bugün

En doğrusunu yapan seçmendir günümüzde iktidara gelen ülkeyi soymaya yükünü tutmaya çalışmaktadır. halkın sorunlarından başka her şeyle ilgilenirler. Sadece iktidara gelenler değil devlete kapağı atan çoğu politikacı yapar bunları.
dolaylı yoldan iktidar partisine oy veren kişidir.
akpli değilim ama artık chplide olamıyorum. en son secımde oy verirken içim ezildi. sırf ideolojim yüzünden vermek zorunda kalmak beni üzdü.evet gerçekten üzdü.önümüzdeki seçimlerde hiçbir partiye oy vermeyen seçmen grubunda yer alacağım.
oyunu verdikten pişman olacağını bilen seçmen.
bir oy bile olsa sorumluluğunun ağır olduğunun farkındaki seçmendir. veya sadece oy verilebilecek kadar düzgün görmüyordur hiçbir partiyi.
kendi düşüncelerine uygun hiçbir parti yoktur.
seçimleri boykot eden seçmendir. *
(bkz: tarafı olmayan bertaraf olur)
rotası olmayan gemidir. oy kullanmak bir haktır ve her hak beraberinde sorumluluk getirir.
seçmeyen'dir.
alayına isyan diyen seçmendir.
chp'mi ? akp'mi ? mhp'mi ? bdp'mi ? tkp'mi ? hiçbir parti yaptıklarıyla oy haketmiyorken , kime verelim ?
genelde merkezde yer alan ve aslında apolitik de olmayan ama ülke çıkarına faydalı bir oluşum görmediği için de kötülerin arasından hiçbirini seçmek istemeyen seçmendir. bu seçmenler belki de en tutarlı siyasi grupturlar. neticede bütün büyük partiler gayri milli çıkarlara hizmet ettiğinden hiçbirine rey vermeyerek içini rahatlatıyorlardır.
sandığa hiç gitmemesi gereken seçmendir. eğer ceza yemiyeyim mantığıyla sandığa kadar gidip boş oy atıyorsa memlekete iyilik değil kötülük yapıyordur. çünkü her boş pusula iktidar için ekstra 1 oy demek.
biresel hakkının farkında olan seçmendir. koyun psikolojisine sahip mallardan değillerdir, gerçekten okuyup yorum yapabilme, vatandaş olarak hakkının farkında olandır. zaten gündemi tarafsız takip eden birisinin oy kullanması daha zordur kanımca, ama biz olaya takım tutmak gibi baktığımız için.
aralarında şahsımın da bulunduğu kesimdir. çok da memnunum, boş vermeyin akpye gidiyor diye hayatımda duyduğum en salak önermeye de kulak asmam. arkadaşım oy verecek parti görmüyorum, o gelmesin, bu gelmesin demiyorum hepsi aynı bok çünkü, kim gelirse gelsin en fazla akp kadar iş yapacak, onlar da yiyecek, talan edecek, bir tane parti seçimden önce programını politikasını sunmuyor, neyine oy vereyim, iktidara gelirsek işsizliği bitireceğiz diye aptalca ve ilkokul çocuklarını kandırmaya yönelik söylemlere mi (kılıçdaroğlu), idamı kaldıran meclise gidip oy kullanan, sonra da mitingde millete ip fırlatana mı (bahçeli) oy vereyim, yoksa kadrolaşmanın en kralını uygulayan akpyemi? vermiyorum adam gibi bir parti çıkana kadar da vermeyeceğim.
bilgi/birikim düzeyi, genelde, yüksek olan seçmendir. o sandığa gidip, bir ümitle oy kullanan seçmenler, sadece bir defa oy kullanmasalar, bu davranışın ne kadar büyük bir yankı oluşturacağını görürler. ama işte, böyle gelmiş böyle gider, mantığı olunca yapamıyorlar. misal son anayasa referandumunda yüzde 42 hayır çıkmıştı. o yüzde 42 sandığa gitmeseydi, sandığa gitmeyen yüzde 20 küsürlük kitle gibi, referandum iptal edilecekti. gittiler ve sonuç ortada.
Aklını kullanan seçmen davranışı .
ülkede siyasetten anlayan az sayıda ki kişilerdendir.
elini, vicdanını, pisliğe bulaştırmamak isteyen protest şeçmen.
siyasetin cep doldurmak anlamına geldiğini öğrenmiş ve kimin cebini doldursak bu sefer diye düşünmekten kendisini kurtarmış seçmen davranışıdır.
'karnım doysun gerisinin koy götüne' seçmenidir.

oy vermiyorsan eleştirme hakkın da yok.

senin gibi suya sabuna dokunmayan tipler yüzünden bu haldeyiz.

2011 genel seçimlerinde oy kullanmayan seçmen sayısı: 6.451.679 kişi.

bu sayı mhp nin aldığı oyların üzerinde.

bu vatandaşların sadece yarısı bir partiye yüklenseydi akp bu kadar şımaramayacaktı.

http://www.ysk.gov.tr/ysk...lar/2011Pdf/2011-1070.pdf
yanlış yapan seçmendir, ülke olarak çok zor bir dönemden geçmekteyiz, dümende olan kaptanımız r.t erdoğan beyefendi en az bir dönem daha bu göreve devam etmelidir, ülke düzlüğe çıkınca istemeyen oy vermeye bilir.

barış iklimi hakim olduğunda, ekonomi düzeldiğinde zaten başka partiye oy vermeyi kimse istemeyecektir.
Bilinclendirilmesi gereken secmendir.
hiçbir partinin ideolojisini beğenmiyor olabilir. sonuçta kimseyi seçmemek de bir seçimdir.
güncel Önemli Başlıklar