bugün

muz cumhuriyetinde gerçek olan olay. hayatı boyunca bir baltaya sap olamayan ne kadar karaktersiz, haysiyetsiz, şerefsiz varsa muz cumhuriyetinde polis olurlar.
torpilin ne kadar etkili olduğunun kanıtlarıdır.

edit: eksi verenlerden görüyoruz ki yarası olup gocunan yazarlarımız var.
büyük ölçüde doğru önermedir. hayatta aradığını yakalayamamış birçok insanın çıkış kapısıdır zira polislik. bu insanların son tercihi bu olduğundan ötürü, çok da bayıla bayıla yapmıyorlar mesleklerini elbette.

bunu yıllardır görüyoruz. yok yere şiddetli müdahalelere maruz kalan işçiler, öğrenciler, sporseverler, vatandaşlar var. son olarak geçen günlerden izmir karabağlar mahallesinde polisin üzerine sandalye ile gelen kişiyi silahla vurarak infaz edişi vardır mesela. bunada akıl yoksunu birsürü denyo, "iyi olmuş, devlete polise karşı gelmesin kimse.." falan gibi yorumlar yapmıştır. ulan siz allah mısınız?

birde götünüz sıkışınca polisi ararsınız muhabbeti var. acaba bunuda söyleyemeseniz ne yapacaksınız yarın bigün merak ediyorum. sizin gibiler koruyacağına herkesi allah korusun, geriside hikaye.

bunun yanındaaa, entry'min başında büyük ölçüde dediğimi hatırlatırım. elbette polis teşkilatıda bünyesinde delikanlı adamlar, iyi insanlar barındırmaktadır, ama bunlar azınlıktır ne yazıkki.
Etrafımdaki Fen-Edebiyat mezunlarının hepsinin polis olduğunu düşündüğümde fakulteye yapılan bir hakaret gibi geldi.
hiçbir şey olamazsam polis olurum mantığı yüzündendir.
düz memurun beline silah verip "polis" sıfatı yükleyen devletin, hükümetin, sistemin suçudur.
hiçbir işe yaramayan insanlarla yüz göz olma durumudur.

polisi çevik kuvvetten ibaret sanan dar kafalılar varsın öyle bilsin.
420 başvuru yapıp hiçbirinden cevap alamayan üniversite mezunu kardeşlerimizin de dahil olduğu gruptur.
onlara söyleyebileceğim söz sizi o hale düşürenler utansın sen ezilme hiç evlat.
bir de bunlara 4 sene üniversite okudun bir de polis mi olacaksın derler ki, cevap veremez bu kardeşlerimiz.
(bkz: diskalifiye eleman)
hiç sıkıştığım zaman polisi çağırdığımı hatırlamıyorum, zira tinercilerle kapıştığımda da kendi kendime halletmiştim işimi, polislerin yüzde 90ı şerefsizdir, çünkü adam devletin gücünü şahsi çıkarları için kullanıyor itirazı olan çıksın, normalde vatandaşın polisi görünce rahatlaması gerekiyor ama ben hayatımda hiç suça bulaşmadığım halde nedense gereksiz bir gerilim içerisine giriyorum, neden çünkü soğuk adamlar ve medyadan ne bok yediklerini gayet rahat görebiliyoruz, ki gördüklerimiz çok az bir kısmı, karakollarda kadınlara nasıl tecavüz ettiklerini zaten anlatmaya gerek bile yok, geri kalan iyi polislere de yapacak bişey yok arkadaşlarının bok yemelerine kendileri de bu çarkın içinde aynı muameleden nasibini almaktadırlar.
umarım artık öyle değildir. yükselen maaşlarıyla biraz daha seçici olabilirler. ama pantolonun arka cebine sığabilen bi kitapları vardı teorik eğitimlerini oradan görüyorlardı. kuzenimde o kitabı görünce şok olmuştum.
polisin milleti koruması görevidir ancak polisi hiçe saymakta millete iş olmuştur madem polisten medet umuyorsunuz o zaman onunda haklarını savunmasına kendisini korumasına her türlü fedakarlığın yapılmasına kadar herşeyi sayabiliriz polisi 2.plana atan zihniyetler baskı kurdukça polisten yardım isteyen zihniyettende pek bişey beklenmemeli ben bir polis çocuğuyum ve o adamların ne zorluk çektiğinide biliyorum bir adamı karalamak o kadar kolay ki bu ülkede ancak yazmakla yetinmemeniz gerekir genelleme yapmak doğru değildir polise askere laf yapan bu zihniyetlere milletin başına geçip herkese kan akıttıran şerefsizlerede karşı çıkmalıdır kolay yoldan gitmemelidir adam olmalı vatanına sözlükten zırvalarla katkı sağlamamalıdır evet sizsiniz yüce TÜRK gençliği bu kadar basitsiniz.
haklısınız aslında haklısınız...

