bugün

kökenimizdir.
Hun ne demek
Çince mi türkçe mi.
görsel
Sasani ekolünde para basmışlardır.. yalnız, hakan’ın da ense kulak yerindeymiş.. bunlar göçebe olduğuna göre, atına acıdım..
Yalnız o sikkedeki sembol akhunlara ait diye biliyorum. Yani eğer dediğim doğru ise büyük hun devleti ile ilgisi yok. Akhunlar şimdiki tacikistan taraflarında var olmuş bir devlet yani irani toplumların bir bölgede var olmuşlar zaten..

Ayrıca ahmet taşağıl hun sözcüğünün türkçedeki halk anlamına gelen kün sözcüğünden geldiğini savunuyordu diye anımsıyorum..
Ooo, sikkeden anlayanımız var..
Tebrikler, akhun parası ve sasani diyerek zaten bir ipucu atmıştım.
Büyük hun devleti’ne ait paralar, rivayet odur ki, deriye basılmış ve günümüze dek kalmamış. Genel bir tip versin diye koydum. Bunda da, pek irani bir tip yok gibi..

Yalnız, güney tacikistan (tırmiz)’a yakın yerleri iyi biliyorum, kırk tane türk kökenli halk da var.
Şu anda o bölgelerde türkler olabilir ancak bu göktürk kağanlığından sonraki olmuştur diye biliyorum. Akhunların olduğu dönemde özbekistan ve türkmenistan topraklarında yani harzem taraflarında yaşayanların genelinin irani olduğunu söyleniyordu. Türkler bu yerlere daha çok Göktürklerden sonra girmiş ve sanırım cengiz han devleti sırasında harzem kentlerinde büyük katliamlar ne yapılınca çoğunluk türklere geçmiş..
Bizim atalarımızdır.
benim atam kenyalı ,hiç sevmem hunları..
avrupai -unları da got olduklarından -iç sevmem.

seveni de sevmem...

kenyalı olsun çamurdan olsun..
savaşçılıkta, madencilikte, hayvancılıkta, dokumada çok gelişmiş olan, adımızı tarihe yazmaya başlayan, yiğit atalarımızdır.