bugün

Cidden var öyle bir şey. Bir ara ben de devamlı koklayıp bağımlısı olmuştum. Hatta yağıyla saçıma maske yapıyorum. Saçlarımı yiyesim geliyor.
Sıvı halini severim ama katı-gaz-toz hallerini sevmem. Yani suyu güzel, et kısmı ve kokusu kötü.
hindistan cevizli saç kreminin kokusuna ba yıl dım. yoksa yeni bir aşk mı doğuyor efenim?
içindeki suyu lezzetli (kişiden kişiye değişir) meyve kısmı da yağlı ve besleyici olan bir meyve.

ancak meyve kısmını çok yerseniz içindeki yağ resmen bağırsakları çalıştırır, cırcır olursunuz. minik bir parça alıp kıtlaya kıtlaya yiyin ama çok yemeyin. ha yok ben ishal olmak isterim, çatır çatır sıçmak isterim, bana kimse karışamaz diyorsanız siz bilirsiniz.
Kumlu topraklarda uzunlamasına ağaçlarda yetişen tropikal bir meyve. Kabuğu yaş iken yeşil renklidir , kurutulmuş iken de kahverengine dönüşür.
Çikolatasını ufak ufak severdim.
görsel

Bir Hindistan cevizi aldım o da üzgün çıktı. Ülkedeki yiyecekler bile mutsuz.
görsel
guclu kollarimla actim arkadaslar.
Suyu baş döndürür.
Biraz açken kahve içecek olsam, midem burkulur ve ağzımda bir şey yiyene dek geçmeyen kötü tat kalır.
Kahvenin içine iri rendeli hindistancevizi ekleterek bu durumu aşabilirsiniz, hem de kahveye lezzet katıyor.
Ayrıca biraz iri parçalı rendesi, sütlacın üzerine de yakışıyor.
yeni denedim tadı bok gibi.
Yağı baya bir faydalı diyorlar.
Bir çok saymakla bitmeyecek faydalarından başka,
yenilebilen,
icilebilen,
vücuda sürülebilen,
Saç a sürdüğünüzde kökten uca onarabilen mucize bir bitkidir.
Nerede yetiştiğinin önemi yoktur.
ülkemiz açısından değerlendirilecekse, ilginç bir meyvedir...

bi dünya çikolata, kek, bisküvi içersinde kullanırız...

hatta şampuanlarda bile kullanırız...

ama bi kere de adam gibi pazarlarda sattığımızı ya da evde televizyon karşısında yediğimizi görmedim...

ilginç...
zeki müren ile filiz akın'ın başrollerini paylaştığı 1967 yılı yapımı romantik komedi türünde izlenesi bir film.

ps: bir sevgi sözcüğü olarak kullanır zeki müren hindistan cevizini. kalp kalp kalp
eğer türkiyedekiler bozuk yada küflü değilse yediğim ve kokladığım en kötü şey. cehennemin kokusu olsa bu hindistan cevizinin kokusu olurdu.
(bkz: coconot)
ceviz ağacıyla bir akrabalığı olmayan, en yağlı meyvedir. Çocukken bir kere yemiştim, kırana kadar akla karayı seçmiştik nasıl kırmıştık onu da hatırlamıyorum.
Öyle aman aman bir lezzeti yok ama suyu güzel.
Bir de kurusunun rendesi, sütlü tatlılara on numara yakışıyor.
Suyu mükemmel bir meyve.
ingilizce'de coconut (kokonat) diye özel adı varken, türkçe'de özel bir isim vermek yerine cevize benzeterek, hindistan civarında yetiştiği için "hindistan cevizi" denmiş tropik meyve.
Kokusu ve kıvamından dolayı kozmetik ürünlerinin vazgeçilmezi olmuş meyve.
Daha çok Hindistan ve o bölgede yetişen bu otantik meyvenin yüzlerce çeşidi vardır. Hindistan cevizinin dış görünüşü ve tadı yetiştiği toprağa göre değişir. Hindistan cevizinin dışı kısmı olgunlaştıkça kahverengine dönen yeşil renklidir. Hindistan cevizinin sert kabuğu altında beyaz yenilerbilir bir tabaka vardır ve bu beyaz tabakanın içerisinde de bir miktar su vardır. Hindistan cevizinin içerdiği su da aynı zamanda sağlık açısından birçok fayda sağlar, bu yüzden suyunu tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Hindistan cevizi tüketimi sağlık uzmanları tarafından her yaştan insana tavsiye edilmektedir ve gebelik döneminde de tüketilebilen besin maddelerinin arasında gösterilir.

Hindistan cevizi karbonhidratlar açısından zengindir çok etkili ve fazla miktarda doymamış yağlar içerir ve aynı şekilde tam bir lif deposudur. Bol miktarda protein içermektedir. Niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, tiamin yanında, C, E ve K vitaminleri içermektedir. Sodyum ve potasyum açısından oldukça zengin olan hindistan cevizi, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko içermektedir. Özellikle manganez ve fosfor açısından oldukça zenginidir. Bunun dışında sağlık açısından birçok faydası olan bileşenler içermektedir.
tadı aslında güzel olmayan tropik bir meyve.
Yerken kendimi coconaut yengeci gibi hissediyorum.
hindistan'da yetişen bir ceviz türü değil farklı bir meyve cinsidir. zaten ingilizcesi india walnut değil, coconut'tır. (okunuşu: kokonat)
Tropik bölgelerde yetişen, içinde bir miktar tatlımsı su bulunan, dışı sert bir kabukla çevrili olan meyvedir. Pasta yapımında kullanılır.
güncel Önemli Başlıklar