bu şahısların 'hepsi' ipe sapa gelmez, cahil, bidon kafalı..zaten çogu da okumaz yazmaz. içlerinden hiçbiri 4 sene boyunca uzmanlasacagı alanlarda günlerce makaleler yazmakla ugrasmazlar. kpds de A derecesıne sahıp 2 yabancı dilleri de yoktur. hukukcu olmayacakları halde hukuk üniversitesinde okuyan bir ögrencı kadar da hukuk görmezler. normal bir üniversite ögrencısınden farklı olarak kendı dalı dısında sosyolojı, fizik, iktisat gibi çok farklı dallarda dersler alıp bu yönlerde de nıtelıklı yetısmezler zaten. ha bide bu vasıfız adamlar kitap bile okumazlar. Ne küba krizini, ne arf teoremini, ne Thomass Mann'ı, Hediegger'i, Cemil Meriç'i,Kemal Tahir'i, James Joyce'u,ne Nablus hezimetini, Hattuşaş'ı, ne Vivaldiyi, raskolnikovu ne Che'yi bilirler. Öğrencilik hayatı bitince de üniformayı giydikten sonra şucu bucu diye ötekileştirilmeli tabii ki. Nede olsa onlar her cesit teror tehdidinde kalkan diye otobusler dolusunca ortaya surulen duygusuz, insan vasfından uzak, mavi giysili insanlar. Evet, hepsi böyle bunların..ileri Demokrasiye sahip ülkemin, cahil, faşist, katil polisleri hepsi.

önyargılarınız da genellemeleriniz de yerin dibine batsın..
Genelleme yapmamakla birlikte;
zaten polisler işe yaramaz adamlardır haliyle yerine gelecek insanlarda polis oluyorlar.Tabi bunun yanında ülkemizde kolay yoldan polis olmak gerçeğini de unutmamak gerekir.
önceleri hicbirsey olmazsan öğretmen olursun diyen nesilden adam olamazsan polis ol demeye gelindi.
Polislerinde bir işe yaradığı söylenmez. doğrudur yani.
polislerden nefret etme sebebidir. zaten üniversite sınavında iyi puan yapamayanlar direkt polis oluyor.
ağır ama doğru tespit maalesef , ne kadar hayatta aradığını bulamamış yada arama zahmetine bile giremeyecek arasada bulamayacak eleman varsa polis olmasıyla ortaya çıkmıştır.
en dusuk maas 2500 lıradır. hıcbır ıse yaramasanda olur. daha bı guzel olur hatta. yarıyorsunda ne oluyor.
geçen gün çıkan haberle doğruladığım önermedir. haberin konusu ise:
"yaşanan kazada danimarkalı tursitlerle anlaşamayan türk polisinin dramı".

ulan çoğunuz (bkz: bak genelleme yapmıyorum) evet çoğunuz götünüzün üstünde fındık kırıyor. yine çoğunuzun götü göbeği rahatlıktan koskocaman. ulan ayı bir koş o götü göbeği erit. git bi lisan öğren bak nasıl rezil olduk turiste.

etrafta "arkadaşlar ingilizce bilen var mı? " demeye utanmıyor musun ?
en azından günümüzde polis olanların ekseriyeti için doğru olan önermedir.

-okumaya devam edecek misin kardeşim?

-yok abi polis olacağım ben.

bu gibi diyaloglara defalarca girmişliğim vardır. evet, çok merak ederim çevremdeki sübyanların okuyup okumayacağını...
bir işe yarayıp yaramamanın okumakla ölçülmesi saçmalık. 2 üniversite bitirip iş bulamayıp, ailesine yük olmaktan başka bir boka yaramayan insanları da düşünürsek, polis olanların kendine bir faydası vardır en azından.

günümüz polislerini ben de sevmem ama şu da bir gerçek ki bir boka yaramayıp 30 yaşına kadar ortalıkta dolanan gençler, polislerden çok daha fazla. o yüzden bu tür gençler polise bok atıp kendilerini rahatlatmaya çalışmamalı boşuna.
iş bulamayan kıytırık işe yaramaz üniversite mezunlarıyla muhatap olduğunuzda daha rahat anlayacağınız durumdur. hepsi atanamadığı, iş bulamadığı halde polis olacağına o kadar emin ki. e bir bildikleri de var mutlaka, olunuyor. biz de bunlara emanet oluyoruz sonra, hırsız gelip evde fink atıyor, tinerci gelip ankara' nın ortasında götümüzü çiziyor, parklara oturmaya korkuluyor falan.
sağda solda halka ateş etmeyi , gaz bombası atmayı , joplamayı , 15 kişi toplanıp bir adamcağızı suçu her ne olursa olsun ağzını burnunu kırmanın meşru olan yolu olmuştur günümüzde. bunları yaptıklarında bir işe yaradıklarını sanıyorlar. ne güzeldir.
üniversite okuyupda hiç bir şey olamayınca polislik sınavına insan grubudur.