1. 1.
  Objektif olarak yorumumu yapacağım. Türkçe hristiyan şarkıları dinledim defalarca. Sayın yazarlar ! Bu insanlar resmen sanat yapmışlar sanat ! Piyano,keman,klarnet ve daha ne müzik enstrümanları var. Ses desen ilahiyi seslendiren hanımlar ve bayanlar büyüleyici sese sahipler. Kusursuz ! Fakat islam ilahilerine bakıyorum orta yaşlı bireylerin kulak zarınıza bıçak sokuyormuş gibi sesleriyle dinden soğuturlar. Sahi ya çok merak ediyorum neden hiç ilahi söyleyen kadın yok ? Bunu'da konuşmak istiyorum. Hristiyan ilahisin'de bayanlar vokallik yaparken neden müslüman hanımlar yok ? Neyse uzun lafın kısası Hristan ilahileri > islam ilahileri. Acı gerçek.
  12 -9 ... nervous breakdown
 2. 1.
  ibadet sanat ne alaka kilise,şapel, katedral konser salonu mu. Her ritüel kendine özgüdür. islam ilahilerinde de sadelik, yalınlık ve teslimiyet vardır. Sordum sarı çiçeğe ilahisini bir dinle bence.
  10 -2 ... gokdelende kapici
 3. 2.
  Kimse kusura bakmasın da ilahi dediğimiz arabesk şarkılar türküler bana islami falan gelmiyor.

  Uzaktan sözlerini anlayamadan dinlediğinde sıra gecesi düzenleniyor sanabilirsiniz.

  Hristiyan ilahileri ciddi bir sanat. Organ, piyano, oratoryo falan derken aşmış müzikal ve lirik bir ürün ortaya çıkıyor. Zaten kilise müziği kültüründen gelen dünyaca ünlü sanatçılar da bunun kanıtıdır.

  Şükürler olsun müslümanım ve birkaç iyi örnek(halk edeb. kalma) dışında bizim ilahiler huşu hissinden çok uzaklar.
  4 -2 ... insectoidzz
 4. 4.
  yahudi ilahiler de var tabi shalom aleichem =? = selamın aleyküm
  ... memeti
 5. 5.
  hepsi hemen hemen aynı kaynaktan besleniyorlar. geçen yıllarda yabancı ilahiler ve islam ilahilerin okunduğu bir gece yapılmıştı. bir rahip aslında sizin okuduğunuz ilahiler makam ve içerik bakımından yıllardır bizim kiliselerde okuduğumuz ilahilerle örtüşüyor demişti. islam ilahilerinin bizans ( doğu roma) ilahilerinden etkilendiği bariz biçimde ortadadır.ve ilahi söyleyen koro tarafından türkçe sözlerle hristiyan ,yabancı dilde islam ilahiler okundu ve dediği gibi çoğu hüseyni makamındaydı.
  1 -1 ... kurtkedisi
 6. 6.
  https://youtu.be/IX1zicNRLmY

  gayet hoş bence.
  hristiyan ilahileri vs islam ilahileri
  2 -1 ... some vodka
 7. 7.
  elhamdulillah müslümanım fakat objektif olmak gerekirse hristiyanların ilahilerini dinlerken insanın manevi duyguları daha çok kabarıyor. yada hristiyanların kilisesine gittiğinde ortam daha esrarengiz oluyor. ben hiçbir kilisede bağdaş kurup oturmuş ayak parmaklarının arasına parmak sokan bir amca görmedim.
  1 -2 ... rocksuperstar
 8. 8.
  müslüman ilahilerinden bazıları içerken dinlenebilir, hristiyan ilahilerini daha denemedim.

  https://youtu.be/wdVoAME5otE

  bu da önerim rakı yudumlarken dinlemeniz tavsiye olunur.
  -3 ... sikiktosbaga
 9. 9.
  ikisi de boş şeylerdir.
  -2 ... thevildoer
 10. 10.
  ilahi papaz efendi çok alemsin gibi bir şey.
  1 ... hastavilla