bugün

3. sayfa haberlerinin yıldızı olmanıza ramak kalmış durumdur.
sinir katsayınızı arttırır.

burun deliklerini mandalla yanlara doğru tutturun. horlaması kesilir. piyasada satılan horlama önleyici cihazların mantığı budur. ya da alın bir tane ucuz yollu cihaz. horlayan da rahat etsin dinleyen de.
horlayan arkadaşa çeşitli şakalar yapılır. El yüz boyanır, ele köpük, agıza çorap falan.
ama yataktan atılmaz çok agırdır ters etki yapabilir.
horlayan kişinin, uyandığında asla kabul etmediği durumdur.
cinayet sebebi.
abartmadan söylüyorum: uykusuz kalmak ve sinirlerinizin bozularak, ağlamanıza bile neden olacak durumdur.
alışkın değilseniz kötü bir şey.
insanı sinirden ağlama noktasına getiren ve her türlü sadistliği yapmaya iten(horlayana karşı) durum.

kayseride okuyan abim sağlıksız beslenme sonucu 96 kiloya kadar çıkmış ve yürüyen duba kıvamına gelmiştir. bu durum gece nefes alış-verişlerine etkide bulunmakta tabi. ancak ben onun yokluğunda sessiz sakin, tek başıma uyumaya alışmış bir bünye olarak onun horlama diye tabir edebileceğimiz kükremelerinde sinir küpü oldum 1 ay içinde. gece yan yatması için uyardığımda, sinirlenerek, "horluyosam horluyorum ulan, defol git salonda yat" diyerek beni ayrı bir sinir buhranına sokmuştur. benim gibi, halıya basan ayak sesine bile uyanan biriyseniz umarım hiç yaşamazsınız.

ulan bir de inkar ediyor adam, ses kaydı yaptım, video kaydı istiyor.
mecburi bir durumsa ve askerlik gibi uzun sürecek bir dönemse sıçtığınızın resmidir. eğer ki horlayan insan başını yaztığa koyar koymaz dalıp direk horlama moduna geçiyorsa ve sizinde dalmanız uzun sürüyorsa daha beterdir.
(bkz: traktörle uyumak)
babanızın horlarken bile bütün eve hükmettiğini varsayarsak hiçte rahatsızlık çekmezsiniz.
bir de uykuda konuşuyorsa, uykusuz geceler sizi bekliyor demektir.
askere gidildiğinde görülür ki, hangi biri la? 100 lercesi ile aynı çatı altında uyunuyor...
5 dakka arayla osuran biriyle kalmaktan daha güzel bir durumdur... ortamda vaha bozukluğuna da yol açacak bir durum yoktur. horlaryan birinde bir duyunuz körelirken osuran da ise 2 duyu organınız iflas edebilir...
sabaha kadar düşünmek için çok fazla zamanınız olduğundan aklınıza türlü türlü şeyler gelir. başlarda daha çok çareler üretmeye çalışırsınız ve bulamazsanız pes eder ve uyumaktan ümit kesip eğlence olsun diye değişik senaryolar üretirsiniz. ama istediğinizi yapın ne o horlamayı durdurabilirsiniz ne de duymamak için çare bulabilirsiniz. ister yastık kapatın ister kulağınızı silikonla doldurun o horultu beyninizin içinde yankılanır.
horlayan kişinin uyku kalitesi de önemli tabii. ya seslendiğinde duymazsa seni.
alkışlayınca sustukları yönünde duyumlar aldım. denedim ve genelde işe yaradığını gördüm. bir de siz deneyin.
ayaklarına ayaklarına vuracaksın onu uyandırana dek. uyandığında korkutacaksın. korkutup kaçıracaksın. sonra mışıl mışıl devam et.
küçük halamın "horlayan hala" lakabının üstüne yapışmasını sağlamış bi olaydır. 10-15 yıl sonra bile hangi hala diye sorulduğunda horlayan hala diyince herkes bilir kimden bahsettiğmi.
yurt odasında kalıyorsanız pek de seçme şansınızın kalmadığı durum. kabir azabı gibi. horlama sesinin kesilmesini bekliyorum uyuyabilmek için.
uykusuz geceler geçirmektir. bazen dürtersiniz ama yine horuldamaya başlar.
aynı yatakta 4,5 yıl yatılınca alışılan sıradan olan durumdur.
Gece boyunca uyumamaniza neden olur. Hele o kisi tam kulaginizin dibinde horluyosa. (bkz: kim ki bu)
yurtta beraber kaldığın arkadaşın hem horlayıp hem hırlayıp hemde tıslıyorsa senin için yaşamanın bir anlamı kalmamış demektir.
Sabaha kadar uyanamadığınız bir kabus gibidir kimi zaman.