bugün

sorum şu. hristiyan veya budist, yahudi hiç farketmez yani müslüman olmasaydınız yine islam'ı seçecek miydiniz ?

ben seçeceğimi düşünmüyorum çünkü günümüzde din bir inançtan çok anne babanın getirdiği bir kültür bence. yani hristiyan bir ailede doğsam öyle kalırdım muhtemelen.

bu kültüre karşı çıkanlar da genelde başka bir din seçmek yerine deist ateist falan oluyor . neyse özellikle dindar arkadaşların cevabını bekliyorum.

Edit: eksileyen arkadaşlar neye göre eksi attınız ? Soru soruyoruz soru da mı sormayalım amına koyayım ?
Ben anti islamcı örgütlenmelerde bile yer alabileceğime inanıyorum.
bir müslüman elbet "olurdum" der.

adam zaten hristiyan olarak doğmaya inanmıyor ki!
Pazardan pazara Hristiyan olacağım aşikardır. Çok kafa yormaya lazım nasıl olurdum konusunda.
Bir dine mensup olup din değiştiren çok kişi var,
Mahalle baskısı inanç değiştirmeye engel değildir, bunu beyan etmeye engel olabilir ama,
Eğer başka bir dine mensup olsaydım okuyup araştırma yapmayan biri olarak islam'ı seçmezdim, islam coğrafyasına göre karar verirdim.
Bu islam değil "müslüman" zındıkların suçudur.
Soru baştan hatalı olduğu için devamını zor okuduğum soru. Kimse bir dine mensup doğamaz kardşm maalesef. Ama bir dine inananların zeka seviyesini göstermiş oldun çünkü annen babandan böyle gördün evet alkış bravo çok zekice. Bari birazcık şaşırtacak şeyler yazsaydın de vay aq deseydim.
her tarafım müslümanlarla çevrildiği halde bile olmadıysam o vakit hiç olmazdım. bunlar zırvalık zaten, sonradan müslüman olmuş ya da sonradan hristiyan olmuş da falan.
o da bir şey mi? bizim müminler (bkz: peygamberlerini katleden hain halklar) tayfasından olsalar bile anında imana gelip, torlaklıktan tövbe eder, beş vakit namaza başlarlardı.
Sanmıyorum büyük ihtimalle yine ateistlik yolunda olurdum şu an öylelim çünkü.
Hristiyan doğamayız sonradan hristiyan oluruz.
Ben olmazdım. Çevre falan büyük etki.
Ben gelişi güzel yaşıyorum suan ne kadar müslümanız ki.
hristiyan olarak doğulmaz, günahkar doğan insan vaftiz edilerek hristiyanlığa girer. vaftiz edilmiş olsaydım yaşadığım ortamda islamla tanışsam belki seçerdim.
amerikada avrupada çinde hatta japonyada bile insanlar müslüman olabildiğine göre bende olurdum elbette. aklın yolu bir sonuçta. islam düşünenler için düşünmeyenler ise mekkede olsun yine kafir olur.
Allah, kur'anda, ''gaybı ancak allah bilir'' der. bu yüzden bu soruya kesin cevap verilemez lakin biraz düşünürsek eğer ki bunu gerçekleştirenler varsa ki var, o zaman olma ihtimalimiz olabilirmiş lakin dediğim gibi net cevap verilemez.
müslüman bir ailede doğmuş ve nüfusa müslüman olarak kaydedilmiş olmama karşın ateizmi seçerek, nüfus kaydımdan müslüman etiketini sildirmiş olduğuma göre...
bir ermeni sorusu. bir ermeni olarak türkiye de doğsam ve müslümanların azınlıkta olduğu ülkelerde çektirilen azapları görüp kendi yaşamımla kıyaslasam anında müslüman olurum.
islam inancına göre insanlar müslüman olarak doğarlar sonradan aile ve çevresinden görerek hristiyan yahudi budist şintoist ateist vs olur. başlık yanlış olmuş doğrusu (bkz: hristiyan bir ailede doğsaydınız müslüman olur muydunuz) olmalıydı. gelelim sadede... dinler tarihini ve inançlarını ezberlicek kadar çok araştırmış biri olarak elbette müslümanlığı seçerdim. şayet ben sırf ailem müslüman olduğu için değil en doğru ve mantıklı din olduğu için müslüman oldum.
Çoğunluğun kararı olmazdım gibi görünüyor.
Biraz konu etrafından cevap vermek isterim. Benim fikrimce insan doğar ve ardından rasyonel bir birey olmaya çalışırsa, dünya değişir. Ancak insan doğduğu coğrafyada hangi dine üstünlük veriliyorsa, o din üstüne yapıştırılırsa, o zaman dünya aynen böyle düz devam. Anlayan, anladı.
Gerçekten müslüman olmak için müslüman olabilirdim . ama çok düşük bir ihtimal .
bir ateist olarak şunu söylüyorum.

sonradan müslüman olan insanın beyninden şüpe ederim.
Bir müslüman olarak kurcaladıkça kafayı yedirten sorulardan .
halamın bıyığı olsa amcam olurdu.
cevabı çok basit olan soru; "ne bileyim aq?"
Ateistlerin, sadece kendilerinin sorguladığını zannetmesi hezeyanı.
güncel Önemli Başlıklar