bugün

kitap okumuyorsa film izlemiyorsa onunla paylaşabileceğim bir şey olmadığı için pek konuşmuyorum.
Biraz eksiktir. Kesin.
Keyif için okunur.
Hayal dünyası kıttır.

Swh
Popüler romanları pek okumam ama ileride yazacağım kitap için bana bir şeyler kazandıracak romanları -özellikle bilimkurgu ve distopya- okurum yoksa tarih, felsefe, sosyoloji gibi alanlarda yazılmış kitapları okumak daha faydalıdır efendim.
bir yaştan sonra kurgu şeyler okumak insana anlamsız gelebilir ama hayatın toplumsal, ekonomik ve siyasal gerçeklerinden beslenen romanlar okuyana bir şeyler katabilir.
Eksiktir, farkında değildir ve okumadığı sürece hep yarım kalacaktır. O güzel insanların muhteşem iç dünyalarını asla bilmeyecek ve hep eksik kalacaktır.
Eksikliğini bizim yaşadığımız insandır.kendisinin değil.
eski dönemlerde bendim. açıkçası eksikliğini de hiçbir şekilde hissetmiyordum okumaya başladıktan sonra kitap okumadığım dan kaynaklı var olan eksikliğimi hissetmeye başladım.
Artık bu ben olacağım sanırım. Roman okudukça psikolojim bozuluyor çünkü.
roman sanatını sadece başka insanların yaşamını anlatan bir tür sananlar elbette roman okumayı gereksiz bulabilir. hatta bunun bir sanat olduğundan da haberdar olmayabilir. bir roman okuduğunuzda yalnızca içindeki öyküyle ilgileniyorsanız, ondan merak duygunuzu tatmin etmekten başkaca bir fayda göremezsiniz.
roman sanatının doğasını anlayanlar için içindeki öykü ve hatta zaman sırası sadece zorunlu olarak bulunması gereken bir iskelettir. iskeletin dışında kalan şeylerle ilgilenmeyen okurların bir zaman sonra roman okumayı gereksiz bulması kadar normal bir şey yok.
Betimlemeleri canlandırma konusunda eksik kalacak olan yazardır.
soyutlama ve hayal etme becerilerinin kısmen de olsa eksik kalmasına neden olur.

romanlar her şeyi açık açık anlatmazlar. içlerinden her kişiye dokunan izler taşırlar. her okur kendine pay çıkarır.
Her yönden tartışabilirim bu konuyu ama şimdi üşeniyorum. Oturup yargı dağıtmayacağım dediğim gibi bence ne okuduğunuzun bir önemi yok önemli olan bir şekilde bir şeyler okumak. Deli denilecek kadar okuyan biriyim ama böyle düşünüyorum önemli değil yani.