yüksek olması çok avantajlı ama amortisör sertliği bunu egale ediyor.
Ayrıca yakıt konusunda biraz dertliyim. Forumlardan vs okuduğuma göre araç ortalama 4-5lt/100 km olmasına rağmen ben hep 7.1 - 7.2 görüyorum. Normalde şehir içi ve ortalama 90km ile kullanmama rağmen aşamadım. ilk aldığımda yol bilgisayarı 6.4 gösteriyordu. Resetledim ve şimdi 7 üzeri. Bu konuda dizel araçta ne hata yaptığımı ayıktıracak arkadaşlardan yardım beklemiyor değilim. Devirli (1500 2000 arası vites geçişi) kullanmakta kurtarmadı. Maddi açıdan sorun yok zaten sadece hafta sonları kullanıyorum ama o 7 yi görmek can sıkıyor.

Kısacası yine aynı param olsa yine alacağım araçtır. Özellikle clio, dacia, punto gibi araçları tercih etmek yerine yine getz alırım. Tamam eski araç ama yinede çok iyi. Yeni modellere göre bile eksiği olmayan bir araç. Tavsiye ederim.

Edit : yaramaztirtil ın verdiği akılla yağ, ve filtreleri değiştirdim. Lastik havalarını kontrol ettirdim. Ufak bir bakımla 150TL masraf ile yakıt tüketimini 5.4 e çekmeyi başardım. Kendisine çok teşekkür ederim.
Yaklaşık 6 aydır 2010 model 1.5 CRDi modelini kullanmaktayım.

Öncelikle daha önce kullandığım dizel arabalara göre (polo 2013 1.2 - Linea 2012 1.2 - Megane 2013 1.5 - Clio 2013 1.5) daha konforlu bulduğum arabadır. Bu araçlara göre artıları
iç hacmi daha geniş. Ön koltukların genişliği ve arka diz mesafesi gayet başarılı.
Kalkışı ve seriliği hepsinden daha iyi. Gaza dokunmak pati çekmeye yetiyor.
Ses yalıtımı motor sesi diğerlerinden daha iyi.

Buna rağmen eksileri yok değil.
Modeli düşük olması nedeniyle iç donanımı ekside kalıyor.
Frenleri lineadan daha iyi ama diğerlerinden daha uzun mesafede duruyor.
Yol tutuşu çok iyi olmasına rağmen polo sanırım daha iyi gibi geldi.
Bagajda sınıf farkı var ama linea ve megane üstünlüğü tartışılmaz.
Amortisörler çok sert. Linea ve polodan daha iyi gibi yinede.
Direksiyon linea haricindeki araçlardan daha sert kalıyor.

Genel anlamda bahsi geçen diğer araçlardan minimum yaklaşık 10.000TL daha ucuz.
Kırmızı ışıkta dururken karşıdan ters şeride geçen bir araç bize kafadan girdi. Bizim araç gerisin geri dönmesine rağmen sadece tampon düştü. Bize vuran adam tamponu yerine oturttu ve yola devam ettik. Adam sanayide ustaymış. Tırnağını taktı bitti.
istanbul - Kastamonu arasını ortalama 180km ile gittim. Virajlarda savrulduğuna şahit olmadım. Sadece başka bir zaman virajda arkası atar gibi oldu. Viraja frenli girmiştim ona yordum.
Frenleri biraz güvensiz geliyor. Özellikle diğer araçları kullandıktan sonra. Durma mesafesi daha uzun gibi.
Yüksek olması çok avantajlı ama amortisör sertliği bunu egale ediyor.
Ayrıca yakıt konusunda biraz dertliyim. Forumlardan vs okuduğuma göre araç ortalama 4-5lt/100 km olmasına rağmen ben hep 7.1 - 7.2 görüyorum. Normalde şehir içi ve ortalama 90km ile kullanmama rağmen aşamadım. ilk aldığımda yol bilgisayarı 6.4 gösteriyordu. Resetledim ve şimdi 7 üzeri. Bu konuda dizel araçta ne hata yaptığımı ayıktıracak arkadaşlardan yardım beklemiyor değilim. Devirli (1500 2000 arası vites geçişi) kullanmakta kurtarmadı. Maddi açıdan sorun yok zaten sadece hafta sonları kullanıyorum ama o 7 yi görmek can sıkıyor.

