bugün

bu işin erkeği kızı yoktur. eğer karşılıklıysa zaten hisler buna takılmak aşırı gereksiz.
Bağnaz mıdır değil midir bilmem ama doğası gereği davranan kızdır.
bunun bağnazlıkla hiçbir ilgisi yok, ama ilk adımın erkekten gelmesi birçok açıdan iyidir. çünkü erkeğin reddedilmesi genel geçer kültür tarafından anormal karşılanmaz; dolayısıyla er kişide reddedilmiş olmaktan kaynaklanabilecek derin bir psikolojik hasar oluşmaz. yani erkekliği zedelenmez. bilakis birşeyler kazanır, öğreticidir. çünkü teklif edip reddeden erkek avcıdır, çapkındır, kazanır ve kaybeder ama en önemlisi bunlarla yaşamayı bilendir. bir anlamda ilk adımı atan erkek "bak ben senin için egomdan vazgeçiyorum, risk alıyorum, çünkü sen istenmeye değer bir kadınsın" mesajı vermiş olur.

başka bir klasik rol modeli de erkeğin sahip çıkma ve koruma özelliğidir. yanlış anlaşılmasın, elbette bir ilişki başlar başlamaz her iki taraf da birbirine sahip çıkacak ve birbirini koruyacak, buna şüphe yok, aksi takdirde ne anladık o ilişkiden? ama buradaki sahip çıkma daha ziyade sembolik bir şey; bir anlamda artık günümüzde adından pek söz edilmeyen şu "centilmenlik" gereği oluşmuş bir çeşit görgü kuralıdır. tıpkı bütün diğer görgü kuralları gibi mantık falan yok burada. yoksa mantık ararsanız çıkmaza girersiniz, şöyle tarif edelim:

ilk adımı atan erkek ne yapmış olur? bildiğin kendini kadına "sunmuş" olur, yani kendisini kadının seçimine teslim etmiş olur. bunun arkasından kadın bu sunumu beğenirse bunu kendi "vücudunu sunarak" gösterir; hemen ateşli sevişme sahnesi hayal etmeyin, elini uzatmak da sembolik olarak vücudunu sunmaktır. peki şimdi tersi durumu hayal edelim; kadın gidip erkeğe teklif edince kendini sunmuş oldu. erkek ne yapacak şimdi? bu sunuma nasıl karşılık verecek? işler karışır; roller karışır, kadın gereksiz psikolojik ve sosyal riske girer, onu bırak, içten içe beklediği o istenen, arzulanan ya da sahiplenilen, kısaca "değer verilen" kadın olma ihtiyacı tatmin edilmez. bunlar yine uygar ortamlarda olacak olanlar; bir de bazı ortamlarda ilk adımı atan kadına en hafif tabirle "hafif" denir. hele bir de reddedilirse bildiğin kalıcı biçimde hırpalanmış olur.

erkeğin red yemesi onun için öğretici olur dedik, ama aynı şey kadın için geçerli değildir; ne öğrenecek kadın? damacanaya bile sulanan bir cins tarafından istenmemiş olmak acaba bir kadına ne öğretmiş olabilir, damacanadan daha beter olduğunu mu? erkek için de zor: erkek olarak kendinizi şu iki ihtimal içinde kurgulayın: birinci mizansen, bir kadına onunla ilgilendiğinizi lisan-ı münasip ile anlattınız ve reddedildiniz. ikinci mizansen, bir kadın size geldi ve sizinle ilgilendiğini söyledi, ama siz karşılık vermek istemediniz, bunu nasıl söyleyeceksiniz? gördüğünüz gibi birinci mizansenin sonunda bir soru bile yok iken, ikinci mizansen sizi terletti. çünkü insan kültürlerinin bize verdiği güzel ve kullanışlı bir sosyal mekanizma vardır: kadın reddettikten sonra açıklama yapmak hatta kibar olmak zorunda bile değildir. oysa erkek bir kadını reddediyorsa ufak çaplı bir kompozisyon yazmak ve bunu yaparken kılı kırk yarmak zorundadır, aksi takdirde bildiğin öküz olur.

işte bu büyük ve kolay avantajlardan yararlanabilmek için ilk açılanın erkek olması iyidir. doğru olduğu için değil, kolay olduğu için.
Birkaç osmanlıca kelime kullanayım da saçma sapan bir konuda satır satır saçmaladığım belli olmasın temalı bir yazıya konu olmuş fakat bu konu dışında yüz elli tane genellemesi yapılmış kızlardır.

Edit: ya şu amk salağına neden prim veriyorsunuz, hoff.
Sayfa sayfa yazmışsınız eyvallah ama

(bkz: Hoşlanma adımı nedir amk)
Did you mean:
ilk adımı erkek atmalı diyen bağnaz kızlar.
Bu düşüncenin yerleşmesine neden olan unsur, erkek zihniyetidir.

istisnaları olsa da, birçok eril, duygusunu dile getiren, hoşlandığını, etkilendiğini, tanımak ve yakınlaşmak istediğini söyleyen kadına, tabiri caizse " hafif meşrep" gözüyle bakar ve bu cesur ve içten itirafı günü geldiğinde çirkinleşmek için kullanır ne yazık ki.
Özellikle bizim gibi, duygunun itibar görmediği, eğitimi zayıf, algısı saplantılı toplumlarda durum budur.

