1. 1.
  Ooo gıcır gıcır rus karıları için.
  ... hhaakkoo
 2. 2.
  Zorunda kaldı.
  Bakü petrollerine t.c. üzerinden gitmek yerine Rusya'yı seçerek ya herro ya merro'yu oynadı.
  -2 ... piyade olmak zordur azizim
 3. 3.
  bunu da bana mı soruyon bebeyim?
  ara hitleri sor.
  4 -3 ... perfect
 4. 4.
  Hitler bir guc zehirlenmesi yasiyordu. Nazi askerleri, ss tugaylari polonya, fransa gibi ülkeleri teker teker dusuruyordu fakat hitler'in en buyuk gurur kaynagi mekanize birlikler ve ucaklara yakit yetismez olmuştu. Basta müttefiki olan rusya'nın kaynaklarina ihtiyaci vardi. Bu yuzden baku uzerine de yürüdü. Fakat rusya'nin devasa buyuklugunu ve iklimini dogru hesap edemedi.
  1 -1 ... abaninaltindakisopa
 5. 5.
  Hitler güç zehirlenmesi yaşamıyordu. Aslında tam da bu durumda Yapması gerekeni yaptı.

  Esas olarak, Rakibi ve kısa bir süreliğine müttefiki olan Sovyetler Almanya’yı işgal planları kurguluyordu. Hatta Uranüs harekatı‘nın ve Bagration Harekatı‘nın püskürtme değil de direkt olarak Alman kalbine indirilecek hançer şeklinde planlanmasını incelemek isteyebilirsiniz.
  Ayrıca bt-7 gibi ilk dönem Sovyet tankları, Rusya’nın çamurlu ve buzlu arazisinde değil, Alman otobanlarında yardırıp gitmesi amacı ile üretilmiştir. Engebeli arazilerde süspansiyon dağıtırlar.

  Alman Genelkurmay’ı ise kendi planları üzerinde çalışıyordu ve Ruslar harekete geçmeden evvel onları tuş etmek istediler. Sovyet generalleri Stalin ile uyuşmayan tiplerdi ve planlarına karşı çıkıyorlardı. Bu sebepten birçoğu ya idam edildi ya da uzaklaştırıldı. Almanlar bunu fırsat bildi. Çünkü toparlanmış bir Sovyet karşısında direnmeleri neredeyse imkansızdı. Hammadde ve asker sayısında dezavantajlıydılar.
  Ellerine yüzlerine bulaştırdılar.

  Eh tarihi de kazananlar yazdığına göre?
  4 -1 ... odysseus
 6. 6.
  (bkz: lebensraum)
  1 ... o halde umabilir miyim
 7. 7.
  Teknik olarak üstün olan almanya insan gücü bakımından kendinden daha güçlü rusyayı, Rusya almanlara saldırı yapmadan rusyaya saldırıp onları yenmek istiyordu. Rus askeri kılığında rusyanın stratejik bölgelerine asker indiren almanya ilk saldırılarında başarılı oldu lakin ilerleyen zamanlarda yaşanan şehir savaşlarında rusların savunması almanları kırdı. Savaşı hemen kazanacağız umuduyla yola çıkan almanlar kışlık teçhizata da yeterince önem vermeyince olanlar oldu.
  ... meruem
 8. 8.
  herşeye sahip olmak istediği için o büyük hatayı yaptı. bu hata hitlerin savaşı kaybetmesine sebep olmuştur.
  ... redkit34
 9. 9.
  daha ingiltere ile, fransa ile arası bozulmamışken bile sscb'yi hedef gösteren hitler'den er-geç beklenen aksiyon. iki devlet arasındaki ideolojik uyuşmazlık nedeniyle , taktiksel anlaşmalara rağmen, sscb'yi en büyük düşmanlarından bir kabul ettiği aşikardır.
  ... usualsuspects
 10. 10.
  https://m.kitapyurdu.com/...3_Kw6MEAQYASABEgKLRfD_BwE

  Bu kitapta detaylıca anlatılmakta. Açın okuyun.
  1 -1 ... flat head