bugün

vatansever adamdır ben severim. her ne kadar aşırıya kaçan, tasvip etmediğim uygulamaları olsada.
o diktatörü sevmeye, yaptıklarını onaylamaya veya övmeye yol açması gerekmeyen bir zihin jimnastiği ve bilimsel bir çabadır. sonuçta dünyanın , almanya'nın o dönemdeki durumunu, adamın kendi yaşam hikayesini ve psikolojik yapısını objektif olarak incelemeye çalışmak, hitler'i biraz olsun anlamaya fırsat verecektir; ama işlediği insanlık suçları düşünüldüğünde; olumlamaya veya haklı kabul etmeye tabii ki değil.
Yaptigini onaylamak degildir.

Ister bir deha, ister bir deli olsun adam kisa bir surede dunyayi birbirine katmis, yuz binlerce hatta milyonlarca insanin hayatina sebep olmustur. Dunya tarihinin en kanli savasini baslatmistir. Iyi de bu adam bunu hangi kafayla, niye yapmistir?

Bunu sorgulamaktir iste hitleri anlamak. Serefli bir asker gibi kendini öldurerek teslim olmadan savasini bitirmesine, karsisinda onca insani nasil toplayabildigine, hala amerikanin ve avrupanin ona dair herseyden korkmalarina, yazdiklarina, dusunduklerine, cürretine sasirmaktir.
faşistliğin başlangıcıdır.
(bkz: hitler için mevlüt okutmak)
kesinlikle çok zordur efendim.
zor olmasına zordur elbette ama camına kilim sirkelemediğim her komşu için bana küfredeceksiniz demek isterim günümüzdeki komşuluk ilişkilerine hitaben.
yakın tarihi iyi bilmeyenlerin zorlanabileceği olgudur.

--spoiler--
hitler berlin'in düşmesine haftalar kala, yaş grubu kayıplar nedeniyle lise çağına kadar düşmüş ve şehir savaşı yürüten alman gençlere sığınağının bahçesinde madalya takarken bunu diyordu:
"yahudi sorununu çözmüş olduk, almanya da küllerinden bir gün yeniden yükselir"
"hiç olmazsa alman halkının bünyesindeki yahudi zehrini temizledim"
--spoiler--
kaynak: der untergang'dan alınmıştır.
Anlamak ile yaptigini onaylamak arasindaki farki anlayamayanlarla tartismaya girme konusudur, gereksizdir.
yok daha neler.
(bkz: insanı anlamak)
hitler aslında avustralyalıdır ve almanlarla alakası olmayan bir adamdır. çocukken resim yapmayı çok severmiş ve çizim yeteneği gerçekten varmış. bir okula mimarlık okumak için başvurmuş ve bu okul yahudi okuluymuş. sırf yahudi olmadığı için okula almamışlar. yine de vazgeçmemiş hitler. bu süreçte bir kıza aşık olmuş. kız yahudiymiş, kızın ailesi hitler sırf yahudi değil diye kızı vermemişler ona. daha sonra almanyanın başına geçtiği zaman, hitler bu kadar acımasız biri değildi. hatta almanya, avusturya ve isviçre için çok güzel planları vardı. aynı dili konuşan üç ayrı ülkeyi tek bir ülke yapmak istiyordu birlik ve beraberlik adı altına almak istiyordu. ve bence çok güzel bir düşüncesi varmış. o zamanlar her ırktan asker varmış ordularda. ordudan bir casus asker bu planı staline uçurmuş tabii. bilin bakalım bu asker neymiş? bir yahudiymiş. bunun üzerine hitler şu emri vermiş "gördüğünüz her yahudiyi -erkek, kadın, çocuk- demeden öldürün." sırf yahudileri öldürmek için her zaman duyduğunuz gestapo ordusunu kurmuş. gestapo ordusundaki askerler çocukluklarından itibaren bu iş için eğitilmişlerdir. sırf işkence yaparken vicdan yapıp üzülmesinler diye küçüklükten çiğ et yedirmişler -ki duyguları körelsin diye. bildiğiniz üzere nazi kampları vardı ve yahudilere işkence ediliyordu orada. aklınıza gelebilecek her türlü işkence. ama şunu bilmelisiniz ki hitler hayatı boyunca bir tane yahudi bile öldürmemiştir. işkence emrini o verdi diyebilirsiniz, ama bir işkenceyi izlememiştir bile dayanamadığı için. savaşta tek bir adamı bile öldürmemiştir hitler. hani rus ruleti yapmak için kullanılan silahlar var ya. hitlerde ondan varmış. ve içinde sadece 3 mermi. savaşın ortasında kalsa bile hayatı boyunca o 3 mermiyi kullanmamış. hayatının sonunda kullanmış sadece. biri kendi için biri karısı için. üçüncüsü için söylenen rivayetler var tabii. uşağı için diyenler var köpeği için diyenler de var. ve böylece hayata gözlerini yummuştur hitler. mason falan da değildir.saygılar.
Walkür ü anlamak beni anlamak diyordu hitler sanırım bir filmde duymuştum. Hitlere darbe yapılmak istenen bir filmdi.
dünya sahnesinde boy göstermiş en büyük lider ve komutanlardan birini anlamak, en azından anlamaya çalışmaktır.

adam kendisinden sonra yüzyıllarca sürecek bir barışı sağlayabilmek için,

kendi dönemini kana bulamıştır.

kendisi başarısız olmuş (ki başarılı da olabilirdi) ve diktatör damgası yemiştir ama bu durumda bile,

insanlar savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu görüp günümüze kadar "dünya savaşları" ndan uzak durmuşlardır.

yani başarısız olsa bile büyük bir başarıya ulaşmıştır.
Anlayamazsınız.
darbe teşebbüsü yapmış ve de demokrasiyi, insan haklarını sürekli aşağılayan siyasi liderlerden kıllanmaya yol açmalıdır.