1. 1.
    charles misnerin dediği gibi "hristiyanların alim olunca, hristiyanlıkla alakaları kesilir, müslümanlar da cahil olunca islamiyetle alakaları kesilir" bu cümleden neden geri kaldığımızı anlayabiliriz.
    3 -3 ... muslimaid
  2. 2.
    daha hızlı yürüdükleri için..
    ... artificialhuman
  3. 3.
    Anlaşılmayan bir şey var; batı dünya'sının ileride olmasının sebebi hristiyanlık özünden değil rönesans aydınlanması ve reformlardır.

Ve rönesansın yetiştirdiği nesilin bilim devrimidir.

Batılılar orta doğu ve asya filozoflarını, matematikçilerini, edebiyatçılarını okur ve bunların bizim kültürümüzde yeri yok demeden hepsinden faydalanır.

Onlar ibn huldun, ibn rüşd, ibn Sina, ibn Arabi, Farabi vs okur araştırır.

Peki onlar bunları yaparken; sen aristo, arşimet, newton, descartes, kant, Leonardo da vinci, galileo, tesla'yı Bi kerecik zahmet edip araştırsın mı? Onları analiz etmeye zaman ayırdın mı?

Haaaşa onlar kafir dimi ne gerek var.

Ha işte mesele de bu.
    1 ... ulu tengri
  4. 4.
    tek sebebi din ile devlet islerini birbirine karistirmazlar, zamaninda sevgili ataturk’un yaptigi gibi. ama simdi bedevi mollalari gibi yonetiyorlar ulkeyi. neymis papaz erigini imam erigine ceviren makina, hem de tubitak onayli!!! Fakat bilimsel projeler ise reddedilip yurt disinda oduller aliyorlar!!!
    1 -1 ... pressthekeysmakethisgirlfirst
  5. 5.
    Bir sorunsal.
    Hurafelerden ve yobazlıktan kurtulduları için tabiki.
    ... dalya rock yazar
  6. 6.
    uzun süre hakkında düşündüğüm konudur. ve kendimce şu kararlara vardım:

1- evet bir yaratıcı var ve kainatı kusursuz bir neden-sonuç ilişkisine göre yaratmış.
    2- yaratıcının, dünya üzerinde hiç bir etkisi yok. etkisi yok derken, dua etmenin sana bir şey kazandırmayacağını kastediyorum. çok dua ettin diye boeing'den iş teklifi almıyorsun... bir şeyin olmasının tek ve yegane yolu o iş için çalışmak ve çabalamaktır. çalıştın ve yine de başaramadın mı? o zaman tekrar çalış.
    3- yaratıcı bu dünya'da yaptıklarından dolayı artık insanları bu dünya'da cezalandırmıyor. eski dönemlerde peygamberlerin etkisiyle sıradışı şeyler olmuş olabilir ancak o eskide kaldı. artık öyle işlemiyor gibi. zaten bu yüzden dindarların hayatları gitgide zorlaşıyor dışardan ilahi bir yardım artık yok.
    4- bu dönemde zina yapanlar, zenginler, tembeller ve serseriler mübarekken; iffetliler, fakirler, kimsesizler ve merhamet sahipleri ise terkedilmiş.

yani kısaca bana göre ilerlemenin yolu kendi başımızın çaresine bakmak. oturduğumuz yerden beynimize kültürün ve bilginin vahyedilmesini beklememek.
    ... porcupine tree