bugün

kişinin, eş tercihinde kendisinden daha yüksek sosyal statüde, daha güçlü birini tercih etmesi durumu. toplumumuzda süregelen ataerkil yapıyı düşünecek olursak; günümüzde en amiyane tabirle kendisini "zengin koca bulma" dürtüsü olarak göstermektedir. "bir kez evlenilir", "boşanmak ayıptır", "elalem ne der?" gibi toplumsal baskılar altındaki günümüz kadını, en alt düzeyde şüphesiz evine bakabilecek, ailesini namerde muhtaç etmeyecek, eli yüzü de düzgün (genlerini birleştirmeye ve sonraki nesillere aktarmaya layık) bir erkek için talepkar olmakta ve karşılığında bir hayat ve beden (cinsel anlamda değil) sunmaktadır. kriterler, tabii ki kadının da statüsüne göre iyi bir işi olsun, arabası olsun, evi olsun, yazlığı olsun, yakışıklı olsun vs. gibi yükselebilmektedir ancak temelde aynı dürtüyle bütün kadınlar için erkekler kast sistemi tarzında bir sınıflandırma ile kendi içlerinde -iki taraf da farkında olmasa bile- sınıflandırılmaktadır.

dipnot olarak; bütün genellemeler yanlıştır, kendimce yaptığım bu tespitlerimdekiler dahil. o yüzden, çok da acımasızca eleştirmeyin.
Doğal seçilimde eş seçme olayı.
ilk defa duyduğum terimdir.
t: Hipergami, sosyal bilimlerde kendisinden daha yüksek kast veya sosyal statüye sahip bir eşle evlenen bir kişinin eylemi veya uygulaması için kullanılan bir terimdir. kaynak google emmi
Bı bizim ülke de mi çalışmıyor anlamadim gitti sen öyle bir kızsın ne ariyonlan onla ne yani ne mq?
her erkeğin bilmesi gereken kavram.
Bazı kadınların kendilerinden sırf daha üstün ve güçlü diye o eşi seçmesi. Genelde dayak yiyen kadınlar böyle oluyorlar, müstehak. Bu arada hipergami kadınlar ağızlarına sıçılmasından içten içe hoşlanıyorlar çevrenizde görürseniz böyle bir kız kesinlikle hipergamidir uzak durunuz.
günümüz şartları için geçerli bir durum. şöyle ki önceden bir doktor kadın hastahanedeki hizmetli bir adama aşık olmuş evlenmiş. zengin kız fakir oğlan felan. ama günümüzde kadınlar duygularıyla değil mantıklarıyla seviyorlar. bende bu tezi savunuyorum kız statü olarak ya eş ya da daha üst biriyle birşeyler yaşamak istiyor. bir nevi kast sistemi.
Kadınların ömürleri boyunca kullanacağı, sağacağı tüm ihtiyaçlarını karşılatacağı köleyi seçerken birkaç kez daha düşünüp en iyi köleyi seçme eğilimi.
Beni Taşıyabilecek misin bakalım
nedir, ne değildir buradan öğrenebilirsiniz.

https://therationalmale.c...rgamy-the-misconceptions/
kadınlardan tiksinmek için başlı başına yeterli bir sebep.
Bir çeşit gami.
Adamlar nasıl hınçlanmışlarsa dişi hayvanlara bile küfretmişler ahaha.
Bu kadar mı acınasısınız.
Tamam gelin ben vericem bu ne yokluktur rabbim.
Kadınların ikiyüzlülüğün bilmsel kanıtıdır.
insan türünün eş seçiminde rastgelelikten ziyade kendinden daha üstün gördüğü eşi seçme eğilimidir. bu eğilim doğal seçilimin bir parçası olarak kabul edilebilir. mevcut konun başlık olarak açılmamış olması nekka ilginç.