bugün

Cinsel yönelimlerle ilgili yazılar okurken iyi ki erkek ve kadın bedeni ile ilgili bazen çok bazen az da olsa bir anatomi bilgim var diyorum. -Bir 3500 erkek üzerindeki denekle münasebeti olmuş seks işçisi Zelal olmasam da-

Kitap 1972 yılında yazılmış olduğu için yakın zamanda bilgi edinmeye çalıştığım sade'a dair bilgileri gördüm. Sadistçe veya mazoşistçe homoseksüel ilişkileri anlatıyordu. Kitabın yazarı guy hacquenghem 1988'de aids kaynaklı ölmüş, bu kitabı onun dilinden dinlemek daha faydalı anlayacağınız.

Homoseksüel bireylerin ergenlik çağında tıpkı heteroseksüellerin aynaya bakıp bedenlerini çevresindeki insanlara benzeyip benzemediğini karşılaştırması mevcut. Ergen homoseksüel birey bu ayna karşılaştırmasında kendisini aile içinde ya "maskülen" olarak belli edecekti ya da "feminen". Bunu türkçe olarak kabaca tabir etmek istersem ya "erkek fatma" olacaktı ya da "ibne berkecan".  Örnek verdiğim benzetmeler zamanla ruhsal yaşamda bastırılmış bilinçdışı bozukluk oluşturacak.

"Arzu ne eşcinsel ne de karşıcinseldir. Arzu, deleuze ve guattari'nin belirttiği gibi kendi kendine oluşur ve unsurları yalnızca sonradan fark edilebilirdir. Eşcinsel arzu, karşıcinsel arzu gibi arzu akışının nedensiz, planlı olmayan bir ayrımıdır; devamlı ve çok sesli bir akış içinde nedensiz donmuş bir yapı."

Okunmasını tavsiye ediyorum.