bugün

bulunduğu topluluğun ilerlemesi için herhangi bir hedefi olmayan, suya sabuna dokunmayan içi geçmiş insandır.
zor zamanlarda hayatın yıpratıcı etkisiyle insanlığı erezyona uğramış ve kendini yok olmaktan korumak için kabuğuna çekilmiş insandır. (bkz: kendimden biliyorum)
(bkz: duz adam)
bitsede gitsek, akşam olsada yatsak, ölsekte kurtulsak felsefesiyle yaşayan insan.
bos insandir..aslinda cok buyuk idaasi vardir ama herkez anlayamaz iste.. ruhsuz olmalarinin nedeniyse cok onceden ruhlarini seytana satmis olmalarindan dolayi gelir .
hem hiç bir iddiası olmayan hem de ruhsuz insan bulmak samanlıkta iğneyi göte kaçırmak gibidir. dolayısıyla mumla arasan karanlıkta daha iyi. insan yavrusu bunlar. ama hayat biraz üstlerine gitmiş. zorlamış zorladıkça düşmüşler düştükçe küçülmüş ruhları. en sonunda kabından pıt diye düşüp yok olmuş.

yine de ümitsiz insanlar değil. sadece eleştiriye değil, yardıma ihtiyaçları var.

eleştiren adam - ne ruhsuz adamsın lan sen!
e - ne iddiasız adamsın! hiiiişş kime diyorumm alooooo!
e - ruhsuuuz götüne koyayim.
iddiasız ve ruhsuz kişi- ...
e - ana küfür ediyorum bakmıyo bile.
i r - ...
e - anan diyorum anan selam söyledi. şşşşşihhuuuaaaa.
i r - ...
e - vallahi bölesini görmedim arkadaş. lan gel bak liverpool-arsenal maçı var. bi beş ytl oynayalım.
i r - ...
e - ne halin varsa gör mına koyim ya. ipne misin nesin?
e - satanist piç. baban ve piç hatta!

bu diyalogdan anlayacağımız üzere küfür edince kalkıp oynayacak hali yok adamın. "aman da ebemi siksinler ne güzel" mi diyecek? demez. eleştiriyi ayna karşısında kıçımıza doğru yapalım. en çok o hakediyor. ben yaptım altı kilo verdim bir ayda.

asıl knouya dönersek. bu ikiliden birileri eleştiriy hakeden taraf. ama bunlara da nefret ile değil. mantıklı girişeceksin. kafaya küt diye vurursan kızılcığı bayılır. kıçına kıçına yavaş yavaş vuracaksın.o anlar zaten.
e - kapitalizm kölesi olmuşun lan. çaaaap
e - tarikatın eline düşmüşün. çaaaaap
e - televizyon gençliği olmuşsun olm. çaaaap
e - tepki veriyosun ama nereye veriyosun? zıpla zıpla nereye kadar?
ruhsuz kişi - pek bir şey hissetmedim ki. çaaaaap
iddiasız kişi - tamam abi anlıyorum seni bir saniye oturalım konuşalım.
r - bilmiyorum her şey boş her şey anlamsız hayat koca bir hiçlik. çooottaaannnkkkk
r - he nerdenyim lan ben? hangi yıldayız?
e - kıyamete beş var lan.yok altı 2012deydi doru.
fiziksel açıdan ölmüş adamdır. ruhsuz ise adam ömüştür. ama başlıktaki ruhsuz adam, boşvermiş, hayata karşı olan inancını kaybetmiş, geleceğe dair umutları olmayan ve gözleri bomboş bakan adamdır.
bunların bilinçlisine kalender meşrep denebilir. bilinçsizi ise niye yaşadığı belli olmayan loser grubuna dahil kimsedir.
(bkz: aha bu benim)
mutluluğu sakinlikte arayan insandır.

(bkz: amca sen geç şöyle otur)
suya dokunmazmış, sabunada; Pise bak, pise...
heyecanı tükenmiş, muhtemelen yaşlı insandır.
akıntıya kapılan rotasız bir gemiye benzetilebilir, hayatındaki kararları kendisi vermeyen insan çeşidi.
(bkz: allahlık ali bey)
elini neye attıysa kurutmuş, benden bir bok olmaz diye herşeyden elini eteğini çekmiş insan. çok yakınımda var biri ordan biliyorum .*