bugün

o kadar boktan, o kadar sikko bir süreç ki bu, onlar adına utanılmayacak gibi değil.

ulan doktoraya başlayacağım 1 tane bile mi sekmez hepsi aynı ya, geçemiyorum aq dersini.

boktan bir türkçe/cümle yapısı, slayttan okuyarak ders işleme, soru almama almadığı gibi bir de kendisi gibi biliyor diye düşünüp köpeklenme.. hepsi avukattan bozma hukuk hocalarında.

eğitim kurumlarına hukuk alanında öğretim üyesi bile alınacaksa, alanında uzman olmasına değil; hitap, necazet, bildiklerini aktarabilme yeteneği olan insanlar alınmalı.

bi matematikçiler, bi de bunlar çürüttü ömrümüzü ya.
Bildiğim kadarıyla yardımcı doçent olana kadar hukukçu akademisyenler piyasada avukatlık yapamıyor. Elbette bunun çok geçerli nedenleri var. Ama geldiğimiz noktada bence bu kısıtlama gözden geçirilmeli. Çünkü kaliteli mezunlar akademisyen olmayı seçmeyebiliyor sırf bu nedenle.

Sabah akşam ders çalışan, piyasada ne dönüyor bilmeyen, hitabete ihtiyaç duymamış vatandaş hoca oluyor.

Öğrenci mezun oluyor gerçek dünyadan, müteahhidin nerde çakallık yapacağından, torbacının şeklinden, yalancı şahidin halinden haberdar değil. Mezun olup hakim oluyor bunları ilk meslek yıllarında öğrenmeye çalışıyor. Avukat oluyor, dosya batırıp öğreniyor.

Dilekçe yazamayan adam kendini piyasada buluyor.

Mahkeme kalemlerinde iş yapmak, yaptırmak bile mesele.

Hukuk eğitimi teorinin göbeğine takılı kalmış durumda. Son 2 sene pratik çözdürerek olmuyor işte bu iş.

Bu pratiklikten yoksunluk sadece sistemle değil hocalarla da alakalı. Çoğu bilmiyor ki gerçek hayatı size anlatsın.

Öte yandan yaklaşık 13 sene avukatlık yapamazsın diyorsun hocaya ama hukuki danışmanlık yapıyor. Etiketini kullanmasın diyorsun, hocaların mütalaaları çatır çatır mahkeme dosyalarında dolaşıyor.

Hukuk eğitimi, kanunun şu maddesinden, yönetmeliğin şu fıkrasından ibaret olamaz. Hukuk, yaşar. Muhakeme yeteneği ister, mukayese edebilmektir, sorun çözebilmektir.

Vatandaş, cin. Avukat, işlemi daha da karıştırıyor. Hakim, saçma sapan karar veriyor ondan sonra dosya çok. Eee normal.
güncel Önemli Başlıklar