bugün

ben bu arabayı geçen yıllarda abimle paylaşıyordum. dc headers, simota filitre ile oldukça mutluydum. aradan zaman geçince ikimizde bu aracı paylaşamaz olduk. hani böyle focus gibi değil, anahtarı çevir bas gaza tarzı. aracı paylaşamayınca bende gittim bir tane aldım. dc heaers, aem v2, hondata kpro s 300, aem wideband ile piyasa'da plaka yaptım. halen kullanıyorum ve oldukça'da mutluyum.
araç 5500 devri geçtikten sonra yer yarılıyor gibi ses çıkıyor. hele bir dc egzos varsa tadından yenmez.
5500 devirden sonra farklı bir motor açılmış gibi hissiyat uyandıran, dc ile beslendiğinde ve 60'lık düz boru egzos ile desteklendiğinde allahım yarabbim " diye afallattıran bir makina. araba değil makina.
uzadığı zaman kulakların pasını silerek insanı bir hoş ediyor namussuz.
en kötü tarafı ise araç fiyatının sittin sene düşmemesi. 96-99 model fiyat aralığı 18500 den başlayıp 35000 'e kadar çıkmakta.
Honda nın 5500 devirden sonra çıldırmaya başlayan kuzu postuna bürünmüş bir kurdu. Modifiye ye çok açık ve profesyonel modifiye ile (özellikle turbo) kuduz köpeğe dönen asfalt canavarı. Birde frenleri ve yol tutuşu iyi olsa bence ferrari halt etmiş. Tartışmaya açık bir model...
birde Vti'ların jdm yani Japon Dynamic Market olanlarından vardır. Ki bunlar adındada geçildiği gibi japonya içpazarı araçlarıdır.Kolay kolay ülke dışına çıkmaz sağdan panelli(direksiyon sağdan)bi araçtır.Motorları swap olup saniyede 11000 devir çeviren piston gömleri vardır.Türkiyede honda tutkunlarının en çok istediği türdendir
honda'nin turbolanan en fazla aracidir. hks egzoz, yurtdisindan getirilmis motor gomlekleri, intercoller ve guzel bir turbo, aem hava filtresi ile 500-600 hp lere ulasanlari var, gozumle gordum.. vth

http://www.youtube.com/watch?v=sOY76fn2ubs
istanbul'da kullanmak mantıksızdır. Alt devirlerde düşük tork sunduğu için sürücüsünün sinirini bozabilir. Drag yarışları için biçilmiş kaftandır. Aslında 106 gti sınıfında değil 206 veya 306 sınıfındadır. Ama madem karşılaştırılıyor, şöyle özetlenebilir; 106 gti, bolca konfor (deri koltuk, klima, sunroof vb.) ve harika yol tutuşla beraber ortalamanın biraz üzerinde bir performans (1.6 120 bg'lik motoru, 206 ve 307'de de kullanılan 110bg'lik motorun elden geçirilmiş halidir) ve ucuz modifiye parçası sunar (citroen saxo vts ile aynı olduğu için ortak üretim daha ucuza geliyor) Honda civic vti de konforludur fakat yol tutuş konusunda 106 gti'ın gerisinde kalır. Motoru teknoloji harikasıdır. Üst devirlere kadar biraz sıkıcı, 5500d/d'den sonra egzantriklerinin açısını değiştirerek daha fazla benzin yakan fakat çok daha fazla beygir gücü üreten bir motora sahiptir. Dikkatli dinlenirse motor sesinin değiştiği farkedilebilir. Modifiye konusunda çok çeşitli seçenekler olsa da, bu aracı modifiye etmek, cebinizi biraz fazla yakar. Ayrıca bilinenin aksine Honda, bu modeli diğer arabaları kadar sağlam ve dayanıklı üretmemiştir. 10-12 yılda ömrünü tamamlayacağı söylenir. iki arabanın da kesin öne çıkamadığı bellidir. Karar zevke kalır.
kullanılan vtec teknolojisi oldukça ileri seviyededir.

misal tam gaz kalkış yaptınız ve deviri sonuna kadar çevirdiniz, bir üst vitese geçtiniz. aaa bir de baktınız ki devir 5000 seviyesinde. yani eksantirik hâla ikinci kademede, hayvani güç modunda. sonra yine sonuna kadar devir çevirdiniz, bir daha vites büyüttünüz. tekrar aynı senaryo, hayvani güç modu. böylece siz de roket gibi hızlanmaya devam ediyorsunuz. nasıl zeka ama?
(bkz: vtec)
ayrıca bu araçların b20 motor modelli olanları vardir ki 9200 deviri hiç acımadan çevirir. seni de seviyoruz b20.
canım japonların üretmiş olduğu hondanın spor model aracıdır. 160 bg gücü 1.6 motordan elde eden modifiyeye en yatkın araçtır. dünya geneline bakıldığında modifiye aksesuarı en fazla bulunan araçtır. yapılan çeşitli modifikasyonlarla hayvani bg değerlerine ulaşabilen ve piyasada ki her spor otomobille kapıştırılan efsane honda modeli. seviyoruz seni vti.