bugün

Yukarı Karabağ bölgesinde terör estiren silahlı Ermeni grupları, Rus ordusunun 366'ıncı birliğinin de desteğiyle bu bölgedeki Hocalı kentini 25 Şubat 1992 akşamı kuşatma altına aldı.

Savunmasız kente kolayca giren silahlı gruplar, birkaç saat içinde aralarında kadın ve çocukların da olduğu 613 kişiyi öldürdü. Daha sonra yapılan araştırmalar sırasında, öldürülenlerin bir bölümüne işkence yapıldığı da belirlendi.

Kentte birkaç gün süren katliam, talan, tecavüz gibi olaylardan sonra 487 kişi bölgeden yaralı olarak kurtulabilirken, 1275 kişi esir alındı. Bunlardan 150'sinin akıbeti halen bilinmiyor.

Konuya ilişkin açılan soruşturmalarda olaylarda sorumluluğu olan Ermeni ve Rus subaylarının isimleri belirlendi. Rusya, Ermenistan ve Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'da ikamet ettikleri ifade edilen bu kişiler hakkında uluslararası düzeyde herhangi bir yasal süreç halen başlatılamadı.
Amerikalı gazeteci Thomas Goltz, Amerika Azerbaycan Derneği tarafından Washington da, Kongre binasında düzenlenen bir toplantıda Hocalı katliamını anlattı. 1992 yılı Şubat ayında Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde Ruslar tarafından desteklenen Ermeni kuvvetleri 800 kişiyi öldürmüş, yaklaşık 1 milyon kişi de bölgeyi terketmek zorunda kalmıştı. Konuşmasına petrol şirketlerinden ya da Azeri lobisinden para almadığını söyleyerek başlayan Goltz, Hocalıda olanları Ermenistan hükümetinin hala inkar ettiğini söylerken şöyle dedi.

Azerbaycan cumhurbaşkanının danışmanı Vafa Gulizade 26 Şubat 1992 geceyarısı telefonda sorularımı yanıtladı ve bir katliam olduğunu söyledi. Nerede olduğunu sordum, Hocalı kentinde dedi ve telefonu kapattı. Hocalı da daha önce bulunmuştum. O zaman kente ulaşmanın tek yolu helikopterleydi çünkü diğer yollar Ermeniler tarafından kapatılmıştı. Havaalanında güvenlik görevlisi Ali Hacayev le karşılaştım. Memleketi olan Hocalı da durumun ne olduğunu sordum, o da 'gidip görelim, neler olduğunu gözlerinle görüp doğruyu yaz' dedi. Hacayev le yola çıktık. Son 3 aydır Ermenilerin bölgedeki pek çok kenti ele geçirdiğini, Azerilerin elinde Hocalı ve Şuşa nın kaldığını, aradaki yolun da kesildiğini öğrendim. Hacayev Bakü tarafından aldatıldıklarını düşünüyordu, bunu yazmamı istemedi ama öldüğü için söylediklerini açıkladım.

Goltz, Agdam a ulaştıklarında Hocalı dan kaçan yüzlerce kişiyle karşılaştıklarını söyledi, "Önce hayatta kalanların anlattıklarına inanmakta güçlük çektik. Ermeniler kenti çevirerek bir ültimatomla halka ya kenti terketmelerini ya da öleceklerini söylemişlerdi. Son gün olanların detayları çok ürkütücüydü. Baküye helikopter göndermesi için haber verilmiş ancak Azerbaycan hükümeti hiçbir şey yapmamıştı. 25 Şubat 1992 gecesi Ermeniler kenti 3 yerden sarmış, küçük bir yol açık bırakılmış ve buradan kaçanlar olmuştu."

Ermeni ateşi altında kaçarak Karabağ yakınlarına ulaşanların yeniden ateş altında kaldığını söyleyen Goltz, sivillerin öldürüldüğünü söyledi. Goltz, yaklaşık bin kişinin öldüğü söylentilerine önce inanamadıklarını söyledi, ilk günün sonunda 500 e yakın insanın öldüğünü haber aldıklarını ve bu sayının kaybolanları içermediğini kaydetti. "Gördüklerimiz karşısında Reuters muhabiri Elif Kaban ve eşim Hicran donup kaldılar. Fotoğrafçı arkadaşım öyle etkilenmişti ki fotoğraf çekebilmesi için kendisini objelerin üzerine doğru itmem gerekiyordu. Cesetler, mezarlar, evet hepsi mide gerektiriyordu. Ama olanları anlatmak, dünyaya duyurmak gerekliydi. Hayatta kalanları bularak hemen orada neler dediklerini kaydettik. Bazı cesetleri tanımaya çalıştım ama yüzlerinden vurulanlar, tanınmayacak halde olanlar vardı. Bazılarının kafa derileri yüzülmüştü."

http://www.voanews.com/tu...2-02/a-2002-02-23-8-1.cfm
Oktay EKŞi
Ya Hocalı katliamı?..DÜN 26 Şubat idi. Yani Ermenilerin Azerbaycan da 1992 yılında yaptıkları Hocalı Katliamı nın 13 üncü yıldönümü...

