1. 10.
  Ben sana diyorum ki Allahtan geldiğini iddia eden m.s.600 yılında yazılmış bir kitap var. Ve içinde ana fikri yaratıcıya kulluk, ölümden sonraki yaşam ve bu dünyada fakirlere yardım, anne babaya iyilik, insanlara iyilik, iyilik yapmada yarış, yalan söylememek, eşini aldatmamak, hak yememek, cinayet işlememek, kibirlenmemek olan bu kitabın cümle aralarına serpiştirilmiş olarak, DNA, Bing bang, big crunch, zamanın izafiliği, ayın ışığı ile yıldızların ışığı arasındaki fark, deniz altına inildikçe belli mesafeler ardınca düzenli azalan ölçülebilir karanlık farkı, yerin 7 katmandan oluştuğu, göğün 7 katmadan oluştuğu, ayın koruyucu özelliği, atmosferin koruyucu özelliği, fotosentez, arı, arının kromozom sayısı, insanın kromozom sayısı, yörüngeler, güneşin bir yörüngesinib olduğu, demirin dünyaya ait bir metal olmayıp dünyaya yağdığı gerçeği, halley kuyruklu yıldızı(1950lerde verilen adı bile kuranda geçiyor), karaların ve denizlerin birebir birbirine oranı, dünyanın geoid oluşu, mikrop, atom, birçok elementin özgül ağırlıkları atom numaraları, ay ve dünya arasındaki yaklaşık ç mesafe, güneşin helyum ve hidrojenden oluşuyor oluşu birbirine oranlarıyla, meteorlar, vb. daha aklıma gelmeyen yüzlerce şey. Şimdi tüm bunlar nasıl es geçilip insan yaşamı ile ilgili Allahın koyduğu bir kural sana ters geldi diye islam gerçek değildir denebilir mi?
  4 ... insectoidzz
 2. 11.
  Ayet açık. Peygamberimizin vr müslümanların nikahlanabileceği kişileri anlatıyor. Peygamberimizse birçok kişi ile evlenmiştir. Evlendiklerinden sadece iki üç tanesini biz biliyor iken o kendisine edilen her evlilik teklifini kabul etmiş himayesi altına almış ve onlarla aynı evi bile paylaşmamıştır. Evlendiği kişiler de yaşlı, dul kadınlar ve müslümanlığa geçecek kabilelerin peygamberimiz ile akrabalık bağı kurmak istedikleri için teklif ettikleridir. Birlikte bile yaşamamıştır. Sadece eşi olark himayesi altına almıştır. O bir insandır ve o dönemde işler 2018deki gibi işlemiyordu. Dünya köylerden oluşan polisin jandarmanın hukukun olmadığı ilkel bir yerdi. Keşke ayeti dikkatlice okuyup üzerinde düşünme zahmetinde bulunsaydın ve farklı fikirlerin hepsini araştırsaydın.
  3 ... insectoidzz
 3. 12.
  Huzur dediğimiz şey tam olarak nedir bilmiyorum. Eğer insanın tam ve süresiz olarak durumdan memnun olması ise bunun teorik olarak bile mümkün olduğuna emin değilim.
  1 ... jardani jovonovich
 4. 13.
  Bu algıda seçicilik sadece kurana mı has. Neden başka herhangi bir kaynakta zerre bu tip şeye rastlanamazken aradan geçen 1400 yılda yüzlerce bilgiden bir tanesi bile yanlış değilken yüzlercesi doğru olan şey var. Ve ben anlayamıyorum. Yeni bilimsel bilginin orada olduğunu farketmek çarpıcı birşey değil mi? Sen bundan algıda seçicilik sonucunu mu çıkarıyorsun. Ve ahzab suresi ayetinde söylediğin hiçbirşey yok. Helal kılmak demek nijahlanmak demek. islamda nikahsız ilişki haram biliyosun. Peygamberin kiminle yatacağı yazıyor demen doğruyu arayıp bulamamış birinin sözleri mi sence?
  3 -2 ... insectoidzz
 5. 14.
  Sana kolaylık olsun diye eklemesi sana resmen cevap niteliğinde. Evlilik gibi önemli bir konuda Allah kuralları belirlemeseydi Allahın peygamberine insanlar gelip gelip danışmayacaklar mıydı evlilik ile ilgili bir ton soruyu.

  Sen samimi değilsin. Kuranda dünya hayatına ait tüm kurallar Allah tarafından belirlenmiş olarak vardır. Kur'an aynı zamanda insanın anayasa kitabıdır. Orada tabi ki Allahın emrettiği şekilde kurallar olacak. Allahın hakkında bir emirde bulunmadığı şey din dışı bir konudur ve insanın tercihine kalmıştır. Allahın kural koyması beni rahatsız etmezken seni nasıl rahatsız ediyor. 10 yaşındayken siyer bitiriyormuş. Pehh.
  3 ... insectoidzz
 6. 15.
  Ateşle oynuyorsun farkında değilsin. Allah sana kuranı asla reddemeyeceğin şekilde sundu ama sen başka hislerin peşinde giderek dünyaki medeni kanun ile ilgili hemde dünyada sadece 2018 yılı yaşanmadığı; ilkçağ, ortaçağ, yaşandığı gerçekleri de ortada dururken, Allahın evlilik ile ilgili bir emrini beğenmeyerek elinin tersi ile herşeyi ittin ve bir de insanları bu yoldan çevirmeye çalışıyorsun. Haksızlık yapıyorsun.
  5 ... insectoidzz
 7. 16.
  Yeni mi anladınız bunu..
  1 -1 ... sivasli bey
 8. 17.
  Her defasında kendimi art niyetli yalancı birine cevaplar yazarken buluyorum. Bu aslında tam olarak bir tartışma değil. Esas hedefim de soruyu sorandan çok, samimi olarak doğruyu arayan kişilere peşin hükümlü olmamaları herşeyin cevabının olduğu, kuranın Allah katından olduğunun ise açık seçik deney ve gözlemle kanıtlanabilir delilleri olduğu bilgisini hatırlatmaktı.
  2 ... insectoidzz
 9. 18.
  Katıldığım önerme.
  6 -3 ... outcast
 10. 19.
  huzur haktadır.
  ananın, babanın, eşinin sevgilinin, arkadaşının ,müşterininin patronunun, kurdun, kuşun, vücudunun hakkını verceksin ve haklarını alacaksın
  1 ... pilotmont 1