bugün

+sen iki kadının karesinin kareköküsün hayatım
-kanıtla o zaman.

Böyle bi konuşma geçmiştir eşiyle. sanırım.
Hipotenus diye kadin ismi mi olur lan?
eski matematik hocam, mülayim hocadan 7. sınıfta öğrendiğim bilgidir. niye unutmadıysam bu saçma bilgiyi.
maazallah anüste olabileceğinden şükür gerektiren hadise.
o kuramları türkler bulsaydı büyük ihtimal avruplılar, amerikalılar "ayşe ismi bu kadar güzel yakışır geometriye" diyecekti. orada biri çıkıp da "hipotenüs daha güzel duruyor sanki" dediğinde de "olur mu öyle şey, o ne öyle" gibi cevaplar verilirdi.

hayat çok garip be sözlük.
kadınların pratikliğine istinaden koymuş olabilir.
Pisagor, o kadar çok matematiksel terim ile uğraştı ki en çok bilinen teoremi ise kendi adını verdiği Pisagor teoremi oldu. Kenar uzunlukları a,b ve c olan üç adet kareyi birleştiren Pisagor buradan çıkardığı teorem ile dik açının karşısındaki kenarın uzunluğunu bulmak için diğer dik kenarların karelerinin toplamını almamız gerektiğini buldu. Fakat bu en uzun kenara bir isim bulmak gerekiyordu ve bu kenara en büyük aşkı olan karısının ismini verdi ve Hipotenüs dedi. O günden sonra en çok bilinen Pisagor teoreminde Pisagor ve karası sonsuza kadar birleştiler ve böyle anılmaya başladılar. Bundan büyük aşk var mı? (bkz: matematik aşkı)

görsel

2500 yıllık evliliğin tablosu.
öğrenince dumura uğratmıştır..

insan karısının adını öyle şeylere verir mi kardfeşim? diye tepki vermeme neden olmuş, isimdir..

çoluk cocuk basıyor şimdi geometri çalışırken size küfrüü
kadınları çözmek özlemiyle yanan pisagorun kendisini matematiği vermesinden mütevellit çözdüğü formüllere karısının adını vermiştir.

görsel
görsel umut sarıkaya'dan
yıllardır hep dik indik yengeye. baya ayıp etmişiz.
Asıl soru: oglum hipotenus diye isim mi olur lan?o ne oyle?biz cpcugumuzun adini asal falan koyuyoz mu?ayip yani.
Tanjant ve kotanjant da ikiz çocuklarıdır.
Bunların bi de restaurantları varmış: "Öklit Restaurant"
Bilidim böyle olacağını.
Pisagor'un zeki olduğu kadar romantık olduğunun kanıtı.
(bkz: Adını üçgenlere yAzdım yarim)
her başarılı erkeğin arkasında mutlaka bir kadın vardır. Lakin enstein, tesla ve adını yazmadığım birçok dehaya "duygusuz, romantik olmayan, odun, öküz" diyoruz yani düşünmeden, biraz düşünmek gerek öveceksek birini bile. başkasını kırmamak gerek.
ve Pisagorun dik üçgen teoremini bulduktan, kesfettikten..* sonra dik ücgenin en uzun kenarına hipotenüs adını vermesi..

bunu ilk duyduğumuzda bi arkadasın hocam pisagor burda ne demek istemis ehuehüehi diye gülmesi her pisagoru ve düsündügümde * aklıma gelen bi anıdır hafif bi gülümsetir. *
- iki kenarın toplamından daha güzelsin hipotenüs.

Yemin ediyorum çok çapkınca. Buna düşmeyen dişi, olamazdı.
Evet eşidir hipotenus pisagorun. 2 dik kenarın karelerin toplamına eşinin adını vererek kızı düşürmüştür.
Bizim millet inanmak istediğine inanır. Doğrulara değil.
güncel Önemli Başlıklar