Dünkü gazeteleri görmüşsünüzdür:

Hocalı katliamından söz eden ne bir haber ne de bir makale vardı.

Çünkü biz ulus olarak da eski olayları tazeleyip intikam üretmeyiz. Aynı nedenle olacak eğitim sistemimiz ;kin ve intikam; doğurabilecek bilgileri öğrencilerden saklar. Sonuçta, özellikle yurtdışına giden Türk çocukları, karşılarına ;Siz Ermenileri öldürdünüz; gibi bir suçlama çıktığı zaman apışır kalırlar. Yanıt dahi veremezler. Zannederler ki, Türk ulusu onlardan suçlarını saklamıştır.

Bu durum tarihi gerçekleri bilmeyen insanlarımızda suçluluk kompleksi yaratır. O yüzden yıllardır Ermeniler yayınladıkları kitaplarla, filmlerle, şarkılarla, hikáyelerle Türkleri20 nci asrın ilk ve en büyük katliamının suçlusu diye tanıtarak dünya kamuoyunu aleyhimize tahrik ediyor, çeşitli ülkelerin parlamentolarından ;Türkiyeyi suçlayan; kararlar çıkartıyor ama Türkiye bir şey yapmıyor. Daha doğrusu ;vızıltı; düzeyinde kalan birkaç itiraz sesi ile yetiniyor.

Hálá savunmadayız. Saldırıya hálá geçemedik.

Oysa 26 Şubat, Azerbaycan ın Karabağ bölgesini 1991 Eylül ünde işgal eden Ermenilerin Hocalı da yaptıkları katliamın 13üncü yıldönümü ise, bu gerçeği ortaya çıkartıp;

işte... Yüzlerce kadın, çocuk, yaşlı sivil Azerbaycanlının katili bunlardır diye bağırmak gerekir.

Gerçekten o gün Hocalı ya giren Ermeni ve Rus askerlerinin yaptığı katliam, vahşetin akıl almaz örnekleriyle, Hocalı sokaklarını kan gölüne çevirdi. Vusal Aliyev e göre kasabanın 3000 i aşan nüfusunun 613 ü o gece öldürüldü. Bu arada 106 kadın, 63 çocuk ve 70 ihtiyarın başları kesildi, gözleri çıkarıldı, derileri soyuldu. Hamile kadınlar süngüyle delik deşik edildi.

Bakın o vahşeti yaşayan ve sonra Beyrut a yerleşen Ermeni gazeteci Daud Kheyriyan, For the Sake of Cross (Haçın Hatırı için) isimli kitabında (Sayfa: 62-63) ne anlatıyor:

Gaflan denen ve ölülerin yakılmasıyla görevli Ermeni grup, Hocalı nın 1 kilometre batısında bir yere 2 Mart günü 100 Azeri ölüsünü getirip yığdı. Son kamyonda 10 yaşında bir kız çocuğu gördüm. Başından ve elinden yaralıydı. Yüzü morarmıştı. Soğuğa, açlığa ve yaralarına rağmen hálá yaşıyordu. Çok az nefes alabiliyordu. Gözlerini ölüm korkusu sarmıştı. O sırada Tigranyan isimli bir asker onu tuttuğu gibi öteki cesetlerin üstüne fırlattı. Sonra tüm cesetleri yaktılar. Bana sanki yanmakta olan ölü bedenler arasından bir çığlık işittim gibi geldi. Yapabileceğim bir şey yoktu. Ben Şuşa ya döndüm. Onlar Haç ın hatırı için savaşa devam ettiler.