Kısacası yine aynı param olsa yine alacağım araçtır. Özellikle clio, dacia, punto gibi araçları tercih etmek yerine yine getz alırım. Tamam eski araç ama yinede çok iyi. Yeni modellere göre bile eksiği olmayan bir araç. Tavsiye ederim.
yaklaşık 4 yıldır kullandığım ve beni asla üzmeyen kore yapımı tatlılık abidesi, kalkışlarda inanılmaz başarılı otobanda 180'i rahat gören, lpg ile uyumu sayesinde inanılmaz az yakan araç.
göründüğünden daha ağır ve hantal ancak buna karşın yol tutuşu çok zayıf arabadır. iki özelliği aynı anda yapmayı nasıl becermişler anlamak zor.
Işıklarda ani bir kalkışla diğer arabalara aynanadan bakabileceginiz atik arabadır.
hız yapınca devrilme ihtimali yüksek olup, çoğu şirketlerin kullanması sebebiyle yollarda binlerce gri renkte görebileceğiniz, aldığınız takdirde çoğu insandan hiç bir farkınızın olmayacağı ve asla hızlı gidemeyip , ışıklarda en son kalkan ve yokuşlardan çıkamayacağınız arabadır.
sürücü kursu arabasıdır.
sene 2009 un sonu sıfır alabileceğim nadir araçlardan biriydi. denemeyi benzinli ile yapmak zorunda kaldım fakat çekişini berbat bulmuş neyse ki aldığım araç dizeldi ve çekişinden çok memnunum. çekiş açısıdan dizel-benzinli çok farklıdır. arabayı ilk gördüğümde yanlarından prese girmiş fazlasıyla dar duruyor diye düşünmüştüm hala aynı düşüncedeyim ama zamanla alıştım mı bilmiyorum içi o kadar küçük gelmiyor. ön konsol düz olduğundan bişey yeme içmeye uygundur tepsi gibi önemli bir artısı. en komik özelliği ön yolcu koltuğu tarafındaki üstteki açılan evraklık gibi ismini bilmediğim zamazingoda ayna yok. araba kullanırken arkadaşım aynaya bakmak için iç kısmını kendine çeviridğin de ayna görememenin şaşkınlığını yaşamıştır.
2009 dan beri yağ değiştirmek dışında usta gerektirmeyen araç.
hyundai'nin uygun fiyata kullanıcısına sunduğu, uzun yıllardır türkiye yollarında gördüğümüz mini boyutlarda otomobildir.
piyasada epey tutan, kasası an itibarı ile üretim bantlarından kalkmasına rağmen ikinci eli oldukça sağlamdır. buna rağmen kendisi için aynı sağlamlığı söylemek biraz güç. uygun fiyat politikası neticesinde doğal olarak çok fazla bir performans ve başarı beklemek yanlış olur.
ancak arabam olsun, yedek parçada sorun yaşamayayım, çok konfor - performans yaşatmasına gerek olmasın, az paraya yüksek model arabaya bineyim diyen birisi için piyasadaki muadilleri arasındaki üst sıralardadır bu araç.

halkın önyargısının gazabına uğrar durur ayrıca bu araç. insalar haklı, start modelinde güvenlik namına emniyet kemeri, sadece sürücü hava yastığı var. ve piyasadaki çoğu modelde durum bu! ikinci bir havayastığı ve diğer ekipmanlar çoğu araçta yok. bu durumda yüksek hızlarda - hadi 130- 140 km - bu araç oldukça güvensiz bir intiba bırakmakta.

yakıt olarak dizelleri fena olmasa da benzinli modelleri devirli kullanılmazsa kullanıcısını üzmekte. sakin kullanımda piyasadaki diğer araçlar ne yakarsa onu yakmakta.

iki farklı kasada türkiye yollarında gördüğümüz aracın makyajlanmış kasası daha konforlu ve daha fazla estetiğe sahiptir gibi bir anlayış hakimdir. ancak ilk çıkan kasadaki bazı özellikler makyajlı kasada bulunmamakta. fasılalı silecek, gövde rengi kapı kolları, gövde rengi dikiz aynaları, torpido ve bilumum ufak detay ışıkları gibi donanımlar 2006 ve sonrası kasada mevcut değildir. ancak hem estetik açıdan, hem de dizel motor teknolojisindeki iyileştirmeden ötürü 2006 sonrası kasaları daha kullanılı durmaktadır.

aracın en önemli özelliği sınıfındaki diğer araçlardan daha üstün bir görüş açısı sunması. ön cam, bu araca adeta bir mpv havası katmakta ve oldukça kaliteli bir görüş açısı sunarak yolu daha iyi görebilme imkanı sağlamakta. sağlam bir dinamiğe sahip olması ise şehir içi kullanımda ve park etme anında büyük kolaylık sağlayabilmekte.
uzun yolda ise kalabalık yolculuklarda konforsuz bir izlenim bırakmakta; ancak iki ya da üç kişiyle olan yolculuklar daha sağlıklı gerçekleştirilebilmektedir. çoğu hyundai modelinde olduğu gibi bu araçtada arka koltuklar laf olsun diye konmuş gibi. oldukça sarsıntılı ve çalkantılı bir yolculuk yaşatmak için birebir.

seveni ayrı sever tabi, ancak ölümüne bağımlı olunabilecek türden bir araç değildir hyundai getz; ama piyasada uygun fiyata bulunup binilebilecek, fazla masraf yapmadan bir otomobil sahibi olunabilecek bir araçtır nihayetinde.
yere basması leyleği andıran 4 adet bisiklet lastiği üzerine kondurulmuş ince metal yığınıdır. 1.4 dohc motoru tüp takılmadığı taktirde 120km'ye kadar sağlıklı bir sürüş sunmaktadır.2011 yılından sonra üretilmeyip yerini Hyundai'nin i20 hatchback
modeline bırakmıştır.
daha çok kadınlar tarafından kullanılan hyundai'nin küçük ama güzel modeli. ayrıca öğretmen, bankacı tarzı mesleklerin de gözdesi memur arabası olarakta kullanılabilir.
beyaz ve kuşakları da siyah olunca görüp hemen aldığım ve fazlasıyla memnun olduğum araçtır, sevişmek için uygun olmadığını söyleyenler kilo verirse gayet hoşnut olacaklardır aslında.
sevişmek için uygun bir araba değildir. evet.
yolda buluna irice bir taş yüzünden takla atabilecek arabadır.en iyi ihtimalle tekeri orada bırakırsınız.
sağa sola savrulan dandik araba.
paran varsa alma, paran yoksa yoklukta gideri var.
polo varken alınmayacak araba.
hayatımda bindiğim punto ile beraber en berbat araç.
güncel Önemli Başlıklar