1. 1.
    Muezzinin serefeye cikip gur ve guzel sesiyle ezan okumali. Dogrusu budur.
    Cizirtili hoparlor ve kotu sesle okunan ezan insani ibadetten sogutur. Zira bu bidattir. Bunu referanduma soksak iddia ediyorum %60 hoparlorle ezani istemez. 94.000 cami var. Artik teknoloji var.
    Ben camiden cav bella ya da yuh yuh calan pisligi kiniyirum, tabi ki terbiyesiz saygisiz ancak hoparlor sistemi ile ezan okutan da en az onlar kadar suclu.
    3 -5 ... ozan oyunbozan
  2. 2.
    Mesela bu trafikte,bu gürültüde,bu keşmekeşte müezzin minareye çıkıp ezan okusa minarenin dibindeki adam bile duymaz.
    Kötü okuyana okutmasınlar.bu konuda hemfikirim.
    2 -3 ... kafakoparanus reis
  3. 3.
    Bidat ı hasene de geç, ne kolay.
    2 -1 ... rose croix
  4. 4.
    Ezan yerine çan çalınsın, yahut şofar.
    Ilk ezan okunduğunda da bu fikirler sunulmuştu hemen şeyapmayın.
    6 -2 ... turkmen begi
  5. 5.
    Komple ezan yasaklanmalı. Laik ülkede ezan mi okunur amk?
    3 -1 ... kivilive
  6. 6.
    Okudugunu anlamayan öküze ne anlatsam azdir.
    Burada ezan okunmasin mi diyorum.

Referanduma gidilsin. Kim istiyor hoparlor sistemini bir bakilsin, oran ne?
    Kabul edilirse hoparlor sistemi duzeltilsin. 10.000 er tl harcanca mis gibi duzenek olur.
    Halk hoparlor sistemini istemiyorsa
    Gur guzel sesli birileri okusun.
    Burada ÇAN DAVUL ZURNA var mi?
    Sonuc olarak bidattir. Ben yanlis buluyorum.
    Hoparlor sistemine karsiyim...
    1 -1 ... ozan oyunbozan
  7. 7.
    günümüz şartlarında ezani duymak hoparlör olmadan imkansızdır. yalın insan sesi, çok kısa bir alanda duyulabilir.

ben bunu bulunduğum bir köyde yakinen gördüm. elektirik kesintisi sonucu hoparlör kullanmadan ezanı okuyan cami görevlisinin sesi camiye yakın evlerden zor duyulmuştu.

adamın sesi son derece gür ve güzel hatta tenor derecesinde olmasına rağmen.

bilemiyorum.
    ... bittimiacaba
  8. 8.
    Eskiden hoparlör mü vardı. Hristiyanların icat edip ürettiği bir şeyi müslümanların kullanması bir hata zaten.
    2 -1 ... beatles the bes minare
  9. 9.
    bende hoparlörden okunmasına karşıyım. o kadar uzun minareyede gerek yok. 3 metre felan en fazla olmalı ve müezzin kıraat makama uyarak okumalı.
    millet yazmış yok duyulmaz diye. oldu hoparlör tak diğer ildende duyulsun zaten evler pvc camlardan duyulmuyor bile. ezan sonradan okunmaya başlamış amacıda cemaate namaz başlıyor demek.

günümüzde zaten saat, telefonlarda uygulama var, namaz kılacak kişi gider vaktinden önce camiye abdestini alır oturur avluya müezzinde okur. bizde biri bir fikir atıyor ve onun kutsal olduğuna inanılıyor. o fikir yanlış olsa bile körü körüne savunuluyor yanlışı söylersende seni dinsizlikle itham ediyorlar.
    mesela 5 vakit namaz farz adam 5 vakit kılmıyor ama cumayı kaçırmıyor ya da 11 ay herşeyi yap 1 ay ramazanda dine yönel. kuranın ilk ayeti ikra yani oku en basiti kaç kişi türkçesini okuyor.
    3 ... minmimeranim