1. 1.
    “Baba, Oğul Kutsal ruh adına” şu kutsal ruh olayını hiç anlamadım.
    Babanın çapkınlığı 2000 yıldan beri konuşuluyor. Peki kutsal ruh kim?

Meryemin rahmine Cebrail ekmişse tohumu, çocuğun babası Cebrail olmuyor mu ? Bu kadar da elçilik fazla yani!

Kutsal ruh diye Cebrailden bahsetiyorlarsa “kutsal ruh” yerine Gabriel demeleri gerekmez mi.

Cebrailin işleri hep tuhaftı zaten. Muhammet’e “oku” diyen ve aslında eline yazı vermeyen elçi de Cebraildi. Neyse ki Muhammet şanslıymış.

Diyorum bakın Kutsal Ruh olayında bir sıkıntı var...
    1 -11 ... benimhalaumudumvar
  2. 2.
    hristiyanların bile 2000 senenin ardından mavi ekran verdikleri konulardan birisi...

zamanında hristiyan bir arkadaşımı fena trollemiştim... ''sizin işler de zor be hacım nescafe gibi üçü bir arada'' deme denyoluğunu göstermiştim... yazık çocuk da sakin edepli bir tipti bizim gibi içine tyrion lannister kaçmamıştı skdjflskdg kem küm edip susuvermişti...

velhasılı çeşitli hristiyan öğreti mezhep vs. lerinde hala büyük tartışmalar kopartan konulardan birisidir bu... adamlar incil'de bile neyin official neyin expanded universe olduğuna zar zor karar vermişler falan... alengirli mevzular yani anlayacağınız...

tabi bu üçleme teslis mevzusuyla alakalı işin tarihsel boyutlarına bakıp spekülatif yorumlarda bulunanlar da var... pagan inançlardan aplike edildiği hakkında... bunlar spekülatif mevzular...

2010'ların başlarında da her zeitgeist izleyen din bilgini alim oluveriyordu allahtan bitti o furya... adam dinler tarihi okumamış ilkçağ tarihi felsefesi bilmiyor. kalkmış kıçıkırık bir amerikalının zeitgeist diye osuruktan belgeselini izliyor sonra ''brom biliyon mu antik mısırdanmış hristiyanlık'' ya bi get da fuk outta here...

bu tarz konularla alakalı türk islam tarihinin en büyük nihilizm üstadından alıntı yapmayı çok seviyorum. buyursunlar:

https://www.youtube.com/w...feature=youtu.be&t=31+
    2 -3 ... glorfindel06
  3. 3.
    kutsal ruh sadece hristiyanlıkta olan bir durum değil.

mesela kutsal kitabı açtığınızda tevratta daha Yaratılış 2’de, “Yer boştu, yeryüzü şekilleri yoktu; engin karanlıklarla kaplıydı. Tanrı’nın Ruhu suların üzerinde hareket ediyordu.” diyor. ayrıca birçok yerde daha geçiyor.

islamda da enalhak, yaratılanı yaradandan ötürü sevmek, her insanın bir evren olduğu gibi görüşlerle bektaşilik ve tasavvufta da kendine çokca yer bulmuştur.

tabii bu saçma olduğunu düşünme hakkınızı elinizden almaz. fakat hristiyanlığa özgü bir şey olmadığı birçok dinde hatta pagan inançlarında vs. kendine yer bulduğu gerçeğini atlamamak lazım.
    2 -1 ... buyuk beyaz kapitalist
  4. 4.
    Teslis ve baba oğul meselesi saçmadır. Allah’ın oğlu olur mu hiç akıl mantık bunu reddeder.
    2 ... selia
  5. 5.
    tartışılan konuyu tek tanrı dini argümanları ile tevrat ve kuran ile çözemezsiniz hristiyanlık da şeriat yoktur.

bu tartışmanın zemini firavun dini ve tanrılarında ,antik mısır mitidir.
    ... baris hemen simdi
  6. 6.
    Komik ya onlarada cennet'i seks yuvası gibi gosteren, kitabında bin Ayette savaş cıgırtkanlığı yapan, itaat etmeyen kadınları dovebilirsiniz diyen bi din sacma gelebilir Sen kutsal ruha takıldın iyi.
    -4 ... hercool
  7. 7.
    o ona saçma der bu buna.

birkaç adım geri çıkıp bakarsanız hepsinin birbirinden saçma olduğunu görebilirsiniz.
    1 ... ocus