bugün

yeni modeli, otomobil tasarıma yeni anlamlar katmıştır, fuarlardan caddelere fırlamış bir konsept gibi görünmektedir.

ancak 1.6 litre motorunun -şu an için- olmaması, ilk etapta beklenen pazar payına ulaşmasını zorlaştıracaktır.
(bkz: off offf)
bir araba bu kadar mı her şeyiyle mükemmel olur dediğim, hondanın tasarımı mükemmel otomobil harikası * * *
resimleri için :
http://www.honda.com.tr/o...allery&t=model_galeri
uzay gemisi tadında arabadır efendim.ayrıca (#508448)*
bugün gördüğüm, incelediğim, sürdüğüm ve dizlerimin üstüne çöktüğüm olmayan karizma için alınan arabalardan biri.

evet gerçekten de öyle; yok uzay gemisiymiş, yok tasarımı harikaymış: naaaah!

önce dış tasarıma bakalım... arabanın hiç de öyle fütüristlik bir tasarımı yok.
ön ızgarayla farları birleştirmeleri tasarımda bütünlük ilkesinden dolayı hoş gözükmekte.
http://img265.imageshack....sc01465bmcmegastar8sj.jpg
ama arabanın geneli böyle değil. arka taraf çok basık ve yukarı doğru giderken anlamsız bir eğim var. arka tarafta, arabayı standart hatchback modellerinden ayırmak için camla tümleşik bir "spoiler" var ve bunun hemen altında yine far+ızgara bütünleşik stop lambaları.
http://cars.blogs.ca/images/Honda_Civic_Type_R_3.jpg
ama olmamış arabanın arka tasarımı c4 veya mercedes c sport coupe daki kadar çekici değil aksine zaten küçük olan bagaj için daha da uzatılmamış ve basık kalmış.

bunun dışında çift egzoz çıkışı güzel ama yine arabanın tasarım bütünüyle ilgisi yok. çünkü oldukça yuvarlak ve fonksiyonel hatların kullanıldığı arabada sırf tasarımda farklılıkla dikkat çekmek için üçgen egzoz çıkışları kullanılmış. yine ön sis farları da üçgen egzozun bütünlüğü sağlanacak şekilde aynı ölçekte üçgen yapılmış.
http://www.motoring.co.za...nId=1828&fPicId=61561

[bilindiği gibi bir arabayı gösterişli yapmanın en basit yolu sis farları ve çift egzoz çıkışı, honda bu mantaliteyi kullanmış ama yenilikçi hiçbir şey getirmeden; bizim doğan görünümlü şahilerden birini alıp ön ızgarasını saydam yapıp, yamuk çift egzoz çıkışı ve aynı formatta sis farlarını düşünün: işte size concept doğan. tabi birde sanayide arkaya spoiler taktırdım mı? sport coupe diye sür anasını satıyım piyasaya.]

arabanın iç mekanını da eleştirmeden geçemeyeceğim ama türkiye de satılan tüm arabaların üçüncü dünya ülkelerine ihraç edilen siktir boktan modelleri olduğu gerçeğini göz önüne alırsak kısmen arabanın iç mekan kalitesi yüksek. ayrıca mp3 de çalabiliyor ve gerçekten güzel, fonksiyonel bir direksiyona sahip; tabi direksiyonda vites kulakçıklarının olması da ayrı bir orgazm konusu.
http://www.motoring.co.za...nId=1828&fPicId=61560
buraya kadar çok güzel ama çok karışık bir düzende çok fazla düğme var. ayrıca arabayı çalıştırmak için hem kontağı çevirmeli hem de porsche usulü soldaki kocaman kırmızı düğmeye basmalısınız. kardeşim ya kontak çevirt ya da düğmeye bastır ikisi birden olmaz.
ayrıca önceleri farklı olduğu için hoş gözükebilen "el freni sapı" bir süre sonra henüz yeni yeni erekte olmaya başlayan penis gibi geliyor insana doğrusu.
http://www.autoweb.hr/ima...s/20060924211152610_5.jpg
bu konuda çok affedersiniz kuku gördümü uyanan penis tasarımlı el freni sapı yerine örneğin renault megane daki gibi uçaklarda kullanılan sisteme benzer bir şeyler yapılsaymış daha iyi olurmuş.

