1. 1.
  tarih tartışmalarında sürekli yer alan bir iddia.
  örneğin macarlar, bulgarlar, peçenekler vb. türk kavimleri roma etkisi ile hristiyanlaşıp türk benliklerini unuttukları iddia edilir. müslüman olanlar ise göktanrı benzerliğinden milli benliklerini korudukları söylenir. şimdi bir tarihe ilgili bir ateist olarak merak ediyorum, gagavuzlar örneği var elimizde. o nasıl olacak?
  ama şu var, mesela itil bulgarları araplarla girilen ticaret ilişkileri boyunca zamanla müslümanlığa geçtiler. batı bulgarlarından ayrı olacak. bugün rusya'nın kazan bölgesinde yaşıyorlar, ve çok iyi türkçe konuşuyorlar. böyle örnekler var eyvallah ama yine de bu tarihteki iddialar ilginç.
  1 ... daikokuten
 2. 2.
  (bkz: karamanlis)
  -1 ... ibni maymun
 3. 3.
  büyük palavra.

  asimile olan türkler hristiyanlık sebebiyle değil, bulundukları bölgelerde azınlık olmaları sebebiyle asimile oldular.

  örneğin bolgarlar, büyük kısmı karadeniz'in kuzeyinde kalarak kıpçak unsurla karışmış ve günümüz kazan tatarlarını ve çuvaşları ortaya çıkarmışlardır. ama sayıca az olan bolgar grupları balkanlara gelmiş burada slav ve trak unsuruyla karışarak asimile olmuşlar, geriye sadece adları kalmıştır.

  aynı bölgede olan ama toplu halde yaşayan oğuzlar ise hristiyan olmalarına rağmen asimile olmadılar. (gagavuzlar.)

  bir de müslüman olmasına rağmen asimile olan türkler var; mısır'daki kıpçak memlükler.
  ... ateistvaiz
 4. 4.
  Bakış açısına göre değişir asimile. Öncelikle din kültür ilişkisine bakmak lazım. Din doğrudan bir kültürü sadece etkilemez dinlerin kendi kültürleri vardır ve kültürleri çıktıkları yerlerle de bağlantılıdır yine birçok faktörü var her neyse.

  Din ırkı yok sayar ve kendi kültürünü yerleştirir. mesela Budist olan türkler, türk çin savaşları sırasında çinlilerle bir olup türkleri yenmek için çabalamıştır. Neden? Çünkü budistler ve kendi görüşünden olanın yanında oluyorlar. Hemde o dönem türklük bilinci haliyle daha yüksekken oluyor bu olaylar.

  Yani asimile ettiği boyutları da vardır edemediği boyutları da illaki olur. Genel anlamda bir sindirmeden bahsedersek tabi genelleme yapılamaz ama hristiyan, islam veya farklı dinler tarafından bütünüyle sindirilen türkler de vardır.
  -1 ... keyf kahyasi
 5. 5.
  Hristiyanlaşan Türk türk değildir.
  1 ... kazangap