1. 1.
  Çin teknoloji şirketi Huawei'nin, yayalar arasında Uygur olanları tespit eden bir sistemin patentini almak için başvuru yaptığı ortaya çıktı.

  ABD merkezli bir araştırma şirketinin BBC ile paylaştığı belge, başvuru yapıldığını doğruluyor.

  Çin merkezli başka bazı teknoloji şirketleri de benzer başvurular yapmıştı.

  Huawei yetkilileri daha önce hiçbir teknolojik sistemlerinin etnik grupları tespit etmek için tasarlanmadığını söylemişti.

  Şirket şimdi ise patenti değiştirme planları yapıyor.

  https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-55647839

  --

  Kişinin beden duruşları veya hareketlerinden yararlanarak Uygur Türkü olup olmadığını tespit edebilecek teknolojisi için Huawei’nin başvuru yaptığı ortaya çıktı.

  Korkutucu bir şekilde teknoloji geliştirmeye devam eden Çin bunu masum insanlar üzerinde kullanmaktan çekinmiyor. Uydular vasıtasıyla yolda yürüyen insanın kim olduğunu tespit edebilecek teknolojiler geliştiren Çin; Uygur Türklerini kıskaca almakta kararlı.

  Uygur Türkleri yolda tespit edilecek
  Huawei’nin Çin Ulusal Fikri Mülkiyet Hakkı idaresi'ne (CNIPA) yaptığı bir başvuru kalabalık arasında bulunan Uygur Türkleri’nin yapay zeka ile tespit edilebilmesi için teknolojiler geliştirdiğini gösteriyor.

  Bağımsız insan hakları izleme örgütleri tarafından ortaya çıkarılan gelişme Huawei’nin önceki teknolojilerini temel alıyor. Huawei uydu teknolojileri ve kameralar ile kişileri bedenin farklı duruş veya hareketlerinden tanımaya çalışan bir teknoloji için 2018 yılında başvuru yapmıştı.Bu teknolojiler yapay zeka algoritmalarını devreye alarak kişinin ırkını tespit etmeye çalışıyor. Firma ilk dönemlerde kesinlikle etnik ayrım yapmadığını belirtmişti ancak son başvuruda bunu değiştirmeye hazırlandığı belirtiliyor. Hedef özellikler arasında Han, Uygur gibi atıfların yer alması sistemin Uygur Türkleri için hazırlandığını gösteriyor.Zaten Huawei’nin Çinli yetkililerin gönüllü eğitim kampı adını verdiği toplama kamplarında gelişmiş güvenlik kameraları ile Uygur Türklerini takip ettiği gündeme gelmişti. Huawei ise atıfların aslında belgede yer almaması gerektiğini iddia ediyor.

  https://www.donanimhaber....loji-gelistiriyor--128906
  1 -1 ... gozlerinmeyhanesiisback
 2. 2.
  şirketlerin din, dil ve ırk ile ne işi ola ki? dedim.
  ... ruhum protez
 3. 3.
  ""huawei yetkilileri daha önce hiçbir teknolojik sistemlerinin etnik grupları tespit etmek için tasarlanmadığını söylemişti.""

  Ukraynadan aldıkları uçak gemisini istanbul bogazından geçirmek için yüzer otel yapacaklarını da söylemişlerdi.
  (bkz: varyak kerane olucaktı sorunsalı)
  ... creme de la creme
 4. 4.
  Bizde hala susalım.
  Çünkü onlar Arap değil, türkler.
  2 ... gorme engelli ulucu