Doğrusu merak ediyoruz... Türkiye nin ve Azerbaycan ın Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ndeki parlamenterleri, Hocalı da Ermeniler tarafından yapılan katliamın kınanmasını ne zaman isteyecekler? Azerbaycanlılar, Avrupa insan Hakları Mahkemesi ne ne zaman başvurup da haklarını arayacaklar?

http://webarsiv.hurriyet.....tr/2005/02/27/605976.asp
adı geçen tarihte ermeni militanların gerşekleştirdiği katliamdır. +18 diyelim önce
http://www.youtube.com/wa...p;mode=related&search=

sonra sözlük içinde verilebilecek onlarca bakınız var olması gerekiyor burada ama artık gerek duymuyorum bile.
marjinal takılıp ortam yapmak için "ben muhalifim heyo" tribine giren, velakin malum konular açılınca ad hominem manyağına dönen bir takım salyası akmışın gözüne gözüne sokulması gereken, ermenistan aleyhinde o çok sevip saydıkları avrupa insan hakları mahkemesin'de hakkında hala görülmemiş(!)* bir dava bulunan hayvanlık.

edit: pardon insanlık diyim, malum ermeniymiş bazıları ya... alt tarafı bir kaç "hayvan" ölmüş, noolcak dimi! yeniden ürer oradakiler olur biter, hem özgür ve hümanist ermenistanın şanlı ordusuna laf etmek benim gibi bi "hayvana" mı kalmış! ****
türkiye'de ermenilerin kötü olan kısmına * * karşı duyulan nefretin en büyük nedenlerinden biridir. ama bu nefrete, "ermeni ırkına karşı yapılan bir faşizm göstergesi" gibi yanlış bir değerlendirme ile bakılmaktadır.

"asala" ve "hocalı" kelimelerinin insanlığa ne gibi değerler kattığı takdire şayandır.(!)
katliamda adı geçen ermenilerin yurdumuz toprakları üzerinde yaşayan ve her biri türkiye cumhuriyeti'nin birer parçası olan ermeni asıllı vatandaşlarımızla hiçbir ilgisi yok.

örnek vermek gerekirse; türkiye cumhuriyeti vatandaşı hrant dink.

(bkz: hepimiz ermeniyiz)

o değil de;

ne soluduğunuzu bilin!
bugün yıldönümü. 'hepsi ermeni' olanların gözü aydın, bu sizin ve sizin gibi düşünenlerin zaferlerinden örnektir. aynı anda bu kadar kişiyi katletmek bir başarıdır. yanlış anlamayın bu katliamı kötü ermeniler yapmıştı..
azerbaycan'ın karabağ bölgesinde şirin bir türk kasabası. 26 Şubat 1992 yılında, yani bundan çok değil, sadece 15 yıl önce burada, bütün dünyanın gözü önünde utanç verici bir soykırım gerçekleştiriliyor. tabii ki baş rolde, her zaman olduğu gibi yine ermeniler; tıpkı 1796 yılında ruslarla ittifak kurarak ve bölgenin sivil halkını katlederek azerbaycan'ın derbent bölgesinin ruslar'ın eline geçmesini sağlamaları gibi; tıpkı aynı yöntemlerle erivan'ın ruslar tarafından işgal etmelerini sağladıkları gibi; 1862 ve 1895 de eytun'da,1890 da erzurum'da ve kumkapı'da,1892 de merzifon, kayseri ve yozgat'da,1894 ve 1904 yıllarında sason'da,1895 , 1896 ve1915 yıllarında van'da ve 1909 yılında ise adana'da yaptıkları gibi; yaktılar, yıktılar, öldürdüler. kadın, çocuk, sivil, masum insan demeden! hiç acımadan!.... oldürdüler!... oldürdüler!...*
halil berktay,murat belge,yıldırım türker,ece temelkuran,etyen mahçupyan,taner akçam ve
elif şafak'ın hakkında ne düşündüklerini merak ettiğim soykırım provası gibi katliam.

ekleme: bu girişim kötülenmiş. hiç kimse yazdıklarımı beğenmek zorunda değil
kaldı ki yazdıkları genelde kötü oylar alan, maamafih hiç bir şekilde bunu
sorgulamayı aklına dahi getirmeyen bendenizin bu kez aklı karışmış durumdadır
zira; hocalı katliamı bir katliam değil midir? adeta bir soykırım provası
niteliği taşımamakta mıdır? sözde,evet sözde ermeni soykırımının tanınması
yolunda ellerinden geleni ardına koymayan adı geçen zevat tüm dünyanın gözü
önünde,tam da iletişim çağında cereyan eden bu katliama neden göz ve kulaklarını daha doğrusu vicdanlarını kapamaktadırlar? bunun merak edilmesinden tabii ne olabilir? o halde bu entriyi kötülemek hangi akli,
objektif ve vicdani gerekçeye dayanmaktadır? biraz akıl ve vicdan be!

ekleme 2: akıl ve vicdan uzaklara gitmiş. yazık.

ekleme 3: akıl ve vicdan gidince utanmazlık ve pespayelik onların yerini almış.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.