Hissettiği duygudan dolayı, en ufak bir tatsızlıkta cezalandırılacağına inanan kadın, kendini korumaya alır.
Yüreğine taş basarak susar.
Bunun nedeni sizlersiniz beyler, başka neden aramayın!
bunun bağnazlıkla alakası yok. kızlar ayak yapıyor adım çıkar damga yerim diye. aynısı erkekte de geçerli kızlarla konuşuyorum aram iyi diye lafımı ediyorlar adımı çıkardılar bilen hiçbir kız pas vermiyor.

valla en açık konuşkan kız bile ayak yapıyor utangaç ayağına yatıyor. görsen hacı emminin kızı. ama gerçekten ifrit olup gıcık duyduğum konu yaramı deştiniz . kız hoşlanıyor mu hoşlanmıyor mu hoşlanıyor karşılık vermiyor ya da tersliyip deneyen bile var.

mesela biri hoşlanıyordu ama bana kardeşim felan demeye başladı sonra aşkıma evrildi. ama yobaz bağnazda var hatta o modern görüntüsünün altında. hislerimle açılırım ya kabul edersin ya da teşekkür edersin bana uygun değilsin dersin. ama terslemeler bağırma çağırma e son moda ifşa. oh olsun yanlızlıktan ölün.
Kızlar işaret fişeği atar selektör çakar erkek anlar ve adım atar durum bu.
Kızların adım atması zordur ancak araya birilerini sokabilirler.

Bu sürecin hızlanması için rekabet gerekir ortamda başka bir kız var ise ve onun ilgisini hissetmiş ise kızımız deli cesareti ile herkesin içinde gelip tanışmak isteyebilir.

Evet bunlar hep tecrübe ehehe.
Seviyorsan söyle her iki cins içinde geçerli, dünyaya bir kez geliyoruz.
ben amerika'dayım. burada ilk adımı kadınlar atıyor. her zaman kadın erkeğe geliyor.
Bağnazlık değil. Bu böyle gelmiş böyle de gitmeli. Crack whore (çatlak hafif karı babından diyorum) intibası bırakmanın alemi yok.
Ulan ülke alev alev milletin derdine bak. Te allam. Bı buton vardı hani derdini seveyim butonu. işte ona basıyorum şimdi sayın yazan.

Tanım: daha hayatın çok başında, ikili ilişkileri cozememis minik bı yazar tespiti.
Şu zamanda savcılığa verilme ihtimalimiz olduğu için erkekler olarak ilk adımı atmaktan korkuyoruz ki her an tacizci diye linç yeme olasılığımız yüksek.

Genelleme yapmak istemem ama çoğunluğu hem neden mutlu değilim diyor, hem de önüne geleni reddediyor.

Genellikle kızlar isteyince olan bir şey bu.
Ben bağnazım sanırım.
Açıkçası bir kızın erkeğe gidip ifade etmesi çok sakıncalı. Zira zeten azgın bir tene olan ve kendini çok hayvanı şekilde tatmin Eden varlığa bildiğiniz kendinizi ona kurban etmekten farksız.
Özellikle üniversite falan ortamında olsa da iki kız keyfimize baksak mantığını çoğu kabul eder. Kızımız da hayaller falan kurup söylediği an sizin kurda kuzuyu emanet etmek değil aksine kurdun ağzını açıp boynunu koymak gibidir.
Ben inanmıyorum 20 yaşında beyni sulu gezen erkeğin kendisine teklif eden Bir kızı mutlu edecek idare edecek evlenecek. Kızın iflahinı kurutmazsa neyim.
Sakın kızlar bir erkek olarak diyorum. Gidip öyle kendinizi kurban etmeyin değmez. Ha ben istediğime veririm benim mezhebim de kalbimde kervansaray gibi...
Bilemem.
Zira sizin için mücadele eden erkekler önemli. Sizin için çaba gösteren aynı zamanda işinde ailesinde bir konumu elde etmeye ilerlemeye çalışan erkekler olmalı. iki bira alıp sizi eve götürüyorsa. Sizden de bir şey olmaz.
Saygılar.
kızlar da adım atabilir, daha çok adım atmadan önce değer mi diye düşünmesi..
xd

görsel
ülkemizde geçerli olan durum. genelde erkeklerden adım atması beklenir fakat erkek de çekingen ise geçmiş olsun.

ama şöyle bir durum daha var maalesef. ilk adımı kız atarsa kız hakkında ileri geri saçma düşünceler ortaya atılabiliyor. bu sebepten kız kişisi ilk adımı atmaktan çoğu zaman geri duruyor.
ilk mesaji seven atar, imkansız değildir, bizzat yaşamıştır.
Ben sinyali veririm gelirse benimdir gelmezse kendi bilir.
ilgimi çeken herkese ilk adımı ben attım.
bu kontrol manyaklığımdan ve güvensizliğimden gelen bir tavır belki, bilmiyorum, ama yapmak isteyen yapıyor.

aynı oranda reddedilişin, beğenilmeyişin de çok oluyor. ona da çaremiz yok.
belki kadınlar bundan çekiniyordur.
Yetiştirilme biçimi, kültürel yapı, özgüvensizlik sonucu böyle düşünene, bağnaz diyerek de abartılı bir küçümseye maruz bırakılmayı haketmeyen kızlardır. Bugüne kadar hoşlandığım tüm erkeklere ilk adımı da 10. adımı da ben attım, sonradan beğenmediysem de ben geri adım attım. Özgüven, ne istediğini bilme ve iletişim kurabilme çok önemli şeyler.