1.8 motorla yakıt tüketimi ve performans kısmen iyi buna arabanın boş 1200 küsür kg olmasını da ekleyin. bagaj biraz küçük, arka kapıyı açmak için alışılageldik bir kapı tutamağı yok. bu yer arka kelebek camına saklanmış bu haliyle sanki yandan bakınca tek kapı gibi. "glassroof" denen ve artık yeni orta-alt sınıf arabalarda da görebileceğimiz cam tavan harika, sırf bu yüzden bile diğer rakiplerinden bir adım önde. en azından kasvet etkisi yok, yağmur damlalarının düşüşünü seyredebilirsiniz.

arabanın en büyük sorunu ise üreticiden kaynaklanmıyor. kodumun ülkesindeki kör tuttuğunu sikermiş vergi sistemi yüzünden abd de talebe arabası olan bu araç türkiye de uzay gemisi oluyor. 50.000 ytl nin üstündeki fiyatıyla aslıda yollarda çok da görebileceğimiz bir araba gibi gelmiyor bana.
bagaj hacmi sedan versiyonuna göre daha büyükmüş.japonlar yapıyo valla.
honda'nın robot yapmaya çalışırken yaptığını sandığım 4 tekerlekli bilimkurgu objesidir. minority report'taki lexus'u andırmıştır hep şahsıma, yurdum krolarında 4 kapılı versiyonları görülse de... ulan almayın be şerefsiz pezevenkler bari bu arabayı kirletmeyin. gidin pejo 207 falan alın kapılarını tepeye doğru açtırın, altına neon ışık gibi floresan taktırın allah allah ya... efendim sözün özü, honda'nın biraz daha pahalıya satmasını istediğim hededir.
hiçbir modelden alıntı yapmayan modeldir,kendine has bir stili vardır.
genel olarak fren sistemi sorunludur.. kısa mesafede durma konusunda yetenekli olmayan araçtır. verdiğiniz parayı karşılayabilecek bir araba değildir. motor verimi açısından sıkıntısı yoktur. iç konsol kullanışlıdır. bu seferde i-shift sanzuman işi bozmaktadır. önümüzdeki sene kasa yenileyecek olan araçtır. merakla bekliyoruz.
2008 modeline sahip olduğum araçtır ve birkaç kez uzun yol yaptıktan sonra daha bir aşık olduğumu söyleyebilirim. fren sistemi bozuk falan da değildir. i-shift olması yakıtta oldukça avantaj sağlamaktadır. bu araç hakkında söylenebilecek çok fazla söz var ama söyleyebileceğiniz en kötü şey diğer arabaları beğenmemenize yol açmasıdır. audi, mercedes, bmw birçok araba markasına binmiş olmakla beraber babamın lüks araç sayılan land rover'i ile oldukça fazla yol yapmışlığım vardır. iddalı ama doğru söylüyorum kesinlikle bu konforu bulamadım. dış tasarım zaten kendisine özgü ve diğer araçlara asla benzemiyor. dikkat çekmek deseniz o biçim. Eğer bütcenize uyuyor ise hiç düşünmeden direk almanızı tavsiye ederim.
hondanın dizel motoru koyarak da sattığı araba. sedana dizel koyma buna koy kafa iyi olsa gerek. gerçi japon dizellerden bişey bekleyen ölüden göt beklesin.
çok tipsiz bir arabadır.
2013 model 1.4 (aslında 1.33) sport versiyonunu bir aydır kullanıyorum. oncelikle sport modeli ile comfort modeli arasında en ciddi fark jantlar. Spor da 17" comfort da ise 16" jant var. ve bu büyük jant sport versiyona 0-100 km hizlanmada dezavantaj oluşturuyor. Bunun dışında bir diğer önemli nokta ise sport da 6 adet hoparlör var iken comfort da 4 adet var. dizel benzin farkına gelince ise eğer 4 sn daha çabuk hizlanmak için 12.000 tl vermek istiyorsanız dizeli tercih edebilirsiniz. ben dizel siparişi verip bir gün sonra vazgecmistim. şu anda araçta performans açısından tabi ki sıkıntı var ancak benzini bosverip 4bin devir civarında vites değiştirerek bir miktar performans artışı elde edilebilir. Ancak şu bir gerçek ki böyle tasarımı ve yol tutuşu olan arabanın 1.4 motor ile satılması kesinlikle Honda'nın değil tc'nin ayıbı. Bu arada 1200 km de ortalama yakıt tüketimi 6.9 lt.